Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hagyatéki tárgyalás, ingatlan átírása, mi járhat mi nem? Hogyan működik? fórum

Hagyatéki tárgyalás, ingatlan átírása, mi járhat mi nem? Hogyan működik? (tudásbázis)

17. a14deb9047 (válaszként erre: 16. - Pricenor)
2011. okt. 11. 21:03
A házastárs nem örököl ugyan, de övé a holtigtartó haszonélvezeti jog, és az többet ér, mint a síma tulajdonjog. Nélküle, hozzájárulása nélkül egy gyufaszálat sem lehet megmozdítani.
2011. aug. 31. 16:28
Most, hogy már azt mondod, hogy a házastárs nem örököl, most már elégedett vagyok.
15. Sort (válaszként erre: 9. - Pricenor)
2011. aug. 31. 16:19

Legyszives karikazd mar be, hol irtam azt ebben, hogy a hazastars orokol:


Sort 2011-08-30 19:40

Mar bocsanat, de ez nem igy van. A hazassagi vagyonkozossegbol szarmazo vagyon fele minden esetben a tulelo hazastarsat illeti, mint a vagyonkozosseg masik tagjat. Ha belegondolsz ez igy logikus, hiszen kozos vagyonrol van szo, erdekes lenne ha az addig kozos dolgokbol a tulelo hazastars hirtelen elveszitene a reszesedeset.

50% tehat megy a tulelo hazastarsnak, a maradek 50% pedig az egyenesagi leszarmazottak kozott egyenlo aranyban oszlik meg.



Azt irtam, hogy a kozos vagyon fele a tulelo hazastarsat illeti. Hol van ebben az orokles, mint jogcim. Az egyetlen szerencsetlen megfolgalmazas az volt, hogy "50% tehat megy a tulelo hazastarsnak", mert valojaban nem az elhunyt halalval kerul hozza, hanem mar regebben is az "ove volt". Igy helyesebb ugymondani, hogy 50% a tulelo hazastarsnal marad. Mert abbol amit Te irtal, laikus szamara ugy tunhet, hogy nagypapa halalakor egy kozos ingatlan tulajdonjoga pl. a gyermekek kozott oszlik meg. Te es en tudjuk, hogy nem igy van, de egy laikusnak felrertheto.


Ha nem tunt volna fel, ugyanarrol beszelunk.


Ha Neked lexikonagyad van, ird le a paragrafusok szamat nyugodtan. Sot idzed a bekezdeseket szo szerint. Tudod CTRL+C CTRL+V-t mindenki imseri, az nem nagy kunszt. Ertelmezni is kell a torveny betuit, es ezzel nem azt akarom mondani, hogy Neked ez nem megy, mert lathatoan nincsenek ilyen gondjaid, de sokaknak bizony vannak, es egy joggal nem igen foglalkozo ember szamara jobb nagyvonalakban a lenyeget leirni, mert esetleg o is megerti. Lehet, hogy nem teljesen egzakt a megfogalmazas, de barki felfogja.

2011. aug. 31. 14:42

nem tudni...tegnap kaptuk meg a levelet!

értéke nincs a bútoroknak...ezért sem értem,hogy miért idézték be!

esetleg minimális kp lehet,de az miatt közjegyzőhöz kell menni?sztem ez is max 2-3 százezer lehet

13. salabakter (válaszként erre: 1. - Szuszuek)
2011. aug. 31. 14:03

De akkor mi a hagyaték tárgya,miről megy a vita,ha nem is volt ingatlan? Az ingóságokról?

Hogy kié párna,vagy a kávésbögre? Vagy a nagypapa mellénye? Nem értem!!

2011. aug. 31. 11:38
nem maradt ingatlan,mert a lánya nevére lett írva,míg élt mind a két nagyszülő
11. salabakter (válaszként erre: 10. - Salabakter)
2011. aug. 31. 11:34
Bocsánat,ingatlan nem maradt utána,nem ingóság.!
10. salabakter (válaszként erre: 8. - Sort)
2011. aug. 31. 11:33
DE!!!Mivel a nagypapa halála után nem volt tárgyalás,biztos,hogy nem maradt utána ingóság.
2011. aug. 31. 09:22

Én jól aludtam, de úgy látom Te megsértődtél.

A §-okat miért nem soroltad fel, lusta voltál kikeresni?

Érdemes lett volna kikeresned, mert akkor feltehetően magad is beláttad volna, hogy tévedtél.


Az öröklési jog egzakt jogterület, ezért kevés értelmezési kérdés merül fel, különösen a "ki után ki örököl" tipusú kérdéseknél.

Emiatt viszont minden fogalmat egzakt módon kell használni.

Amit állítottál azt sugalja, hogy a házastárs örökli az elhunyt házastárs vagyonának felét. Ez azt jelentené, hogy a házastársak fele-fele arányban bejegyzett ( házastársi) közös tulajdonában álló ingatlan esetén az elhunyt házastárs ingatlanrészének (1/2-ednek) a felét (1/4-edet) a túlélő házastárs örökölné a törvény szerint.

Te is tudod, hogy nem így van, csak összezavarodtál.

Hagyatéki ügyekben a házastársi közös vagyonra, mint tulajdonszerzési jogcímre csak akkor lehet hivatkozni, ha az elhunyt vagyona annak ellenére egyedül az elhunyt tulajdonaként volt nyilvántartva, hogy az a házastársi közös vagyonba tartozott.

Ez nem öröklés, mert a tulajdonrészt a házastárs az elhunyt halálától függetlenül, időben már a halál időpontját jóval megelőzően megszerezte.

Ez már csak így van.

8. Sort (válaszként erre: 7. - Pricenor)
2011. aug. 31. 01:18

Rendszerhiba jobbara a szamitogepes halozatokban van. De rendben, ha nagyon akarod, akkor hasogasd csak szorszalat.


Nagyszulokrol van szo, velhetoen mindenuk ami volt, kozos vagyon, es mint ilyen fele aranyban a tulelo hazastarsat illeti egyeb rendelkezes (hazassagi vagyonjogi szerzodes) hianyaban, marpedig nagyapaink idejeben az ilyesmi nem volt divat. Termeszetesen barmelyik felnek lehetett kulonvagyona, de ez sem annyira jellemzo annal a generacional. Igy talan joggal feleteteleztem a hazassagi vagyonkozosseg fenallasat. Jobb helyeken meg magatol erthetodo, hogy a vagyonkozosseg felbomlasanak pillanataban a kozos vagyon fele-fele aranyban illeti meg a hazastarsakat. A gyakorlatban a hagyateki targyalason nem is szoktak vitatni a tulelo hazastars ilyesfajta jogosultsagat, kiveve, ha pl. a vagyonkozosseg megszunesekor mar nem eltek egyutt. Altalaban itt rogzitik a tulajdonjogi viszonyokat is, beleertve az orokosok es a tulelo hazastars jogosultsagait egyarant. Igaz, hogy a tulelo hazastars nem orokles utjan formal ilyenkor jogot a vagyon egy reszere, szoval ha akarod, meg lovagolhatsz ezen a mondaton egy kicsit, de gyakorlatban az atlag ember szamara nincs kulonbseg. "A ferjetol ramaradt a haz fele." Ezt szoktak mondani.

Szoval ha jobban tetszik akkor tessek; az elhunyt tulelo hazastarsa jogot formal a hazassagi vagyonkozosseg kozos vagyonanak 1/2 reszere a Polgari Torvenykonyvrol szolo 1959. evi IV. Tv. es A hazassagrol, a csaladrol es a gyamsagrol szolo 1952. evi IV. Tv. ide vonatkozo rendelkezesinek ertelmeben, mig a leszarmazok a hazassagi vagyonkozossegbol szarmazo kozos vagyon 1/2 reszere illetve az elhunyt kulonvagyonara orokles jogcimen formalnak jogot.

Remelem mostmar nyugodtan alszol, jo ejszakat.

2011. aug. 30. 22:56

Sort gondolkodásában rendszerhiba van. Az, hogy az elhunyt vagyona része a házassági vagyonközösségnek, csak egy feltevés. A túlélő házastárs végrendelet hiányában soha nem örököl haszonélvezeti jogon kívül semmit az elhunyttól, ha leszármazó van. Amennyiben a túlélő házastársnak vagyonközösségi igénye van a hagyatékkal szemben, akkor azt érvényesítheti, de ez nem öröklés.

Ez már csak így van.

6. Sort (válaszként erre: 4. - Szuszuek)
2011. aug. 30. 19:50

Ez esetben a nagypapa es kesobb a nagypapa halalakor az ingatlan mar nem kepezte az elhunyt tulajdonat, tehat nem resze a hagyateknak. Vagyis nem szamithattok reszesedesre.


Ettol eltekintve, ha jol hamoztam ki a tortenetet, minden ami a nagypapa utan maradt, fele aranyban a nagymamaje lett, amasik fele oszlott meg a ferjed anyukaja es annak testvere kozott, egyenlo aranyban, tehat az o reszesedesuk 1/4 fejenkent. Mivel parod anyukaja elhunyt, az o resze ferjedre es testvere szallt, megintcsak egyenlo aranyban, tehat vegeredmenyben a ferjed reszesedese a nagypapa hagyatekabol 1/8, ha nem volt vegrendelet.


A mama targyalasan termeszetesen elokerulhet az az orokresz, amit o anno a papatol orokolt, ha csak nem iratta at azt is masra, vagy adta/ajandekozta el.

A mama utani orokseg a ferjed anyukaja es annak tetvere kozott 1/2-1/2 aranyban oszlik meg, hiszen itt mar nincs tulelo hazastars. Ebbol a parod es testvere, anyukajuk halala okan szinten egyenlo aranyban orokolnek, vagyis ok a teljes orokseg 1/4 reszere jogosultak fejenkent.Persze csak akkor, ha a mamanak sem volt vegrendelete.


Igen mindket nagyszulonek kulon targyalasa lesz.

5. Sort (válaszként erre: 3. - Pricenor)
2011. aug. 30. 19:40

Mar bocsanat, de ez nem igy van. A hazassagi vagyonkozossegbol szarmazo vagyon fele minden esetben a tulelo hazastarsat illeti, mint a vagyonkozosseg masik tagjat. Ha belegondolsz ez igy logikus, hiszen kozos vagyonrol van szo, erdekes lenne ha az addig kozos dolgokbol a tulelo hazastars hirtelen elveszitene a reszesedeset.

50% tehat megy a tulelo hazastarsnak, a maradek 50% pedig az egyenesagi leszarmazottak kozott egyenlo aranyban oszlik meg. Termeszetesen a tulelo hazastars halalakor annak tulajdonresze is a gyermekekre szal, hacsak elete soran nem tortent a tulajdonlasban valtozas.

4. szuszuek (válaszként erre: 3. - Pricenor)
2011. aug. 30. 16:33
a nagyszülőnek van egy lánya még ,aki él,rá lett ugye íratva a ház,még mikor mind a két nagyszülő élt!
2011. aug. 30. 15:33

A szülő után a gyerek(ek) örökölnek, a túlélő házastárs csak haszonélvezeti jogot kap. Mivel már a férjed mamája is meghalt, ezért az apa utáni hagyaték a férjed és testvére között oszlik meg. Ez alól csak az a kivétel, ha az elhunyt végrendeletet írt, és abban máshogy rendelkezett.


A nagyszülők házátírása esetén annak időpontja dönti el, hogy érdemes-e az ügyön gondolkodni. Ha 15 évnél régebben volt, akkor el kell felejteni azt a házat.

2011. aug. 30. 11:32

Vannak kimondottan ingyenes jogi oldalak, ahol szakemberek adnak választ.

Szerintem érdeme lenne ott némi információra szert tenned, hogy felkászülten tudjatok a h. tárgyaláson

megjelenni

2011. aug. 30. 11:22

Férjem papája jó pár éve elhunyt,nem volt hagyatékin,gondolom azért,mert a mamája örökölt mindent!


a mamája most júniusban halt meg.


Ma kaptunk egy idézést,hogy októberben lesz hagyatéki tárgyalás a papájának!


mire számíthatunk?


párom anyukája meghalt,így ők lennének anyai ágon az örökösök,de anyukájának van egy testvére,aki anno a nagyszülők házát magári itattatta a szüleivel,így a 10 milliós ingatlanból gondolom nem igen jár a férjemnek,és testvérének!


külön lesz a nagymama hagyatéki tárgyalása is ezek szerint?


anyagiakra nem számíthatunk gondolom!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook