A Lebor Gabala szerint Írországot hat, egymást követő nép lakta, az egyes népeket részben természeti csapás, részben harcok következtében váltotta fel a következő. Az első népről igen keveset jegyeztek fel. A második Partholon népe volt, nekik és az utánuk következő Nemed népének köszönhetőek a társadalmi berendezkedés alapjai. Az utánuk jövő fir bolgok hozták az első vasfegyvereket, az ide tartozó törzsek nevében és szokásaiban feltehetőleg az írekkel rokon kelta törzsek emléke él. A fir bolgokat Tuatha Dé Danann, azaz Dana isten népe váltotta fel, az a természetfeletti nép, amely -bár az íreket képviselő Mil fiai legyőzték őket- nem tűnt el, hanem aes side néven ma is él a tengerekben, tavakban, a dombok belsejében és a föld alatt, s a kelta mitológiában állandó kapcsolatban áll az emberekkel. A Tuatha Dé Danann uralmához fűződik az első és a második Mag Tured-i csata, amelynek leírása az ír költők egyik kedvenc témája volt.
A kelta kultúra nem csak az íreket jelenti. Annyira nem vagyok otthon a -kimondott- ír mitológiában, de a keltákról szívesen cserélek véleményt veled :)
A kelták tudtak valamit. Mégpedig, hogy a férfi energia és a női energia kiegészítik egymást, ha bár melyik túlsúlyba kerül, megbomlik az egyensúly. Sajnos az utóbbi évezredekben a férfi energia került túlsúlyba, de szerencsére egyre több női energia áramlik a Föld felé.
A kelta kultúra számomra összefonódik Merlinnel, Arthurral és a lovagjaival...
kelták nem hagytak ránk a világ teremtéséről szóló mítoszt. A kolostorokban élő szerzetesek a VI. és a VII. század végén nem csak lejegyezték az ír történeteket, hanem átszínezték, hogy jobban beletudják illeszteni a keresztény hagyományt. Így lett az íreknek is Ádám az ős apjuk. A következő századokban a hagyomány újraírása, ami végül XII. században a Leabhar Gabhála Éireann, közismertebb nevén Hódítások könyve-című műben ért csúcspontjára, ami Írország meghódításáról szól, ami messzi mitikus időkbe kalauzol minket.
A kelták hite szerint az istenségek mindenütt jelen vannak: a fákban, az állatokban, a vizekben. Rendkívül fontos a nő szerepe, hiszen pl. a háború istene vagy Írország megtestesítője is nő. A mitológia legteljesebb rekonstrukciója ír források alapján lehetséges, ahol a legtovább fennmaradt - a vallás elvesztése ellenére - irodalmi művekben és a néphagyományban.
Akit érdekel a kelta mitológia (lények, vallások..stb.), akár a kelta zene, mindenkinek várom a hozzászólását.