Főoldal » Írások » Babák & Mamák témák » Tudnivalók a babaúszásról

Tudnivalók a babaúszásról


Véleményem szerint a babaúszás a világ sok jó dolga közül az egyik. Ezek az alkalmak a babák számára mind fizikailag, mind a szülőkkel való kapcsolatépítés szempontjából fontosak. S aki ezt nem hiszi, tekintsen csak a képünkbe vizet fröcskölő kisdedek arcára, mennyi boldogság és vidámság sugárzik róla eközben.
Tudnivalók a babaúszásról

Az alábbi cikkben megpróbáltam összefoglalni az alapvető tudnivalókat a babaúszással kapcsolatban:


Mikortól érdemes elkezdeni?

* Hamar, már az esti fürdetéseknél, felmérhetünk valamennyit abból, hogy babánk hogyan is viszonyul a vízhez. Ha nem ordít minden egyes alkalommal, amikor az ember a kiskádba teszi, már tervezhetjük is, hogyan tovább. :) Persze az is lehet, hogy akinek a kiskád nem tetszik a medence fog, ki tudja mi jár az ilyen pici emberek fejében.

* Érdemes a babaúszást a gyerek fél éves kora előtt elkezdeni, amikor még működik a búvárreflex - azaz emlékszik a baba a magzatvízben uszikálásra, nem ijed meg a víztől, és reflexszerűen mozog a vízben. A búvárreflex elmúlásának ideje változó, van akinél már négy hónaposan megszűnik, van akinél még nyolc hónaposan is működik.

* A baba három hónapos koránál előbb semmiképp nem ajánlott elkezdeni a babaúszást, mert a baba immunrendszere ilyenkor még nem elég erős, jobb ha nem nyel uszodavizet, illetve hamar elfáradna a foglalkozásoktól.

* Általában érdemes a gyerekorvost megkérdezni, hogy nincs-e valami ok, ami miatt nem ajánlja a fürdőzést.

* Akik rendszeresen viszik babaúszásra a gyerekeküket már a kezdetektől, érezni fogják, mikor jön el az idő, hogy fiuk/lányok már egyedül is képes boldogulni a vízben, és ezzel kirí a babák közül, másfajta úszás oktatásra lesz érdemes beiratniuk. Általában négy éves kortól már indítanak úszótanfolyamokat gyerekeknek.

Azt olvastam valahol, hogy a babák két éves koruktól képesek a fejüket úszás közben a víz felett tartani, korábban csupán arra taníthatók meg, hogy reflexszerűen ne vegyen levegőt a víz alatt, illetve hogyan mozgassák végtagjaikat odalent.

* Mi tartottunk néhány kádúszást a nagymedencés előadás előtt szakemberrel. A kádúszás tulajdonképpen babaúszás kicsiben. A színültig vízzel töltött kádunkban történő uszikálással jól fel lehetett mérni, hogy babánk hogyan viszonyul ehhez az egész úszás mizériához.


Mit kell vinni egy ilyen babaúszásra?

* A szokásos dolgokon felül, amivel az ember az uszodába megy (törölköző, papucs, fürdőruha), a babákra úszópelust kell húzni, annak tetejére pedig egy úszónadrágot. Igen, már árulnak ilyen méretben is! :) Nem árt, ha van cserepelus, arra az esetre, ha történne egy kis baleset.

* Ezenkívül kell pénz a belépőjegyre, ami ott, ahova mi járunk 2500 Ft/alkalom, bérlettel azonban olcsóbb.


Milyen gyakran érdemes babaúszásra járni?

* Ezek a foglalkozások általában hétvégente vannak, szombaton vagy vasárnap. A heti egy alkalom tehát az, amit tartani lehet.

Nálunk volt, hogy többször kihagytunk egy vagy több foglalkozást, és utána érezhetően nehezebb volt a babával részt venni a következőn. Mintha elfelejtett volna valamennyit abból, amit korábban tanultunk vele.


Milyen gyakorlatok vannak?

* Bemelegítésként még a szárazföldön a szülőknek babamasszázst kell alkalmazniuk. Ez karjainak/combjainak megnyújtásából, illetve dörzsölésszerű masszírozásából áll. Itt használható az a viccesebb gyakorlat is, hogy becsomagoljuk a babát, azaz lábfejét többször egymás után az orrához érintjük.

* Ami fontos, hogy a szülők valamelyikének mindenképp ott kell lennie a baba mellett, egy pillanatra sem hagyhatja magára. A baba még nem tud magától a vízben lebegni, illetve az apa/anya jelentette biztonságérzet távoztával, biztos pánikba esne.

* A vízben lévő foglalkozásokat talán három csoportra lehet osztani. Az első a munka, ekkor a babák úsznak, imitált merülnek, merülnek. Úszógyakorlat például a cikkcakkozás, amikor kilengetjük a babát jobbra-balra, és úgy visszük át a medence egyik végéből a másikba őt, vagy a motorozás, melynek során a babákat kiültetjük a medence szélére, és egyetlen határozott mozdulattal berántjuk a vízbe, hadd szeljék a habokat. (A szó szoros értelmében vett habok persze nincsenek, ez csak szófordulat.)

Kezdetben a babák még nem merülnek, csupán úgynevezett imitált merülést hajtunk végre velük, azaz úszás közben a fejük búbjára vizet locsolunk, hogy az végigfolyhasson az arcukon. Később ezeket a gyakorlatokat felváltják a valódi merülések, pl. a delfin, amikor nagy ívben kiemelve a babát ívben tetetjük meg velük az utat a víz alatt, úgy, hogy először a homlokuk éri a vizet, vagy a függőleges merülés, melynek során először a szemükre fújunk (csukják be), majd függőlegesen levisszük őket a víz alá. A merüléshez tartozik a vezényszavak használata, ami nálunk így hangzik: "Úszunk, úszunk, merülünk". A babák megszokják, hogy a merülés szóra a víz alá mennek, és biztosan nem fognak közben levegőt venni odalent.

A mi fiunk egyébként rendkívül aranyosan, mihelyt meghallja, hogy merülés, arcát lehajtja, a vízbe nyomja. :)

* A második gyakorlatcsoport a torna, amikor a babát az ölünkbe ültetve körzünk a karjával, lábával, felhúzzuk, kinyújtjuk, tornáztatjuk azt.

* A harmadik gyakorlatcsoport a játék, amikor a többi babával kört alkotunk, miközben a babák egy karikába csimpaszkodnak, megyünk jobbra-balra, vagy amikor a babák beugranak egy karikába, kiugranak a karikából, stb. Általában a játékos részek a babaúszás végefelé szoktak lenni.


Miért jó a babaúszás?

* Ami már az első alkalom után látszik, hogy ez egy remek családi program! A babák nagyon élvezik, és kellemes változatosságot jelent a szürke hétköznapokban.

* Ezenkívül a babák testi és koordinációs fejlődésében is segít: nő tőle a tüdőkapacitásuk, izmot építenek, a szív is erősödik, illetve sosem fog nekik gondot okozni az úszás és a víz közege a jövőben.

* Valószínűleg részben a biztonságot adó magzatvízre emlékeztet egyébként a vizes közeg, ami számukra szintúgy kellemes emlék lehet.

* A babák - főleg egy év alatt - még alaposan elfáradnak egy-egy ilyen foglalkozástól. Általában öt perccel az uszodából való kilépés után már édesdeden alszanak, és ez így megy egy-két órán keresztül. Remek alkalom ez arra, hogy mi is kipihenjük a babausztatás okozta fáradalmakat!

* Egyes források azt is mondják, hogy a babák, akik korán elkezdik a babaúszást, mind kapcsolatteremtésben, reakciókészségben és teljesítményben is jobbak lesznek társaiknál.


Kell félni a vízben elkapható betegségek miatt?

* Velünk még nem történt olyasmi, hogy elkaptunk volna bármit is a babaúszás miatt.

Az más kérdés, hogy egyszer Benjámin alaposan megfázott, amikor az öltözőben tárva-nyitva hagyták az ablakokat a nem éppen legnagyobb melegben. Tanultunk belőle, ez a probléma kiküszöbölhető, ha a csemetét még az uszodában, a jó melegben felöltözteti az ember.

* Egyszer-kétszer már az is előfordult, hogy a medence hőfoka volt kevesebb, mint amit egy ilyen helyen normálisnak mondana az ember. Érdekes módon ezekből az esetekből nem lett megfázás.

* Ez persze nem jelenti azt, hogy nem lehet az uszodában bőrfertőzéseket elkapni. Az ember hall erről mende-mondát mindenfelől, de mi még nem találkoztunk ilyesmivel.


Egyéb tudnivalók?

* Szoptatós anyukáknak nem ajánlom, hogy a vízbe menjenek babájukkal. Az ismerettségi körünkben megtörtént eset, hogy valószínűleg a hideg víz tejtermelődés csökkenést okozott a mamánál. De semmi gond! Egy apuka is ugyanúgy el tudja látni a babaúszás jelentette feladatokat. Lehet, még ügyesebben is.


Összegezve, úgy gondolom, a babaúszás remek családi program, kikapcsolódás és változatosság mind a babának, mind a szülőknek. A vízben rajtunk csimpaszkodó baba viselkedése, a közös és különleges élmények miatt, ha lehet, még közelebb kerülhetünk gyermekünkhöz.




Írta: Speedz, 2007. április 30. 18:56
Fórumozz a témáról: Tudnivalók a babaúszásról fórum (eddig 25 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook