Tudja-e valaki, hogy melyek a gluténmentes gabonakészítmények? (tudásbázis)
fel kell tüntetni a cuccokon, h gluténmentes-e.
áthúzott gabona a jele
rizst igen, én a kölesgolyót is korábban, a lisztet kihagytam úgy 12 hóig-bár a doki mondta ha nincs gond a családban miért ne rághatna kenyérhéjjat(fogzás miatt).Kekszekből előszőr babakekszeket próbáltuk, drágább, de 9hó-1éves korig adtam, utánna a győriben megbíztam.babapiskótát nem erőlettem.
az ismerőseim a főzeléket zabpehellyel sűrítik, pedig ott már 3 évesek és nem érzékenyek.
Én úgy csináltam, hogy szívesebben adtam neki babakaját elsőnek, vagy olyat amit mi sütöttünk-főztünk(házi kalács, kenyér,piskóta).és a tartósított ételszínezékes kajákat hanyagoltam.több helyen olvastam növelik az allergia hajlamot,és nem a tartósítóra lesz allergiás tőle hanem a tejre lisztre stb.
Ezért én sima sajtot túrót és natúr joghurtot adtam,ízesítette nem is, jó ideig.De friss gyümikkel gyümölcslevekkel össze lehet keverni és nagyon jó ízűek.Banán-túróval,babakesz gyümilével.
Sajnos nincs már anyatej:(
( Én úgy tudom h legkésőbb 6 hónaposan el kell kezdeni a hozzátáplálást az anyatejes babáknál is.
Pl a vas pótlása miatt.)
Pontosan azért kérdeztem h pl a rizsen kívül van-e még olyan gabonaféle amit ehet?
Nem érzékeny és nincs is a családban érzékeny, csak egy csomó kekszes, gabonás dolgot árulnak 6 hós kortól pl tejpép.Lehet-e ezeket adni?
Vagy pl lehet-e rizstésztát, rizsitalt ilyesmiket?
Szóval akkor az a kérdésed,hogy mikortól lehet a hozzátápláláskor bevezetni a lisztet vagyis a glutént.
A legújabb gyerekorvosi ajánlásoknak megfelelően a következőket mondhatom: szopás mellett 8-9 hónaposan bevezethető. Mert az anyatej mellett kisebb az esélye a lisztérzékenység kialakulásának.
Tápszeres babák esetében mindenképpen meg kell várni a 9 hónapos kort akkortól lehet gluténnal terhelni a szervezetet addigra válik éretté. DE 6 hónaposan ha még elég az anyatej nem kell elkezdeni a hozzá táplálást.
6 hósnak én még nem adtam lisztes gabonás dolgokat, csak kicsit később,gyümiket párolt zöldséget esetleg
párolt rizst kapot, krumplival sűrítettem.
Már érzékeny rá, vagy csak azért kérdezed, elővigyázatosságból adnál neki gluténmentest?
Rizslisztből tudsz sütni sütit, kukoricalisztből pedig kenyeret, s nem kell venned a drága speciális liszteket, ezek is már drágábbak, olyan 3-4szer mint egy olcsóbb búzaliszt, de a speciális lisztekkel rabolnak.
Szerintem pedig simán lehet élni kenyér nélkül. Nekem tejfehérje-intoleranciám van és mellette a lisztre is érzékeny vagyok. De rájöttem, hogy nem feltétlen kell helyettesíteni a dolgokat, pár dolgot el is lehet hagyni, sőt, még jobb is, hogy elhagyom.
De ajánlanék egy linket:
A diéta teljes gliadin-mentességet jelent, tehát nem lehet próbálkozni kis mennyiségű gliadin bevezetésével, a legkisebb mennyiségben SEM FOGYASZTHATÓ BÚZA, TÖNKÖLYBÚZA, ÁRPA, ROZS, ZAB, TRITIKÁLÉ ÉS EZEKBŐL KÉSZÜLT ÉLELMISZEREK.
A garantáltan gluténmentes élelmiszerek csomagolásán fel kell tüntetni szövegesen vagy grafikusan a gluténmentességet. (Pl. glutén mentes, gliadin mentes, lisztérzékenyek-, coeliákiások is fogyaszthatják, vagy áthúzott búzakalásszal).
Gluténmentes az az élelmiszer, amelynek előállítása, raktározása és árusítása során biztosították, hogy búzát, árpát, zabot, rozst vagy ezekből származó bármely élelmiszer-alapanyagot (pl. keményítőt, módosított keményítőt) nyomokban sem tartalmaz.
AMIT ÉS AHOGYAN LEHET:
Gabonafélék, kenyerek, péksütemények:
A gabonafélék helyettesítése okozza a legnagyobb gondot a cöliákiás betegeknek. A búza, rozs, zab, árpa alapú kenyerek, péksütemények, kekszek, aprósütemények, tészták, rágcsálnivalók tiltottak.
A tiltott gabonafélék helyett használhatunk:
- rizst, burgonyát, kukoricát, szóját,
- az ezekből előállított liszteket, pelyheket, keményítőt,
- sárgaborsólisztet, bablisztet, szezámmag-őrleményt,
- sűrítőanyagként az élelmiszeriparban még a guar-liszt is használatos.
A búzaliszt helyett az ételek rántására, sűrítésére használjunk rizslisztet, kukoricalisztet, szójalisztet, esetleg sűríthetjük őket saját anyagukkal is. Így magasabb lesz az elkészített étel vitamin- és ásványianyag-tartalma.
A kenyerek készülhetnek:
- a gluténmentes lisztek, keményítők házilag kikísérletezett keverékéből,
- vagy készen vásárolható gluténmentes lisztkeverékekből (Cölipán, Mantler, Fe-Mini, Barbara, Emese, Hammermühle, Dr Schär, Pauly),
Készítésükhöz jól felhasználhatók a több funkcióval is rendelkező kenyérsütő-gépek, de a sikérmentes kenyér soha nem lesz olyan könnyű, mint a búzalisztből készült. A kenyér állagán javíthatunk, ha több élesztőt vagy szódabikarbónát adunk hozzá. Ha a kenyér nem kerül azonnal fogyasztásra, adagokra osztva csomagoljuk alufóliába és fagyasszuk le. Felhasználáskor mikrohullámú sütőben vagy szendvicssütőben melegítsük fel.
- Kész, csomagolt, tartós kenyerek és péksütemények vásárlására is van lehetőség. („Dunakenyér” gluténmentes kenyere, Dr. Schär tartós kenyér, gluténmentes Abonett)
Mind a házi, mind a készen vásárolt termékek könnyen kiszáradnak.
Ha saját magunk akarunk süteményeket készíteni, az olcsóbb kukoricaliszt helyett használjunk inkább kukorica- és burgonyakeményítőt, rizs- és szójalisztet.
Vásárolhatunk süteményporokat és pudingporokat is. A belőlük készült termékek jobb ízűek, jobb állagúak és egyszerűbb konyhatechnológiával állíthatók elő.
Könnyebben tudunk házilag linzer és piskóta jellegű süteményeket készíteni, mint kelt tésztákat, mivel a felhasználható alapanyagokból hiányzik a sikér, ami a kelt tészták rugalmasságát biztosítja. A linzertészta is törékenyebb a sikér hiánya miatt, ezért kisebb adagokra osztva nyújtsuk és szaggassuk. Készítésükhöz sütőpor helyett szódabikarbónát használhatunk, mert a sütőpor glutént tartalmazhat.
Kész sütemények kekszek is vannak forgalomban: Barbara, Emese, Pauly, Dr. Schär, Hammermühle
Gyúrt tésztát házilag előállítani nem tudunk. A készen kapható termékek felhasználása javasolt. Vigyázzunk arra, hogy ne főzzük túl őket. (Tóthék tésztája, Fe-mini tészta, Pauly, Dr. Schär)
Manapság nagyon népszerű a müzlik, magvak fogyasztása. Jelentősen hozzájárulnak a megfelelő rostszükségletünk biztosításához. A bolti keverékek, amennyiben nincs feltüntetve a gluténmentesség, nem használhatók. Ezek elkészítéséhez glutént is tartalmazó alapanyagokat használnak (pl.: zab, maláta). Ilyen keveréket otthon is készíthetünk gluténmentes változatban: natúr kukoricapehelyből, mazsolából, szárított gyümölcsökből.
Szintén rostbevitelünket növelhetjük, ha ízlés szerint kenyérkészítéshez granulált szóját, len-, szezám-, napraforgó-, esetleg más gluténmentes magvakat használunk adalékként.
További ajánlott fórumok:
- Ki, hogy oldja meg a gluténmentes élethez szükséges alapanyagok finanszírozását?
- Van tej- és gluténmentes süti vagy torta recepted?
- Hol lehet kapni gluténmentes babakekszet?
- Mered-e vásárolni a gluténmentes terméket?
- A Szafi Fitt paleo lisztkeverékei gluténmentesek?
- Hasimoto (pajzsmirigy alulműködés) - Gluténmentes étrend!?