Szemünk világa


Életminőségünket nagyban meghatározza a szemünk egészsége és a látásproblémáink. Lássunk - a szó szoros értelmében :) - néhány fontos információt ezekről és a kezelésükről.
Szemünk világa
Kép: Pixabay

A leggyakoribb látáshibák közé tartozik:

- a rövidlátás,

- a távollátás, valamint

- a cilinderes, astigmiás szem.


A rövidlátás

A rövidlátás sokszor gyerekkortól fennáll, veleszületett is lehet, de a túlerőltetés, állandó monitor-, telefonkijelző bambulás sajnos nagy mértékben elősegítheti kialakulását, vizsgálatok bizonyítják, hogy gyakoribb lett a fiatalok körében. Alapesetben a szaruhártya nagyobb görbülete, avagy a szemgolyó „megnyúlása” egyik irányban okozza. Ekkor jól látjuk a közeli, akár apró dolgokat, azonban ami távolabb van - relatív, néha fél-1 méterre mindössze – már homályba vész. Tipikus rövidlátó szokás, amint hunyorogva próbálja valaki felismerni az utca túloldalán levő személyt, a közlekedési eszközök számát.


A távollátás

A távollátást a szaruhártya túl kicsi görbülete okozza, avagy a szem ideghártyáján közeli dolgokról nem alkot éles képet, erre mondják viccesen, hogy bizonyos kor felett „rövid a keze” az embernek, amelyben az újságot, telefont tartja. A rövidlátók mínuszos (homorú), a távollátók pedig pluszos (domború) lencsét és különböző dioptria jelzésű szemüveget hordanak.


A cilinder

A cilinderes szemgolyó torzul, astigmiás, egyik irányban domborodik, a másikban pedig ellapul, emiatt a szem hamar kifárad, homályosan lát, mivel a fókusz nem egyetlen pontra esik. A kancsalsággal ellentétben nem látszik kívülről. Viszont gyakran együtt jár a rövidlátással. A cilinderes szemüveget elég bonyolult elkészíteni, sokszor számos lencsét kell kipróbálni, hogy a széleken is éles legyen a kép.


Mit tehetünk a szemünk egészségéért?

Amellett, hogy próbáljuk kímélni a szemet, ha csak tehetjük, próbálunk kevesebbet monitor előtt ülni, megfelelő fényviszonyokat teremteni, és szemtornát végezni.

Némileg lehet étrendkiegészítőkkel, vitaminokkal is segíteni. A C, D, A-vitamin (béta-karotin), magnézium, cink és réz mellett a leggyakrabban emlegetett, reklámokból ismerős lutein és zeaxantin nevű hatóanyagokkal. Kevesebben tudják, hogy a tudományos nevek alatt a karotinfélék csoportjába tartozó anyagok rejlenek, ennek megfelelően a zöld és narancsszínű zöldségekben, gyümölcsökben, valamint a különböző tablettákban megtalálhatóak, utóbbiaknál is legtöbbször természetes anyagokból, például paprikából és bársonyvirágból vonják ki ezeket. Segíthetnek a makuladegeneráció, az időskori és a fáradásos fénytörés javításában. Egyébként új kutatások szerint a lutein, amely a szemben a sárgafolt nevű részben található meg, nemcsak a látásra, hanem a szív-érrendszerre és a memóriára is hatással van. Az igazsághoz tartozik, hogy a piacon található kapszulák sokszor minimális mennyiségben tartalmazzák e hatóanyagokat, ehhez képes eléggé drágák. A minimum ajánlás szerint 6-20 mg szükséges belőlük, hogy bármi hasznuk legyen, valamint arra is figyelmeztetnek, hogy 1-2 hét fogyasztás után nem lehet javulást várni, a várt hatás elérése hónapokat igényel. Ártani nem ártanak, mindenki orvosa, patikusa segítségével döntse el, megérné-e használnia.




Írta: Liselotte, 2024. január 26. 13:35
Fórumozz a témáról: Szemünk világa fórum (eddig 1 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook