Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Pénznyelő boldogság, avagy hogyan (ne) vegyél régi házat

Pénznyelő boldogság, avagy hogyan (ne) vegyél régi házat


Tavaly költöztünk kertes házba, lassan egy év elteltével osztom meg tapasztalataimat, reményeim szerint hasznosságokat, és persze személyes érzéseket. Ezen cikk - főként régebbi - házakkal kapcsolatos, a lakásvételkor jellemző dolgokra nem térek ki.
Pénznyelő boldogság, avagy hogyan (ne) vegyél régi házat

A lakás kényelmes volt, szerettük, de a környezet megváltozott, koncert, büfé, játszótér termett. Besokallva a zajtól, döntöttünk, költözünk! Pár ismerős és drága szüléim - rögzött panellakók -, dilisnek néztek, kumpifőd és kályha, sosevége javítgatás, minek? Vegyél másik lakást, csendesebbet. De alig akadt, pofátlan áron. Kedves barátnőm nemrég költözött, súgta a fülembe: saját udvar, kert, jó a cicáknak, csend! A lakást váratlan gyorsan eladtam, egyik szemünk sírt… 1,5 hónapunk volt házat találni.

Hamarosan kívülről tudtuk a hirdetéseket, a környék térképét. Érdekes dolgokat lát, aki erre vetemedik. Jártunk házban, amit a Szentlélek tartott össze, fekete volt a fal, mint az Istállós-kői barlangban. Másutt fura ikerházban, közös udvarban lakott „valaki”, aki semmilyen papíron nem szerepelt, de állította a tulaj néni, hogy bármit aláír - futva menekültünk. Láttam később ingatlanirodán hirdetve, ezek működése is megér egy misét...

Ha tetszik egy ház, meg lehet nézni a tulajdoni lapot alku előtt! Egy évben 2 ingyenes lehetőség van a Földhivatal weboldalán, plusz a családtagok, barátok Ügyfélkapu hozzáférését kihasználva. Ezen nemcsak a tulajdonosok szerepelnek, banki követelések, jelzálog, az esetleges haszonélvezeti jog, szolgalmi jog is. Kertes háznál, teleknél fontos a Földhivatalból kikérhető hiteles térképmásolat, a Takarnetről letölthető nem elég! Sajnos sokan nem tudják, mi sem tudtuk, az ügyvéd figyelmetlen volt, ismerőseink szerencsések. A lakás árából vettük, később kértünk felújítási hitelt, ott derült ki, hogy a ház egy része nem szerepel a hiteles térképen. Erre nem adnak pénzt, főként baj, ha konyha vagy fürdőszoba hiányzik, anélkül nem számít lakóépületnek. Egyrészt sokszor régen a ház alapjára kértek engedélyt, későbbi toldásnál nem (jóhiszeműen vagy sem). Másrészt a települést elcsatolták, változtak a történelem forgatagában utcanevek, helyrajzi számok. A Földhivatalhoz és Építési Irodához kell fordulni, építészre, földmérőre lehet szükség, vázrajz és tervdokumentáció készül a fennmaradási engedélyhez. Igazolni kell, hogy 10 évnél régebbi, a bírság (esetleges bontás) elkerülése miatt. Levéltár segíthet, nekünk egy régi irat, és két szomszéd tanúsította. Az ügyintézés bonyolult, sok időbe és sok pénzbe került.

Ha a megvásárolt házat szeretnénk átalakítani vagy a telken építeni, a https://epitesijog.hu/ oldalon minden jogszabály megtalálható, valamint a település szabályzatát (OTÉK, HÉSZ) kell megnézni, mert kellemetlen meglepetések érhetnek.


A párom egy szép őszi napon megállt a házunk előtt. Nem hirdették, csak telefonszámot tettek ki. A tulajdonos elhunyt, örököse messze élt, sikerült alkudni. Van mit felújítani de mérete, terei megfelelőek, a környéket imádjuk. A kert nagyobb, mint akartuk, de enni nem kér, gondoltuk, tán ad is. Örültünk, a drágám morgott - igaza volt, pár hét alatt rendbe hozni, festék, padló, konyha, ami gyászos. Ha tehetitek, NE kövessétek a példát. Stressz, ha sürget az idő, bonyolítja lakva felújítani.

