Margarin helyett étolaj? (tudásbázis)
Köszi, de nem magam miatt tettem fel a cikket. Csak megdöbbentett!
Mi nagyon kevés olajat használunk, az is hidegen sajtolt olíva vagy vaj, margarint soha. Zsírt nagyon ritkán és az házi mangalica.
Pálmazsír!20kg/8000ft.
4 emberre főzök minden nap,sütök,stb,8 hónapig használom ezt a mennyiséget!Számoljátok ki,hogy az olaj mennyibe van 8hónapra!
Egészséges,nem szivja be az étel,és nincs tőle büdös a lakásba!
Nekem bevált!:)
Bemásolok ide egy cikket, ami engem is megdöbbentett:
"Anyukám is ezzel főzött…
2009 május 25., hétfő 07:51 Natúr Hírek
Sokszor találkozom azzal a problémával, hogy valakinek az egészsége leromlik, hirtelen és minden látható ok nélkül. Ilyenkor az illető általában elmondja, hogy nem iszik, nem dohányzik, ésszerűen táplálkozik és nincs elhízva. Talán még sportol is, ha nem többet, de hetente egy órát. Az életmódjában nincs semmi szélsőséges és még vitaminokat is szed. Miért lett beteg? Mitől gyulladt be egyik-másik testrésze, mitől lett allergiás vagy éppen pajzsmirigy alul vagy túlműködése? Nem egyszerű az ilyenre válaszolni, mert néha olyan helyről éri támadás immunrendszerünket vagy sejtjeinket, ahonnét teljesen biztonságban éreztük magunkat. Például a Vénusz vagy a Floriol étolaj flakonjából.
Legutóbbi, amerikai hexánszennyezett szójatermékeket bemutató cikkem után egy élelmiszer mérnök olvasónk küldött egy levelet és két képet. Ezeket szeretném megosztani Önökkel, mert számomra megdöbbentő volt, pedig azt hittem, én már mindent láttam az élelmiszeriparban. A finomított étolajról kellene, hogy tudjon pár dolgot, mielőtt lelkesen azt mondaná, hogy “El se tudnám képzelni, hogy mással főzzek!"
Amit hinni szeretnénk
Tudja ön hogyan készül egy flakon olaj, amit a TV reklámokban úgy tálalnak Önnek, hogy a faágak végén lógó bogyóból közvetlenül az üvegbe csepeg a drága nedv? Hát nem egészen így.
A közelmúltban egy közeli falu olajpréselő üzemében voltam, ahol hosszabban sikerült beszélgetnem a főnökkel. Megmutatta az eljárást elejétől a végéig, majd csodálkozott, hogy én az olajprésből kifolyó, általa használhatatlannak minősített olajból vettem egy üveggel. Azt mondta, hogy a feleségem ki fog dobni vele együtt, mert zavaros és rossz a szaga. Abban igaza volt, hogy zavaros, de az illata olyan volt, mint a friss napraforgó magoké. Nagyon kellemes.
Nagyjából úgy készült, ahogy a jobboldali ábra mutatja. Rövid beszélgetés után felajánlotta nekem az olajpréselő gépet eladásra, mert azt mondta: nincs ebben üzlet.
Amikor az után érdeklődtem, hogyan készül az a csillogó változat, amit üvegekbe töltenek, csak homályos magyarázatokat adott, de már akkor sem voltam vevő erre a változatra.
És a rideg valóság
Az alábbi képen látható ábra megmutatja, mit vesz Ön a boltban, amikor a megszokott, csillogó repce, napraforgó vagy olíva olaját szerzi be. Egy kémiai labor teljes arzenálját bevetik annak érdekében, hogy sikerüljön 20% extra olajat kinyerni a magból, amit korábban a takarmányba kevertek. Ennek érdekében például a képen jól látható, hogy a hexánnal kezelt őrlemény maradéka tisztítatlanul kerül a takarmányba.
Az olajat aztán mindenféle módon “kezelik”, hogy olyan legyen, amit a háziasszony szeme elvár. Savazzák, lúgozzák, színtelenítik, szagtalanítják, és megpróbálnak belőle minden méreganyagot kiszedni, amit előtte pár perccel belekevertek. Sikertelenül.
Mire használják ezt a szennyezett olajat?
Amellett, hogy Ön ezt veszi meg és ebben sütögeti a pecsenyéjét, mert a reklámok szerint egészségesebb mint a zsír, belekerül szinte minden ipari péksüteménybe, ez a margarinok alapanyaga, sőt ebben úsznak a heringek az olajos halas konzervekben. Mivel sokkal kevésbé romlandó, mint a nyers vagy szűz változatai, a konzervipar is ezt használja. Ebből készülnek azok az olcsó “sajthoz hasonlító tárgyak”, amikkel a pizzériák meghintik az ételeiket és amivel az olcsó, házhoz szállított ebédek gyártói is dolgoznak. Még mindig nincs ötlete a felvezetésben említett problémára?
Mit mondanak minderről a “szakemberek”?
A Vénusz márka 2001-ben megkapta a Kiváló Magyar Élelmiszer védjegyet.
A Floriol termékcsalád 2004-ben elnyerte a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének szakmai ajánlását.
Ezért nem tartom én sem valószínűnek, legfeljebb azt, hogy valahogy fém forgácsolódik bele vagy mittudomén. Nem ismerem pontosan a technológiát (szűrés stb.), de nem tartom valószínűnek.
Ha már itt vagy, kérdeznék valamit. Bár tudom, nem ez a szakterületed - ez egy elég spéci kérdés -, de gondoltam, hátha pont hallottál róla. szóval: az érdekelne, hogy 1-2 körüli pH-n (gyomor) hasad-e a kreatin-foszfát kötése (tehát a nagyenergiájú kötés, ami az ATP-éhez közeli nagyságú).
A hidrolízis elég exergonikus, erősen eltolt (a hidrolízis irányába), a kérdés, hogy ez a pH elégséges-e a katalízishez.
Szerintem olaj inkább csak a pizzatésztához való. Ha pl a pizzatésztából kalácsot szeretnék készíteni, akkor olaj helyett margarint használok.
Szerintem hanyagold a sütit akkorra, mikor lesz margarinod, az olajtól nagyon olajos tud lenni a tészta.
De kipróbálhatod, akkor mérj le mérlegen 15dkg olajat, hátha mégis jó.
Na, sokat nem segítettem...
Sziasztok, segitsetek!
Az következő tésztát szeretném megcsinálni egy almás sütihez:
6odkg liszt
25dkg margarin
3dkg élesztő (tej)
3 tojás sárgája.
Viszont nincs itthon margarinom , csak kb 1o dkg. Mennyi olajjal helyettesithetném?
Egyáltalán helyettesithető?
Köszönöm a válaszokat!
További ajánlott fórumok:
- A margarinról
- A vaj vagy a margarin egészségesebb?
- Ha a süteményrecept vajat ír a tésztába vagy a krémbe, akkor lehet margarinnal helyettesíteni szerintetek?
- Szerintetek használható napolaj helyett étolaj?Nem lesz valamilyen káros hatása?
- Süteményreceptben vaj/zsír helyettesíthető-e ugyanannyi mennyiségű margarinnal?
- Mirinda szeletbe a margarint lehet helyettesíteni mascarponéval?