Mikor szükséges sürgős orvosi segítség a terhesség alatt?

Nem ijesztgetési céllal készült a cikk. A két véglet között, mikor a kismama mindennel az orvoshoz szalad, vagy minden furcsaságot normálisnak tekint a terhesség alatt, valahol középen van a jó út. Informálódni kell, ami az internet világában már nem is olyan nehéz, de nem is könnyű - néha túl sok. Oda kell figyelni ebben a szép időszakban midnenre, hiszen már nem csak a saját egészségügyi problémáinkról van szó, felelősek vagyunk a bennünk növekvő életért, ha ezek az ő egészségét is veszélyeztethetik, ha közvetlen hatással lehetnek a fejlődésére is, nem hagyhatjuk figyelmen kívül őket. Ha időben történik az orvosi segítség, a szükséges beavatkozás, akkor sok esetben megelőzhetik a súlyos komplikációk kialakulását.
Hüvelyi vérzés
Az első trimeszterben előfordulhat enyhe pecsételő vérzés, amely normális lehet például a beágyazódás miatt. De a terhesség alatt bármilyen hüvelyi vérzés fordul elő, azzal foglalkozni kell. Ha erősebb a vérzés, főleg ha görcsök és fájdalom is kíséri a tünetet, akkor azonnal orvoshoz kell menni! Ezek a tünetek vetélésre, méhen kívüli terhességre vagy placenta problémákra is utalhatnak, ezt a nőgyógyász meg tudja állpítani, ki tudja szűrni a vizsgálattal.
Erős, vagy féloldalas hasi fájdalom
A hasi fájdalom gyakori a terhesség alatt, hiszen a a test teljesen átalakul fizikálisan is, a méh mérete megnövekszik, az izmok nyúlnak, a belső szervek is elmozdulnak, hogy helye legyen a babának. Ez egy teljesen természetes és normális folyamat. De ha a fájdalom erős, tartós vagy egyoldali, azt nem szabad figyelmen kívül hagyni! Méhen kívüli terhesség, koraszülés vagy placentaméhlepényleválás is okozhatja. Mindenképpen fel kell venni a kapcsolatot a nőgyógyásszal a tünetek miatt.
A magzatmozgás csökkenése
A baba mozgása fontos jelzője annak, hogy minden rendben van odabent, az anyaméhben, ezért is érdemes figyelemmel követni. Ha azt tapasztaljuk, hogy a baba mozgása jelentősen ritkul vagy teljesen megszűnik, azonnal fel kell keresni egy orvost! Ez a megfigyelés különösen fontos a harmadik trimeszterben. Ha kétségeid vannak, a nőgyógyászod egy ultrahangvizsgálattal ellenőrizni tudja a baba állapotát.
Magas vérnyomás és fehérje a vizeletben
Ez a két tünet komoly veszélyt jelenthet mind a mama, mind a baba számára, ezért sosem szabad figyelmen kívül hagyni ezek jeleit. A terhességi toxémia egy olyan terhességi szövődmény, amely jellemzően a terhesség második felében, általában a 20. hét után alakul ki. Magas vérnyomással és fehérjevizeléssel jár. Szokásos tünetei közé tartozik még a súlyos fejfájás, homályos látás vagy szikralátás, valamint az arc és végtagok megduzzadása, ödémája. Ez az állapot súlyosan károsíthatja az anya szerveit és veszélyeztetheti a magzat oxigén- és tápanyagellátását is. Az ilyen tünetek megjelenésekor nagyon gyorsan sürgősségi orvosi segítséget kell kérni!
Folyadék távozása a hüvelyből
A hüvelyből megjelenő folyadék általában magzatvízszivárgást jelez. Ez a folyás színtelen, szagtalan vagy enyhén édeskés szagú, visszatartani nem lehet úgy, mint a vizeletet. Ha még csak egy távoli kitűzött dátum a szülés és egyáltalán nincs még itt az ideje, kérjünk orvosi támogatást! Egyszerű tesztekkel ki tudják mutatni, csakugyan a magzatvíz szivárog-e, illetve ultrahanggal ellenőrizni tudják a magzatvíz mennyiségét is a méhben. Oda kell erre figyelni, mert a korai magzatvízszivárgás fertőzéseket okozhat és sajnos akár koraszülést is. Ezért ha ilyen tüneteket tapasztalunk, fontos azonnal felvenni a kapcsolatot a nőgyógyászattal!
Súlyos hányás és kiszáradás
A terhességi hányinger és hányás tüneteitől nagyon sok nő szenved az első trimeszterben. Ha ez olyan mértékűvé válik, hogy sem étel, sem folyadék nem marad meg odabent, akkor már a kóros változatáról lehet szó. Nem szabad félvállról venni, mert súlyos kiszáradáshoz vezethet, amely már veszélyes lehet mind az anya, mind a baba számára. Ilyen esetekben infúziós kezelés is kellhet, mindenképp érdemes orvossal konzultálni.
Görcsroham
Görcsrohamok előfordulása rendkívül súlyos állapotot jelezhet terhes nőknél. Olyan súlyos állapot okozhatja, amelyben a toxémiás tünetekhez (magas vérnyomás, fehérjevizelés, ödéma stb.) pluszban még görcsroham is jelentkezik. Ezek életveszélyes helyzetet jelezhetnek. Mindenképpen azonnal jelezni kell az orvos felé!
Légszomj vagy mellkasi fájdalom
A terhesség során a méh megnövekedése miatt a rekeszizom megemelkedik, emiatt a tüdő kapacitása is csökkenhet, ez okozhat enyhe légszomjat a harmadik trimeszterben. De ha hirtelen lép fel a légszomj vagy a mellkasi fájdalom, az már komoly problémákra utalhat, például tüdőembóliára vagy szívproblémákra is. Ezek sürgős ellátást igényelnek, nem szabad elbagatellizálni, orvosi vizsgálatot kell kérni.
Láz vagy fertőzés
A terhesség alatt a láz nem mindig "csak egy kis hőemelkedés".
Az első trimeszter a legérzékenyebb időszak ebből a szempontból, mert ekkor alakulnak ki a magzat szervei. A 38,5 °C feletti, tartós láz már okozhat akár vetélést, vagy sajnos fejlődési rendellenességeket is. A későbbi trimeszterekben is jelenthet gondot, foglalkozni kell ezzel a tünettel. Ha más fertőzésre utaló jelei is vannak, például a fájdalmas vizelés vagy hidegrázás, akkor különösen veszélyes lehet. A fertőzések károsíthatják a magzatot és növelhetik bizonyos komplikációk kockázatát. Az ilyen tüneteket nem szabad sokáig házilag kezelgetni, mielőbbi orvosi ellátás szükséges.
Baleset
Sajnos előfordulhat olyan eset, hogy a kismamát valamilyen külső baj éri, például elesik és ütés éri a hasát. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni akkor is, ha nincsenek látható tünetek. Ilyenkor feltétlenül ellenőrizni kell a méhlepély állapotát, esetleges sérüléseit.
Hogyan készüljünk fel?
Érdemes tisztában lennünk azokkal a vészhelyzetekkel és tünetekkel, amelyek gyors cselekvést igényelnek tőlünk legyintés helyett. Fontos, hogy rendszeres orvosi és védőnői felügyelet alatt legyünk a terhesség alatt és nagyon fontos részt venni az előírt vizsgálatokon! Ha előre gondolkodunk, ha megfelelő ismeretanyaggal rendelkezünk, az segíthet abban is, hogy egy hirtelen kialakult, stresszes helyzetben gyorsabban tudjunk reagálni - önmagunk és a magzatunk érdekében is.
Az egészséges terhesség kulcsa nemcsak abban rejlik, hogy odafigyelünk testünk jelzéseire, hanem abban is, hogy szükség esetén időben kérünk segítséget szakemberektől.
Írta: sajtó, 2025. április 15. 09:35
Fórumozz a témáról: Mikor szükséges sürgős orvosi segítség a terhesség alatt? fórum (eddig 1 hozzászólás)