Ha 2-3 házra szűkül a választék, árán túl az infrastruktúra, autóút, buszmegálló, munkahely, iskola, üzletek közelsége a legfontosabb, kisebb településen számolni kell a tömegközlekedés hiányosságával. Végül a részletek fognak meg, nekünk ilyen a konyhán át is elérhető belső udvar. Valamikor rendezett volt, látszott a törődés a fészer üvegablakán, rézcsapon, apácarácsos ólon, benőtt téglautacskán. Gyümölcsfák, méteres gaz, öreg szőlőtőke, hinta és virágzó rózsák. Leromlott az állapota, melankolikus hangulatban várta, hogy felújítsák.

A munkálatokat kalandor és anyagiakkal kevéssé bíró tulajdonosok vállalják, többünk profin rak le padlót, fest, kerítést épít. Mi a gáz-fűtés és villanyszereléshez hívtunk szakembert. Jót lelni nehéz. Egyik elfelejti a megbeszélt napot, másik olyan árat mond, amin hanyatt esünk (más kb. feléért vállalta). Baráti tapasztalatok és szakikereső oldal segíthet, árajánlatot kérni nem kötelez semmire! ne érezd rosszul magad, ha nem X-et választod. Több hét, hónap lehet mire elérhetőek! Javasolt megvétel előtt szakvéleményt kérni, ha nem megy személyesen, sok-sok fotót készítsünk. Régi háznál két dolog borítékolható, amely a vakolattal és tetővel ellentétben megbújhat. A villanyhálózat veszélyes, nincsenek földelt konnektorok, kismegszakítók, biztosítéktábla, sokszor átégtek a régi vezetékek; baromi drága, de muszáj cseréltetni. A másik a vizesedés. Ha magas a talajvíz, van mód szigetelni, de horribilis összeg és nem biztos, hogy tartós. Ha nincs jól megoldva a csapadékvíz elvezetés (ha nem brutál módon szétázott a fal), lehet kezelni elvezetve az esővizet, helyileg régi vakolatot leverve, léteznek speciális szárító vakolatok, anyagok e célra. Nekünk egy kéménynél a kis védősapkát elfújta az idő szele és vidáman beesett az eső.

A legtöbb 1920-70-es évek között épült parasztházra és Kádár-kockára kétféle fűtési rendszer jellemző: hagyományos kályha (kandalló) vagy központi fűtés. Utóbbinál van egy fatüzelésű régi, és/vagy egy újabb gázkazán. Új radiátort vettünk pár régi „garázsos” helyett, a termosztát beállításával, légtelenítéssel el lehet macerálni, de azóta teszi a dolgát. Árammal fűthetünk pl. hősugárzó, padlófűtés, falpanel, klíma formájában, illetve ezeket kombinálva, plusz napelemmel, hőszivattyúval. Mindnek van előnye-hátránya, anyagilag s kényelmi szempontból átgondolandó. A szigetelés régieknél leginkább nulla, jellemző a padláson leborított kőzetgyapot, és a húszcentis - nyári hőségben kincset érő - falak. A többséggel ellentétben mi nem akarunk műanyag ablakot, természetes anyagot, fát, téglát stb. szeretnénk használni a házban, stílusához (a mienkhez is:)) ez illik - kerítésünk is szélezetlen deszka -, addig marad a szerencsére elég jól záródó régi, dupla ablak.

Összességében nem bántuk meg. Vannak napok, amikor az ember elkeseredik, ha arra mész be este a kamrába, hogy a kistetőn át pöttyög a víz, vagy ha az értelmetlen hivatali bürokrácia sose akar véget érni… De ha a kert végében végignézek a virágzó fasoron, mezítláb mászkálok a meleg kövön a cicák mellett, esszük a saját termésű paradicsomot, újra a nagymamám kertjében állok, s azt érzem, jó helyen vagyunk itt…

Az udvar és a kert rendezéséről, növényekről és a háziállatok költözéséről a következőkben írok majd. :)




Írta: niit, 2022. szeptember 17. 09:35
Fórumozz a témáról: Pénznyelő boldogság, avagy hogyan (ne) vegyél régi házat fórum (eddig 91 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook