Hogyan zajlik egy hagyatéki meghallgatás? (tudásbázis)
Mondjuk azt nem tudtam, hogy jogszabály behatárolja mennyit kérhetnek el egy-egy eljárás lefolytatásáért.
Meglehet, hogy az ügyvédeknél sem ártana egy ilyen szabályozás, akkor talán ismét a földön kezdenének járni!
De, attól még a végzést meghozza. Azzal lehet pl. húzni, hogy átutalásos számlát kér az ember, akkor nem kerül kínos helyzetbe. De ettől még ki kell fizetni, behajtható, végrehajtható.
Mondjuk most volt egy ügyem, ott a cca 10 M-s ingatlanra volt 50 M a közjegyzői díj, csak hozzávetőlegesség miatt írom.
Tudomásom szerint a közjegyzők (bár az önkormányzattól kapják az ügyeket, hogy a városban melyik közjegyző melyik ügyet tárgyalja), ettől függetlenül úgy dolgoznak, mint az ügyvédek, vagy bármelyik másik egyéni vállalkozó. A saját munkájuk utáni bevételről ők írják meg a számlát, és majd azok alapján csinálnak a NAV felé adóbevallást.
Mástól bevételt nem kapnak, nem szednek, csak az ügyfelektől.
Tehát költségmentességet nem fognak adni, de még részletfizetési lehetőséget sem nagyon hiszem, hogy engednének bárkinek is.
Szia!
A közjegyzői díjra nem hiszem, hogy kérhetsz, de ezt közjegyzővel hátha meg lehet beszélni. Az illeték:
mentes:
- az örökhagyó mostoha- és nevelt gyermeke, mostoha- és nevelőszülője által megszerzett örökrész tiszta értékéből 20 000 000 forint
- az egy örökösnek jutó ingóörökség 300 000 forint forgalmi értéket meg nem haladó része.
- az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), valamint túlélő házastársa által megszerzett örökrész.
(van még ,de max ezek jöhetnek szóba nálad)
Ha van ingatlan, és lesz földhivatali díj (6.600Ft) azt be kell fizetni, arra nincs mentesség vagy kedvezmény.
Általánosságban ennyit lehet mondani:)
Kellett vinni a személyes igazoló iratokat, az idézést, ha vannak számlák azt, meg azt az összeget, ami az idézésen van. Nekünk ott a közjegyzőnek kellett befizetni a tárgyalás végén.
Aztán a Földhivatalban szintén kellett fizetni és postán küldték ki a hivatalos tulajdoni lapot.
A személyi igazolvány, (lakcímkártya stb.stb.) azok kellenek, mert megnézik, hogy valóban te vagy-e az, akit ők odavárnak.
Ha egyedül vagy örökös, akkor a közjegyzői munkadíj valóban egyedül téged terhel, ha vannak még örökös-társak, akkor ez a költség osztódik.
Azért azt nem árt tudni és előre eldönteni, hogy elfogadod-e az örökséget, vagy esetleg dönthetsz úgy is, hogy lemondasz róla. