Konyhai kudarcok (beszélgetés)
Én azt a tarját felszeleteltem volna, és szeletekben pároltam volna készre.
Kár volt kidobni.
Nem is szoktam egyben sütni húst, mert amekkora darabot érdemes, arra kevesen vagyunk.
De meg szoktuk spékelni (tűzdelni) szalonnával (fokhagymával is, aki szereti), és akkor nem lesz rágós.
A krumplit lehet mellette sütni, de ezzel nekem sincs jó tapasztalatom. Lehet, nem volt elég forró a sütő...de ha meg sikerült így kisütni a krumplit, akkor zsírosnak találtam. Ezért én azt a hús zsiradékban, de külön sütném serpenyőben.
last, én az ilyen bénázásokat úgy kerülöm ki, hogy bevett mértékegységeim vannak és 2 legjobb barátom a konyhában a mérleg és a timer.
Mivel 5-re főzök, van, hogy 5 félét, nem tarthatok mindent észben és a timer csörög, ha kifőtt a tészta, a mérleg segít, hogy az adagok akkorák legyenek amekkora kell, ezenkívül, nincs sok idő megkóstolni, sőt, már alig kóstolok, és ahogy mondod, van amit nem lehet, de mégis biztosra kell menned, a sózásnál van egy-két trükk, amit használok:
HÚSOK: 30 deka húshoz jár 1 leveskocka, vagy 1 csapott teáskanál finom só, vagy egy teáskanál nagyszemű só
TÉSZTA: fejenként 6-7 deka tészta kell, és a víz mindig így: minden 10 deka tésztához 1 liter vizet számolj, minden liter vízhez egy púpos teáskanál nagyszemű sót. A timer segítségével főzd, ami rá van írva a tasakra, annyi perc és kész, és amikor csörög, leszűrni, nem kell kóstolgatni, ezzel a módszerrel tökéletes lesz a tésztád.
RIZS: fejenként 8-9deka rizs, ha rizottót készítesz, és én minden 8-9 dekához használok FÉL leveskockát, szóval ha ketten vagytok, tudod, hogy elég lesz 16deka rizs kettőtökre és tudod, hogy 1 leveskocka kell bele. A víz az mindig a rizs kétszerese térfogatban, szóval azzal a pohárral amivel méred, beleteszel 2x annyi vizet. De a sózás itt is tuti ezzel a módszerrel
LEVESEK: Mindig 2x annyi vizet teszek mint amennyi a sűrűje, szóval 1kg húshoz/zöldséghez 2 liter víz jár és minden 2 liter vízhez 1 csapott evőkanál nagyszemű só. Főzés közben tehetsz hozzá, ha elfövi a levét, de itt is a sózás titka ezeken az arányokon múlik
Vegyél olyan szakácskönyveket, amik rendesen elmagyaráznak mindent, pontos adatokat adnak meg, pontos hőfokot, időt, stb.
Ha különlegeset, de mégis egyszerűt szeretnél fôzni ajánlom Jamie Olivert, főleg a 15 és 30 perces menüit. Elronthatatlanok, és sokkal finomabbak, gusztusosabbak még egy jó éttermi kajánál is.
Jó tippeket és recepteket találsz a Good Food és a Stahl magazinokban is.
Én 34 éves hobbyszakács vagyok, de pl. főzeléket most áprilisban főztem előszőr, pedig az a legegyszerűbb :)
először tanuld meg az alapokat megfőzni! Ha azok tökéletesen mennek, tutira belerázódtál az ízesítés, és a mit meddig főzzünk világába is! :) Csak ezután akarj nme átlagos konyhát vezetni :)
Nem bántás, de senki nem a wellington bélszínnel kezdi főző pályafutását :) Első körben tejbegríz, tejberizs, rántotta, stb :) Aztán egyszerűbb levesek, rizs, főzik, paprikáskrumpli, és társai. Majd jöhetnek a bonyolultabbak :) Általában ezek a lépések :)
Senki nem úgy születik, h a kisujjából kirázza a főzés tudományát :)
A receptekkel pedig amúgy is vigyázni kell, mert gyakran pontatlanok. Ezeket a pontatlanságokat egy rutinos ember kiszúrja, de egy kezdő nem, és csak úgy jár, mint te. Elmegy a kedve is az egésztől....
Szerintem aki alapból nem úgy áll neki a főzésnek hogy szeret,és élvezi hanem nyűgként fogja fel, rágörcsöl annak még nehezebb lesz.
Nem mindig az a jó ha a receptet követjük pontosan. Lehet kísérletezni, alakítgatni a saját száj ízlésünk szerint.
Inkább legyen sótlan mint sós. Mindent meglehet kostolni.
Ne a legnehezebb receptekkel kezdj mindjárt, és ne bátorítson el ha valami nem sikerül elsőre. A jó szakácsok se 1 nap alatt születtek és lettek profik.
Tudodok párolt lilakáposztát,töltött karajt,...de van ami nagyon egyszerűek néz ki és mégis káosz lesz belőle.
Kidobtam,mit csináltam volna vele?!Rágós,undi volt.Én próbálkoztam mégegyszer szedni magamnak,de nem hazudhatok az ízlelőbimbóimnak.
Pedig olyan 5-6 éve mikor még egyedül éltem,nem tűnt ez ilyen "nehéznek."
...Azért az a kuka nem a legjobb hely az ételnek...
A régi asszonyságoknak szinte mindenre volt megoldásuk: ha elsóztak valamit (mert "szerelmes a szakácsné"), jó nagy darab krumplit tettek bele, az valamennyi sót "fölszed". De alapvetően a sóval óvatosan kell bánni (engem édesanyám úgy tanított): inkább kétszer sózni, mint egyszerre (n)agyon.
Lassan belejössz majd, csak sokat kell gyakorolni! :-)
Énis alappal kezdtem,a zöldborsó főzit 6.éve nem tudom megfőzni:-D
Kis rutin,kedv,és türelem:-)
A húsból csípj le,és kóstold meg:-)
Azt miért ne lehetne megkóstolni?
Kiveszel, lecsípsz belőle egy darabot, és kész. Nem is értem a problémát.
Annyira csak nem lehet vacak, hogy a párod éhen maradjon?
Sótlan lett, hát kidobtad??????????
Tök ízetlen lett az egész,a tarja olyan szürke és undi,a krumpli néhol nyers...(legalább 1órával többet volt a sütőben,mint ahogy írták)
De van amit nagyon eltalálok és nagyon szuper,de az a kevesebb.Eldöntöttem hogy nem akarok alap kajákat(pörkölt,főzelék)csinálni,hanem új dolgokat.De ilyenkor mindig elmegy a kedvem.
Erre találták ki a csipetnyi, teás-káveskanálnyi só mértékegységet. :)
Bár a sók sem egyforma erôsségûek.
Hát bizony a kell idő, amíg rutinossá válsz.
Inkább kevesebb só, azt még lehet pótolni, persze, szelet húsoknál nem az igazi, de még mindig jobb, mint sósan.
Ne váltogasd a sót, mindíg ugyanolyat vegyél, mert van különbség.
Ne add fel, tudom a sok kudarc elveszi az ember kedvét, de bele fogsz jönni.
Lassan belejössz:-) én úgy vagyok vele,legyen inkább sótlan,mert sózni lehet:-)
Készíts egyszerűbbeket:-)
Amúgy a krumplis,rizses ételnél alap h sósabbra mert magába szívja:-)
Amúgy amit írtál is lehet kóstolni...mi lett a baja?sós lett?
Megint egy tepsi kaja landolt a kukában...
Igaz hogy még csak 2hónapja vagyok "háziasszony",de tele a hócipőm azzal hogy némelyik receptet úgy elbaltázom,hogy az így végzi.
Szegény párom meg éhen.
Mennyi idő míg bele jövök?
Minden sótlan,vagy épp túl sós,ízetlen :(