Mikortól kell/lehet autóba ülésmagasítót használni gyerekülés helyett? Milyen szabály vonatkozik erre a KRESZ-ben? (tudásbázis)
Bár régi a topic mégis, azok kedvéért, akik most találnak rá reagálok erre, mert engem megijesztett a „Csak olyan használható, amely "körbeveszi a gyerek testét"” állítás, és elolvastam a jogszabályt. Az 1. számú függelék wb) bekezdése mondja:
wb) nem integrált gyermekbiztonsági rendszer: részleges biztonsági rendszer, amely a felnőttek számára szolgáló biztonsági övvel együtt használva - amely körbeveszi a gyermek testét, vagy biztonságosan rögzíti azt a szerkezetet, amelyben a gyermeket elhelyezik - teljes gyermekbiztonsági rendszert képez.
Az alábbiakban a saját értelmezésemet írom le a fenti jogszabályi hellyel kapcsolatban, tehát amíg a jogszabály nem fogalmazza meg teljesen érthetően, addig ez egy értelmezés a sok közül, de hátha segít valakinek.
Az ügyetlen megfogalmazás okozhatja azt a hiedelmet, hogy a magasítónak körbe kell vennie a gyerek testét. Eleve nincs olyan gyerekülés sem, ami körbeveszi, ahhoz csőalakúnak kellene lennie. A lényeg azonban, hogy értelmezve a fenti érthetetlen rendelkezést, kiderül, hogy a megfelelő eszközzel (ami lehet támla nélküli ülésmagasító is – tehát nem igaz, hogy „ nem lehet a kresz szerint használni”) együtt használt biztonsági öv az, ami körbeveszi a gyermek testét a nem integrált rendszerben.
135 cm fölötti, de 150 cm alatti gyermeknek nem kell ülésmagasító (csak hátsó ülésről beszélek most – és ez nem igaz az ebbe a kategóriába eső 3 év alatti gyerekre – hangsúlyozza a jogszabály :)), ha olyan a biztonsági öv, hogy a testmérethez igazodóan biztonságosan rögzíti a gyermeket. Ezt nem pontosítja a jogszabály, hogy mit jelent.
Ha a fenti feltétel nem teljesül, akkor gyermekbiztonsági rendszer is szóba kerül, ami által a biztonsági öv jó helyen megy el. Ennek a jogalkotói szándéknak egy ülésmagasító (támla nélküli) megfelel a jogszabály megfogalmazása alapján.
Végül, átfogalmazom a jogszabályi helyet úgy, hogy az érthetőbb legyen (természetesen innen kezdve ez már nem jogforrás):
nem integrált gyermekbiztonsági rendszer: egy eszköz, valamint a gépjármű biztonsági öve - amely vagy körbeveszi a gyermek testét, vagy biztonságosan rögzíti az eszközt, amelyben a gyermeket elhelyezik - együtt használva.
Engem is érdekelne, de a paragrafust nem tudom értelmezni.
Az 5 éves 120 cm magas gyermek szállítható ülésmagasítóval, vagy sem a hátsó ülésen?
KRESZ 48. §. /7/ és /8/ bek.
(7)298 A gépkocsiban vagy a mopedautóban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermek - a testsúlyához igazodó kialakítású - gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermekbiztonsági rendszert kialakításától függően a járműnek erre a célra gyárilag kialakított rögzítési pontjaihoz, vagy az üléshez tartozó biztonsági övhöz vagy ennek bekötési pontjaihoz kell csatlakoztatni. A gépkocsi és a mopedautó üléseihez - a vezető ülését kivéve - gyermekbiztonsági rendszer szerelhető be. Az első üléshez - a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban - a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be, ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerhez tartozó hevederekkel (pántokkal) is rögzíteni kell.
(8)299 A gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni:
a) ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható);
b) ha gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, legalább 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető;
c) ha taxi üzemmódban használt taxi gépkocsi és a személygépkocsis személyszállítást végző gépkocsi hátsó ülésén utazik;
d) ha a rendvédelmi szervek gépkocsijában vagy a mentő gépkocsi betegellátó terében utazik;
e) a menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban;
f) a nem menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban, ha álló utasokat is szállíthat;
g) ha 3. életévét még nem töltötte be és állva utazik az autóbuszban;
h) ha külön jogszabályban300 meghatározott orvos által kiállított igazolással rendelkezik.
Mindegy, azért köszönöm, hogy fáradtál miattam.
Ha más nem lesz, majd megkérdezek egy rendőrt.
Köszönöm.
Esetleg azt meg tudnád írni, hol találtad meg? Én nem találom sehol.
További ajánlott fórumok:
- Amikor nemet kell/lehet mondani... örökbefogadás
- Maxi cosi priori fix, vagy besafe izi comfort isofixes gyerekülést vegyek, 9-18 kg ig kategóriában?
- Kinek milyen biztonsági gyerekülése van? Szerintetek melyik a legjobb?
- Beköthető-e gyerekülés menetiránnyal szemben az anyósülésre?
- Tud valaki segíteni abban, hogy mi a szabály a gyerekülésre, ülésmagasítóra?Hány éves kortól, centitől, kilótól lehet magasító?
- 4 éves, 110 cm-es, 18 kg-os gyereknél elég az ülésmagasító az autóban, vagy még kötelező a komplett gyerekülés?