A laktózérzékenység
Alapvetően a tejtermékekkel kapcsolatos intoleranciákhoz kétféle tartozik, máris tisztázzuk, mert sokszor keverik a kettőt. Az emberek nagy része a laktózra, vagyis a tejtermékekben megtalálható egyfajta cukorszerű vegyületre érzékeny. A másik a tejfehérje allergia, általában csak tejallergiának mondják, kisebb mértékben jellemző, ez esetben a fehérje allergizál, ezért nem segít a laktóz kerülése. A kettő egyszerre is jelentkezhet.
A bevezetőben említettük, hogy a teljes népesség nagyobbik részére jellemző, ázsiai és afrikai területeken ez az arány 60% feletti, magasabb Dél-Európában, alacsonyabb Észak-Európában. A szervezet genetikai eltérés miatt nem, vagy nagyon kis mértékben termel laktáz enzimet, amely a vékonybélben keletkezik, és feladata a laktóz lebontása.
Tehát nem divat, nem az utóbbi húsz évben terjedt el, s nem „jódolgában” lesz valaki laktózérzékeny, bizony régen is létezett, csak - sok más betegséghez hasonlóan - nem tudták az okát, azt gondolták a gyomorfájást, hasmenést romlott étel, vagy túlevés okozza. Az illető percekkel az étel fogyasztása után rosszul érzi magát, hasi- és bélgörcsöket, emésztési zavarokat, hasmenést (súlyos esetben hányást) okoz, a jó közérzetet és a napi teendők ellátását akadályozza. Ezt a tünetet használja ki a kellemetlen orvosi vizsgálat is: tejcukor tartalmú oldatot kell meginni, így bebizonyosodik a betegség. Ma létezik egy korszerűbb, kilégzéses vizsgálat is: leegyszerűsítve a kilélegzett hidrogén mértéke jelzi a cukor feldolgozását, mennyire végzi el a szervezet megfelelően ezt a munkát.
Szinte mindenkinek van valakije, akit érint, e sorok írójának családtagját is, látjuk, mennyire megnehezíti a mindennapokat. A kezeléséhez ugyanis kevés, hogy ne igyál tejet, ne egyél tejterméket. A legtöbb bolti élelmiszer a feldolgozás módja miatt (közös gyártósor, adalékanyagok) tartalmazhat tejszármazékot, a felvágottaktól a gabonapehelyig bármiben lehet! Fontos a címkén levő összetevők vizsgálata, sajnos megeshet, hogy ennek ellenére okoznak tüneteket.
Két további lehetőség van az állapot kezelésre:
Az egyik a laktózmentesnek nevezett (valójában nagyon minimális laktózt tartalmazó) élelmiszerek fogyasztása. Nagyobb üzletekben már sokféléből válogathatunk, létezik tej, tejföl, túró, tejszín, édességek, felvágottak; különböző márkák termékei, sajnos ki kell tapasztalni, melyik a jobb számunkra. Meg kell jegyezni, hogy nem mindenkinek fognak ízleni, mert az eljárás miatt sokszor édeskés ízűek.
A másik a tabletta. A gluténérzékenységgel szemben annyi előnye van, hogy legalább létezik, mivel enzim hiány okozza, azt valamennyire be lehet vinni kívülről, ma több gyártó készítményét lehet kapni, recept nélkül. Az útmutató szerint, általában étkezés előtt kell bevenni, rá van írva, mekkora adagot lehet „kiváltani” vele. Inkább alkalmakkor javasolt, mindennapos szedésre nem! Tehát nem lehet mellette korlátlanul enni a laktóztartalmú finomságokat.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbb embernél sajnos nem kielégítő megoldás sem az egyik, sem a másik, mivel az apró adagokban bejutó laktóz is felhalmozódik, és idővel okoz rosszullétet. A legegyszerűbb kimondani - és a legnehezebb a mindennapokban betartani, ha súlyosabb esetben nem fogyaszt a beteg semmilyen laktóztartalmú ételt.
Írta: Liselotte, 2024. március 19. 13:35
Fórumozz a témáról: A laktózérzékenység fórum (eddig 7 hozzászólás)