Főoldal » Írások » Szépség & Egészség témák » A természet csodái: Medúzák

A természet csodái: Medúzák


A vizek világa számos csodát rejt, a medúzák lenyűgöző példái annak, hogy hogyan képesek az élőlények alkalmazkodni és túlélni.


A különféle színekben és formákban tündöklő medúzák látványa lenyűgöző. A könnyed szépségük mellett a legrégebbi többsejtű élőlények közé tartoznak, történetük több, mint 500 millió évre nyúlik vissza. Már a dinoszauruszok megjelenése előtt is a tengerek lakói voltak. A medúzák a csalánozók (Cnidaria) törzs tagjai.

A természet csodái: Medúzák

Mozgásuk figyelemre méltó. Testük vízzel telt, így képesek összehúzódni és ellazulni, ami előre hajtja őket. Néhány faj képes fényt kibocsátani. Ez a képesség a zsákmány vonzására és a ragadozók elijesztésére szolgál.

Halivadékokat, planktonokat és kisebb állatokat fogyasztanak, ugyanakkor ők is táplálékként szolgálnak számtalan tengeri állat pl. a teknősök és halak számára.


A legtöbb medúza csápokkal rendelkezik, amelyek csalánsejteket tartalmaznak. Ezek a csalánsejtek (nematociszták) mérget bocsátanak ki, amely lebénítja vagy megöli a zsákmányt. Ezt a mérget védekezésre is használják.

A halászat miatti ragadozóhiány, ill. a víz felmelegedése miatt időnként megnövekszik a medúzák száma, ezt medúzavirágzásnak nevezik. Ez negatív hatással lehet az ökoszisztémára, mivel a halakkal versengenek a táplálékért.


A szennyezés, a klímaváltozás és a mértéktelen halászat mind befolyásolják a medúzák élőhelyeit és életciklusát. Előfordul strandok bezárása a megszaporodott medúzacsípések miatt, ez pedig kihívást jelent a turizmus számára is.


A szépségükön túl, hasznosak is. Az Aequorea victoria, Kristály medúza például forradalmasította a molekuláris biológiát és a genetikai kutatásokat. Ebből a medúzából vonták ki először 1961-ben a GFP fluoreszcenst, azaz a zölden fluoreszkáló fehérjét.


Mi van akkor, ha megcsíp a medúza?


Fájdalmas lehet, megzavarhatja a mozgást, így azonnal el kell hagyni a vizet. Ha maradtak a csípés környékén pl. medúzacsápok, azokat el kell távolítani, de ne puszta kézzel! A csípések helyét nem érdemes dörzsölni, mert ezzel tovább terjedhet a méreg. Le kell öblíteni, a legjobb erre a célra a tengervíz. Ecetes borogatás segíthet, de nem minden esetben. Súlyos tünetek esetén, pl.: légzési nehézség, mellkasi fájdalom, gyengeség, szédülés, hányinger vagy hányás, izomgörcsök, súlyos esetben bénulás, azonnal orvoshoz kell fordulni! Mint ahogyan akkor is, ha arcot, nemi szervet vagy a környékét érte a csípés!




Írta: Nala24, 2024. szeptember 18. 09:35
Fórumozz a témáról: A természet csodái: Medúzák fórum (eddig 3 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook