A koronavírus korlátozásoknak, kijárási tilalmaknak van bármilyen hatásuk a születések számára? (beszélgetés)
Persze, hogy csökkent.
A gyermekvállalási kedv egyértelműen csökken ilyen bizonytalanságok közepette.
Ismerkedni is nehezebb sokkal, új kapcsolatok is nehezebben jönnek létre, új házasságokról nem is beszélve, senki sem akart volna létszám korlátolt esküvőt.
Ugyanakkor ha 35-40 es korosztály nehány évvel elhalasztja a gyerekvállalást akkor már lehet késő lesz nekik. Emiatt is csökken a gyerekvállalások száma.
De milyen gyakran akarod elvinni kirándulásra a gyereket? Mi nem éltünk nagy lábon és az iskola elvitt bennünket évi 2-3 -szor. De nem is hiányzott több mert egész nap bicikliztünk a környéken mindenhová.
Megetetni a barátokat meg? Hát gondolom nem osztrigát akarsz tálalni mert akkor valóban komoly munkád kell legyen!
Szerintem csökkenti.
Egyrészt félnek nehogy betegek legyenek, vagy a gyerek ne legyen, másrészt annyira depisek a helyzet miatt, hogy a szexhez sincs kedvük.
kirándulások városnézések, jó kaják, koncertek, szinházjegyek, esetleg tanulmányutak, és sok- sok könyv
Biztosan van más is, de elsőre ezek ugrottak be. A ruházkodást különórát kaját direkt kihagytam.
Azért brátok sem, főleg ha ők is kevés pénzből nevelődnek, sem pótolnak mindent.
Szükséges a pénz ahhoz, hogy játékot tudj venni a gyerekednek.
Hogy meg tudd venni a ruhát, a cipőt, a felszerelést, amiben játszani tud.
Hogy el tudd vinni olyan helyekre, ahol kalandban, élményben lehet része. (amennyiben nemcsak a legközelebbi játszótér a cél)
Hogy meg tudd hívni a barátait hozzátok, hogy el tudjon menni ő is a barátaihoz. (itt nem ajándékokra gondolok, hanem arra, ha pl. eljön a gyerekedhez még 4 barátja tudj nekik enni, inni adni)
a gyerek elvan, ha játszik
a szülő megy rá
Leírtam az én példám és látszólag nem győzött meg.
Mi baj van azzal, ha a gyereknek az élményeket a barátai adják, a játék, a kalandok és hasonlók?
Melyek azok az élmények amelyekhez szerinted elengedhetetlenül fontos a pénz?
Nélkülöző ugyan nem voktam,de az anyagiak miatt sok volt a feszültség a szüleimben,szüleim közt.Anyu szanatóriumban is volt egyszer a szívével,de kiderült,hogy nincs szervi baja,pszichésen voltak panaszai.Amikor sakkozni kell,mire költesz,meg hány dkg parizerre futja,az nem tesz jót a házasságnak meg a családi életnek sem.
Most nyugdíjasak a szüleim,nincs anyagi gondjuk,jól élnek,és kevesebb a vita.
Volt egy kolléganőm,aki azt mondta,akkor vállaltak gyereket,amikor volt 1 millió Ft megtakarításuk.(Ennek kb 20 éve,akkor ez az összeg többet ért mint ma)Kicsit felelősebb gondolkodás,mint a nincsre szülni,hogy aztán “adjon az állam”.
egyik gyerekünk sem született gazdasági lehetősség miatt (semmilyen szocpolt, csokot, egyéb támogatást nem kaptunk, kértünk), csak felelősen
azzal a felelősséggel, hogy el tudjuk tartani, fel tudjuk nevelni tisztességesen
ezt a számítást sztem senkinek sem árt megejtenie, mielőtt (gyermeknemzés céljából, ami azért tudott dolog, mit jelent a 21. században, és az nem egyenlő a szexszel) összebújik a párjával
pl. nem vállalnék most gyereket, ha bármelyikünk a vendéglátásban, turizmusban, divatiparban dolgozna, de pláne, ha orvosok lennénk (ismerős orvos házaspárnak pótmamája van a gyerekek mellett, mióta kitört a vírus, annyira nincs idejük semmire, plusz nem akarnak hazavinni semmit, ritkán látják a gyerekeiket) és még sorolhatnék egy sor szituációt
sajnos Maon a szociális háló olyan alulfejlett, hogy csakis magadra számíthatsz
Így írtam: gazdasági döntés is!
Igen, változhatnak a körülmények, de sokan a nagy semmire vállalnak gyereket.
Szerintem teljesen normális gyerekkora lesz annak, akit a szülei felelősségteljesen vállalnak, szemben azokkal, akik a majd csak lesz valahogy, ha báránykát adott, ad legelőt is felfogással vállalnak gyereket.
Elnézést, de sosem számolgattam, nem készítettem gazdasági kimutatást, mielőtt intim együttlétbe kezdtem volna párommal, gyermekvállalás miatt.
Ez lehet az én hiányosságom, de az is lehet, hogy egyszerűen, nem gazdaságilag történik minden, még ha igyekeztek is ráhúzni ezt a titulust.
Lehet a gyermeknemzés idejekor minden stabil, aztán jön egy probléma és minden borul. S máris rá lehet akasztani az illetőkre, hogy felelőtlenek, mert a semmire szültek.
Valóban összetett dolog, de az én véleményem az, hogy aki gazdasági döntésként kezel egy gyermekvállalást, azon gyermek gyermekkora nem is lesz normális, hiszen leginkább gazdasági lehetőség miatt született és nem érzésből.
Makacs dolgok a számok és sok esetben hamisak, míg az érzések valódiak.
Pontosítsunk: A gyerekvállalás (normális esetben) gazdasági döntés is.
Igen, egy gyerekben az életet és az örömöt látjuk.
De, ha ez nélkülözéssel párosul, nehéz örömnek nevezni.
Ahhoz, hogy élményeket adj a gyereknek, az esetek jelentős részében nem árt, ha pénz is van.
Nem attól lesz egy gyerek kényes, panaszkodó, elkényeztetett, ha a szülei sok mindent megadnak neki.
Hanem attól, ha ezek mellé nem támasztanak követelményeket.
és azt miből vontad le, hogy a gyerekeink el vannak kényeztetve és gazdagok vagyunk?
nem, nem erről van szó, hanem hogy mindenre van elég pénz, amire kell, ezért nem idegroncsok a szüleik (az enyémek sajnos nem kicsit belerokkantak az életükbe, apukámnak két állása volt, anyukám is sokat dolgozott, egy időben a hétvégi telken is "termeltek", pedig tök ráfizetés volt az egész, sosem volt idejük pihenni, feltöltődni, velünk lelkizni vagy csak beszélgetni, játszani.
Szerencsére az a luxus megvan a mi életünkben, hogy nem kell ezt csinálnunk, ezért normális emberként lehetünk szülők, ezért a gyerekeink is kiegyensúlyozottabbak
Ezzel nem értek egyet.
Nekem a szüleim nem voltak dúsgazdagok. A minden nekem az volt, hogy iskola után kimehettem az utcára a többi gyerekkel és focizhattunk, fogócskázhattunk, lophattunk gyümölcsöt a kertekből és ilyen élmények. Ezekhez nem kellett pénz és nem hiányoltam semmit.
A jó gyerekkort szerintem az élmények jelentik és nem az anyagi javak, pénz.
Az elkényeztetett gyerekből egy kényes, panaszkodó, mindig elégedetlen felnőtt lesz.
És érzelmileg sem fejlődnek megfelelőképpen mert elvárják, hogy mások mindent megadjanak nekik, anélkül, hogy ők adnának cserébe bármit.
addig öröm, amíg nem jár túl sok áldozattal és mindent meg tudsz adni neki
mi felelősen döntöttünk a gyerekeink számáról, érkezésük idejéről, ettől nem lett kevesebb öröm, sőt, jobb volt így, hogy össze tudtunk minden egyeztetni a karrierrel, ingatlanügyekkel
kiegyensúlyozottan, boldogan élünk, egészséges, boldog és sikeres gyerekeket nevelünk, sosem kellett pénz miatt veszekednünk, a férjemnek nem kellett két állást vállalnia, nekem nem kellett háztartási robottá válnom, szerintem ez nem baj :-)
Aha....:D:D
Főleg, hogy sokan fogamzásgátlás mellett esnek teherbe.
Na ezért mindegy!
Míg te gazdasági döntésnek nevezed, én szerelmi gyümölcsnek.
Míg te statisztikai számot látsz egy született gyermekben, addig én egy életet, egy örömöt.
Van kutató cégnél dolgozó ismerősöm, ezért tudom azon információból, ami megadtál magadról, hogy értelmetlen komolyabb beszélgetést folytatni, mert ti kutatók négyszögletesen közelítetiek meg a dolgokat, míg az egyszerű, nem kutató érzéseket is visz bele.
Gazdaságilag inkább iszok egy teát. (mert ugye azt is meg lehet gazdaságilag közelíteni és növeli a kutatási számokat).
Értelmetlen.
a gyerekvállalás, amióta létezik fogamzásgátlás, tudatos döntés
méghozzá súlyos gazdasági döntés, elköteleződés legalább 20-30 évre
Az érzés a a nemi dolgokra vonatkoztak, hiszen többnyire szexuális dolgok kellenek a gyermeknemzéshez s a fórum a gyermekszületésről szól.
Na mindegy is.....
Jaaaaa, akkor már értem, hogy hiába is.
Sok sikert a kutató munkádhoz, jó egészséget!
Nem.
Ismét mondom, hogy 4 gyermek van, nem 2 és mindent lehet, csak akarni kell.
Ismét a KSH-val jössz.
Nekem továbbra is az a hiteles, amit látok, érzek, nem egy papírra vetett számok, amik köszönő viszonyba sincsenek a valósággal.
2020 december (ők is beleestek a karanténba, ha 9 hónapt visszaszámolunk:
2020 decemberében:1
7167 gyermek jött világra, 7,9%-kal, 614 újszülöttel kevesebb, mint 2019 decemberében.
16 141 fő vesztette életét, 44%-kal,2 4931 elhunyttal több az egy évvel korábbinál.
A halálozások száma jelentős mértékben emelkedett, miközben a születéseké csökkent, ennek következtében a havi természetes fogyás 8974 fő volt, ami a 2019. decemberi 3429-hez képest 162%-os növekedést jelent.
KSH 2021 januári adat: "Az előzetes adatok szerint 2021. januárban 7302 gyermek született, és 12 916-an haltak meg. 2020 januárjához viszonyítva az élveszületések száma 9,8%-kal csökkent, a halálozásoké pedig 9,6%-kal emelkedett. 2780 pár kötött házasságot, ami az előző év azonos időszakához képest 2,9%-kal kevesebb."
március 26-án jön ki a februári adat, akkor meglátjuk, ez egy trend vagy véletlen