Sztómások ápolása. étrendje? (beszélgetés)
Nem tudom fog e valaki válaszolni ezzel a betegséggel kapcsolatba,amint látom elég rég történt hozzászólás.
Én arra lennék kiváncsi,hogy tud e valaki tanácsot adni azzal kapcsolatban hogy ha vérzik a zsák illesztési pontjánál??Mi okozza ezt és miért???
Szia!
Nagyon köszönöm, hogy időt szántál rám. Köszönöm a tanácsokat. Így teszek, de a helyzet érzésem szerint egyre rosszabb. Már van egy elég nagy kiterjedésű sebem is. A legváratlanabb pillanatokban valahol mindig leválik a zsákom. Eddig 24 órát még nem sikerült elérni a fennmaradásban. Nem hogy 3 napot.
Irtam neked egy privát levelet is.
Sziasztok!
Friss sztómás vagyok. Pontosan szeptember 1 óta. Tudtok ajánlani egy sztómás nővért, aki elmondaná nekem miért fürdök a székletben nap mint nap? Akinek engem kellett volna kiokosítani azt mondta, hogy egyszer csak rájön magától. El vagyok keseredve.
Élet sztómát viselő betegként
Lelki terhek sztómás betegként
A sztóma kezelése könnyen elsajátítható, de felhelyezése a páciens számára komoly lelki megterhelést jelent, sőt, testképzavar kialakulására, az önértékelés csökkenésére is számítani kell! Sokan súlyos rokkantságként élik meg ezt az új állapotot, félnek a nyílás tisztántartásától, korábbi életminőségük megváltozásától, a különböző korlátozásoktól, melyek a sztóma-viselés következményei. A páciensek többsége aggódik, hogy mások is látni fogják a zacskót a ruhán keresztül, vagy hogy a kellemetlen szagot a környezet is érezni fogja. Ezért nagyon fontos, hogy az orvosok és a nővérek a beteget már az operáció előtt alaposan tájékoztassák a műtétről és annak következményeiről, valamint azokról a nehézségekről, problémákról, melyekre a páciens a későbbiekben számíthat!
A műtétet követő napokban speciálisan képzett úgynevezett "sztómás nővérek" segítenek a betegnek elsajátítani a sztóma kezelését, cseréjét (a túl gyakori csere feleslegesen irritálja a bőrt), tisztántartását, a használt zsák eldobásának, a nyílás körüli szőrzet eltávolításának és a bőr megfigyelésének a módját -hogy az nincs-e begyulladva.
Tájékoztatják a pácienst a legmegfelelőbb bőrápoló szerek, krémek használatáról, a sportolási lehetőségekről, arról, hogy uszodai használatra léteznek vízálló zsákok, valamint, hogy bizonyos mozdulatok (pl. az emelés) kerülendők.
Léteznek sztóma-klubok is - Magyarországon is több helyen -, ahol a sztómát viselő betegek rendszeresen találkozhatnak egymással, megbeszélhetik nehézségeiket, tanácsokat adhatnak egymásnak, és segítséget kérhetnek szakemberektől is. Azonban nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy egy ilyen helyzetben a családtagok és a barátok azok, akik figyelmességükkel, tapintatukkal a legtöbbet segíthetnek!
A sztóma megfelelő gondozása azért nagyon fontos, mert a nyíláson keresztül ürülő béltartalom könnyen bőrirritációt okoz, mely fertőzések és fekély létrejöttét segíti elő. Természetesen a székletürítés rendszeressége és a széklet állaga eltér a korábban megszokottól.
Vékonybél-nyílás (ileosztóma) esetén a fő étkezést - leggyakrabban a vacsorát - követően 3-4 órával kell a széklet jelentkezésére számítani, mely hígabb és nagyobb volumenű, mint a végbélen keresztül ürített bélsár.
Vastagbél-nyílás (colosztóma) esetében leggyakrabban a reggelit követően számíhatunk nagy mennyiségű székletre, azonban nagy egyéni eltérések vannak. Pár hónap elteltével szinte mindenkinél kialakul egy napi ritmus, rendszeresség, melyhez tud igazodni.
A nyílásra felhelyezhető zsák szénszűrőt tartalmaz, mely a kellemetlen szagokat nagyrészt elnyeli, azonban ajánlatos a tojás és a hal fogyasztását kerülnie a betegeknek, mielőtt közösségbe mennek. Mindenki leginkább saját maga tudja kikísérletezni, hogy milyen ételek fogyasztása okozza a legkevesebb panaszt, és mik azok, amiket kerülnie érdemes (például szénsavas italok, sör). Ajánlatos több folyadékot és sót fogyasztani az átlagosnál, főleg ileosztóma esetén.
A betegeknek rendszeresen kontrollvizsgálatra szükséges járniuk, hogy az esetleges vitaminhiány, sztómaszűkület (stenosis), bőrgyulladás, tályog, sztóma körül kialakult sérv, vagy más egyéb szövődmények időben felismerhetőek legyenek!
Ha valaki sztómaviselővé válik, az természetesen nagy pszichés megrázkódtatáson megy keresztül. Viszont a napjainkban rendelkezésre álló, szagokat át nem eresztő, könnyen kezelhető, kisméretű, a bőrön jól rögzülő zacskók, és a korszerű bőrápolási termékek használatával, valamint a sztómás-nővérek tanácsainak segítségével a páciensek többsége egy normális, komplikáció-mentes életre számíthat!
Ezt találtam, remélem egy kis segitség:
Tejtermékekből: elsősorban a forralt tej, joghurt, kefir, sovány túró, alacsony zsírtartalmú sajtok ajánlhatók. Ugyanakkor kerülendők: a tejszín, tejföl, zsíros sajtok.
Húsételek: ajánlott a sovány marha-, baromfi-, vadhús, hideg sültek. Kerülendők a zsíros húsok, kolbász, disznóhús.
Halételek: kellemetlen szagképződést okozhatnak, ki kell próbálni.
Tojás: szintén fokozhatja a szagképződést. Ételekbe beépítve, lágytojásként ajánlott; keménytojás, rántotta inkább kerülendő, de sok sztómaviselőnek semminemű problémát nem okoz.
Zsírok és olajok: az energiaszolgáltatásban játszanak jelentős szerepet, emellett számos vitamin felszívódásához nélkülözhetetlenek. A normális étrend tartalmazzaa napi energiaszükséglethez elegendő 70-90 g zsírmennyiséget, benne a szintén fontos un. esszenciális zsírsavakkal. Ezért kerülendők a túl zsíros ételek: a faggyú, a disznózsír, majonéz, velő.
Szénhidrátok: A napi energiaszükséglet 50%-át fedezhetik. Ne vigyük túlzásba fogyasztásukat. Tapasztalatok szerint a magyar szokásos étrendben mennyiségük 50%-kal meghaladja a napi szükségletet.
Gabonatermékek, kenyér és sütemények: kerülendők a frissen sült tészta-, kenyérféleségek, mivel puffadást, túlzott gázképződést okoznak.
Főzelék- és zöldségfélék: e területen legváltozatosabb az egyéni tűrőképesség. Általában nem javasoltak a hüvelyesek, káposztafajták, spenót, de ezek az ételek sok sztómaviselőnél semmiféle panaszt nem okoznak. A gomba, karfiol, vöröshagyma, fokhagyma intenzív szag- és gázképződést okozó hatásuk miatt kerülendők.
Salátaféleségek: mint általában a rostdús ételek a széklet mennyiségét fokozzák, konzisztenciáját lazítják. Lehetőség szerint kerülendők a majonézzel, erős fűszerrel készítettek
A sztómát nem lehet megszokni, legfeljebb elviselni. :( Ha nincs eltiltva bizonyos ételektől, gyakorlatilag bármit ehet, azt már magának kell kitapasztalnia, hogy mi okoz szorulást vagy hasmenést. Az előbbi azért gond, mert nem tud üríteni, és ez előbb-utóbb hasi- és derékfájdalomhoz vezet, a hasmenés meg kifolyhat a zsák alatt, illetve ledobhatja a zsákot. Szerencsés kerülni a szénsavas italokat és puffasztó ételeket, de legalábbis módjával fogyasztani, inkább többször keveset. Ez érvényes arra az esetre is, ha valahova megy, mert a szeleket nem tudja visszatartani, és a lehető legváratlanabb helyzetben nagyon kellemetlen tud lenni.
A zsáktól illetve a széklettől függ a csere gyakorisága, mindig legyen otthon bőrvédő krém, amely megakadályozza a zsák helyén a bőrgyulladást és sebesedést.
Ha van még kérdésed, tedd fel nyugodtan, sajnos, saját tapasztalataim vannak...