Főoldal » Írások » Szépség & Egészség témák » Mérgező szépség

Mérgező szépség


A nők bármire képesek a szépségük érdekében, ez alapvetés. Gyakran fájdalmas eljárásokat és egyértelműen életveszélyes alapanyagokat használtak, melyekről a történelem sok érdekességgel szolgál.
Mérgező szépség
Kép: Pixabay

Ólomtartalmú szemfestés


Vagy nem tudták, mennyire veszélyesek lehetnek ezen anyagok, vagy éppen tudták, csak nem volt elsődleges szempont. Egyiptomban használtak elsőként hangsúlyos szemfestést, úgy tartották, megvédi őket a trópusi betegségektől és a sivatagi portól, ezekben azonban magas volt az ólomtartalom, amely sok esetben mérgezéshez vezetett. A Római Birodalomban, később a viktoriánus Angliában is divatba jöttek az ólomtartalmú szépítőszerek, az előkelő, halvány bőrszínt adó nemesi megjelenésen felül a szörnyű betegség, a himlő által visszamaradt hegek elfedésére. Ráadásul egyéb finomságokat, például ecetet is kevertek hozzájuk. Ez a fehér alapozófesték, amelyet sok filmben is láthatunk, okozott bőrelváltozást, hajhullást és a fogak romlását többek között.


Arzénos pirosító


A következő bolondéria az Egyesült Államokban a 19. században terjedt el, az újfajta kozmetikumok ígértek szépet és jót, bőrhibák elfedését, hamvas pofit a hölgyeknek. A korábbi hűvös, arisztokratikus sápadtsággal szemben divatba jött az „egészséges” pirospozsgás arc, a méreg pedig segített, hatására kitágultak a hajszálerek. A címke tartalmazta e különleges összetevőt: az arzént. Nagyon pici mennyiségben sokáig lehetett alkalmazni, mire káros tünetek jelentkeztek - mellesleg ezt kihasználva asszonyok a férjeiket észrevétlenül évekig mérgezték, míg különböző, más betegségeknek tulajdonított tünetekben meghaltak. Kapható volt a piacon ostyától a szappanig, cukorkától a krémig mindenféle termék. Előbb-utóbb károsította a vesét, az idegrendszert, a bőrt. Megdöbbentő, de a 20. század elején is voltak forgalomban ilyen szerek, amíg a szigorúbb előírások be nem tiltották.


Rádium a kozmetikumokban


Az arzénhez hasonlóan a belladonna hatóanyaga, az atropin is gyakorta felbukkan krimikben, Agatha Christie rajongók jól ismerik; egyik hatása a pupilla kitágulása, amelyet az orvostudományban, de a megragadó tekintet miatt a szépségápolásban is használtak, amíg rá nem jöttek, hogy hallucinációkat, idegrendszeri zavart okozhat.

Rettentően veszélyes sugárzó elem a rádium, a rádium-lányok történetéről számos cikk és film született, szegény lányok a munkájuk áldozatai lettek, mert az óra számlapok festése közben a szájukba vették a miniatűr ecsetjeiket, gyakorlatilag belülről rohadtak el a testrészeik. Többféle kozmetikumot is forgalmaztak rádiumtartalommal, abszurd módon lett népszerű, mivel fénylett a sötétben, viselőjét különlegessé téve - ízetlen a halálesetekre tekintettel a "sugárzó szépség" jelzőt említeni, de itt totális elmebaj módon tényleg erről volt szó. Szerencsére nagyon drága volt, emiatt legtöbbször csak reklámozták a címkén, de minimális mennyiséget tartalmaztak, azonban sokan így is belebetegedtek.


Higanyos szemfestékek


Itt van még a jó öreg lázmérőkből ismert fura anyag, a folyékony fém, a higany. Régről köztudott, hogy mérgező, mégis felhasználták a bőrápolásban, az öregedés jeleit elfedő, bőrhibákat halványító hatása miatt. A fenil-higanysó nevű vegyi anyagot szemfestékek tartalmazták, súlyos allergiát okozva, az 1930-as években több nő megvakult miatta.

Jelenleg szigorú szabályozások vonatkoznak a piacra kerülő bőrápoló szer hatóanyagokra, több mint száz betiltott anyagot sorol fel a jogszabály, ám egyéni allergiás reakciókat semmilyen módon nem lehet sajnos kizárni, emiatt a kozmetikumokat mindig kis mennyiségben, például a csukló belső bőrfelületén ajánlják elsőként kipróbálni.




Írta: Liselotte, 2024. március 10. 09:35
Fórumozz a témáról: Mérgező szépség fórum (eddig 5 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook