Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Szimmetria a természetben

Szimmetria a természetben


A szimmetria olyan tulajdonsága egy élő vagy élettelen alakzatnak, amely megegyező vagy hasonló részekből áll, és ezek meghatározott szabályok szerint rendeződnek, ha például elcsúsztatjuk, elforgatjuk, vagy áthajtva egymáson tükrözzük. Nagyon érdekes, ha van időnk, álljunk meg egy percre és nézzük meg a részleteket, amelyek mellett a mindennapokban elszaladunk.
Szimmetria a természetben

Elsőnek legtöbben rájuk gondolunk a cím láttán, mert a természet remekműveit nap mint nap csodáljuk, a virágokra. A virágok gyakran sugárirányban rendeződnek egy középpont körül, például a napraforgó magjai Fibonacci-spirált képeznek. A gömb alakú szimmetrikus virágok iskolapéldája a dália, csodás fotókat lehet készíteni róla. Az orchideáknál, az édesborsó (szagos bükköny) és más pillangós virágoknál a hosszanti tengelynél képzeletben összehajtva látjuk a szimmetriát.

Egyre többen ismerik Magyarországon e szép zöldségfélét, a pagoda karfiolt, és például az articsóka és a kövirózsa levelei is matematikai spirálba rendeződnek. Hasonló alakzatot látunk a fenyőtoboz és az ananász pikkelyein. Keresztben kettévágva tükörképet látunk a keresztesvirágúakban, karfiol, káposzta mintha egy kis fát rejtene ágakkal.


A tükörszimmetria az emberre és a legtöbb állatra jellemző. Természetesen, mivel élő szervezetekről van szó, a tükrözés nem tökéletes, egyik oldal eltér picit. (Agatha Christie rajongók előnyben, melyik regényben derül ki úgy a gyilkos, hogy a szereplők egy ceruzát arcukhoz tartva hasonlítják össze az eltéréseit? :))

A hatszög forma a természetben nem biztos, hogy elsőre beugrik, pedig mindenki ismeri: a méhsejt. Tudósok magyarázata szerint azért ilyen alakú, mert a méheknek ebből fér a legtöbb egy helyen, közös oldalfalaikkal, úgy, hogy a legkevesebb anyagot (méhviaszt) kell felhasználni hozzá.

Csodás példa a pávák és más madarak színpompás tollazata; a rovarok, bogarak szárnyai, nézzünk egy szitakötőt, pillangót, a pöttyök, minták elhelyezkedését. A nászruha megmutatja, hogy viselője komoly úriember, érdemes kiválasztani a nősténynek, tehát fontos szerepe van a szaporodásban, a szárnyak szimmetriája pedig segít a repülésben.

A kagylók és a csigák héja, amelyet úgy szeretünk díszként használni, sugárirányban vagy tükrözve nő, íme itt is feltűnik a spirál alak, azért, mert így tud az állat növekedni, anélkül, hogy az alakja megváltozna.

Nem élő képződményekre is jellemző ám a szimmetria, legismertebb a hópehely. Lehetnek sokszög, háromszög, ritkán kis oszlop alakúak, a hőmérséklettől, páratartalomtól, sebességtől függ - nem mindig csillagok, mint a mesékben, de nincs két egyforma, kivéve, ha mesterségesen állítják elő.

A természetben szimmetria azért alakul ki, mert a matematika szabályai érvényesülnek a biológiában is. Segít az optimális formák és szerkezetek kialakításában, a növekedésben és a párválasztásban is előnyös.




Írta: Liselotte, 2024. június 8. 09:35
Fórumozz a témáról: Szimmetria a természetben fórum (eddig 6 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook