Foglaló ingatlan vásárlásakor (beszélgetés)
Ezek után akkor kezdtek az ügyvéd urak bajban lenni, amikor az apeh elővette ezeket a bevallásokat, és ezek birtokában elkezdte az ügyvéd urak könyvelését bekérni ellenőrzésre, hogy melyik szerződéshez milyen bevételi számlájukat tudják hozzápárosítani, vagyis mikor adtak az ügyfélnek számlát, és mennyiről... akkor egy "kissé" elkezdett gyöngyözni a homlokuk. De aztán ennek gyorsan vége lett, hiszen egyrészt:
- eszükbe jutott, hogy az adótörvényeket is jogászok gyártják
- másrészt ahogy mondani szokták: ők is a "mi kutyánk kölyke" és holló a hollónak...
Igen, az ügyvéd intéz mindent. De olyan is volt, hogy a férjem lekérte a Földhivataltól a tulajdonlapot, és mikor láttuk, hogy nincs rajta teher, csak utána mentünk ügyvédhez.
Nekünk semmi problémánk nem volt az előleg fizetésnél, ill. kapása után. Szerencsére komoly szándékú volt a vevő is, az eladó is.
Igen, akkor még nem kellett.
Mi 90-ben vettük.
1996-ban viszont már kellett, azaz mi úgy adtuk el, hogy már ügyvéden keresztül.
Igazából nem tudom, hogy mióta kötelező, mert 2000-ben is már az újabb eladásunk és vételünk is ügyvéddel történt, ahogy 2010-ben is, amikor már tutira kötelező volt.
Értem, hogy miről beszélsz, de egy eladónak nem érdeke belemenni az előlegbe. A foglaló kötelez, az előleggel játszadozhat a vevő. Egyébként ahogy Andi írta, mindkét felet védi a foglaló. A vevő viszont legyen tisztában a saját helyzetével, és akkor adjon foglalót, amikor biztosan vásárolni tud. Felek megállapodhatnak abban, hogy ha az előzetes pozitív hitelvizsgálat ellenére a bank nem adja meg a hitelt, azt a vevő önhibáján kívüli esetnek tekintik.
Hogyne kérné le az ügyvéd a tulajdoni lapot 🙈 Bakker, lehet rajta haszonélvezet is, más tulajdonosok is, meg hitel is. Ennek egyéként már a nyilvánvalóan írásos ajánlattételnél ki kell derülnie. Amely szerződéskötési kötelezettséget keletkeztet, amennyiben az eladó elfogadja.
Komoly szándéknál sem a vevő sem az eladó nem megy bele abba, hogy ne foglaló legyen, hanem előleg.
Hisz ez egyik felet sem kötelezi. Az eladó eladhatja bárki másnak az ingatlant, miközben a vevő már úgy tudja, hogy övé a kiszemelt ingatlan.
A vevő is bármikor visszaléphet, így az eladó jár rosszul.
Mikor vettél utoljára ingatlant?
Az ügyvéd intéz mindent. Ő kéri le a tulajdoni lapot. Először a szerződés aláírásakor, utána a legutolsó vételárrészlet kifizetésekor (birtokba adáskor)
Ha nem akar belemenni az eladó a 10 % előlegbe, ( NEM FOGLALÓBA !) mondanám neki, hogy gondolja meg, mert akkor másik ingatlant keresek.
Nagyon nem mindegy, hogy mondjuk 60 millió Ft-nál 20 millió Ft foglaló, amit elbukhatok !, vagy 6 millió Ft ELŐLEG !
A tulajdonlap tiszta ? Az ügyvéd fogja lekérni ? Nehogy legyen rajta haszonélvezet, vagy más tulajdonos(ok) is ! Vagy adósság, hitel az ingatlanon !
1. Ügyvéd
2. Csak, annyit és akkor , amit az ügyvéd megfelelőnek
tart.
3. Mindent leírni és aláírni, megőrizni.
Amikor elbuktuk a foglalót, az még a szocializmusban volt, és nem mentünk ügyvédhez. Bezzeg az idős, dörzsölt eladónak volt ügyvédje. Mi csak aláírtuk azt a szerződést, amit elénk tettek. Nem mértük fel, hogy 3 hónap alatt nem tudjuk eladni a lakásunkat.( Akkor még kb. másfél hónap volt az is, hogy a mi hirdetésünk megjelent pár napilapban.)
Bíztunk az idősebb, tapasztalt rokonainkban is, akik rábeszéltek bennünket, hogy együtt vegyük meg Budán, jó helyen azt a telket, és építsünk ikerházat együtt. Ők sem tudták eladni a házukat 3 hónap alatt, de ők jól álltak anyagilag, könnyen kiheverték, de mi nagyon nehezen, hosszú idő alatt. Megfizettük a tanulópénzt egy életre. Soha többé FOGLALÓ !
Rendben.
Ez nem így lesz, az biztos.
Vigyázz, más a foglaló és más az előleg, bármekkora is az összege!
Foglaló esetén: ha a vevő hibájából hiúsul meg az adásvétel, akkor a már kifizetett foglaló a hoppon maradt eladóé, vagyis a visszalépő vevő nem kapja vissza!
Ha az eladó hibájából hiúsul meg az üzlet, akkor a kifizetett foglaló 2x-esen jár vissza!!!
Előleg esetén ilyen nincs, ha bármelyik fél eláll valami miatt az adás-vételtől (pl. nem kapja meg a hitelt), csak a ténylegesen kifizetett előleget fogja az eladótól visszakapni!
Tehát az előszerződésbe kifizetett előleget!!! kell írni, és nem foglalót.
Mindenki ahhoz ragaszkodik, amihez akar, max nem születik meg az üzlet.
Feltétlen szükség van előszerződésre?
Mielőtt bármennyit is adnál, menj ügyvédhez ! A vevő ügyvédjéhez szokás menni, tehát a Tiédhez. Mi régen elbuktunk egy foglalót, soha többé nem adtunk, és nem is fogunk ! Előleget adj, de csak ügyvéd által készített előszerződés után, amit Te és az eladó is aláírt ! Mi nem számolgattuk a pénzt, hanem ott az ügyvédnél a telefonról átutaltuk az eladónak, aki perceken belül megkapta.
Az előleg 10 %. (Később a vételárból le lesz vonva.)
További ajánlott fórumok:
- Használt lakás vásárlásánál, mennyi foglalót szoktak kérni az eladók?
- Jelzáloghitellel terhelt ingatlan vásárlása időigényesebb?
- Állami tulajdonú ingatlan vásárlása hogyan lehetséges?
- Általában mennyi idő alatt küldi ki a NAV az ingatlan vásárlása utáni illeték összegét?
- 35 évet betöltöttem. Első ingatlan vásárlása esetén már semmilyen kedvezmény nem jár az illeték fizetésében?
- Ingatlan vásárlásánál van-e olyan ok, ami miatt az illetéket elengedik?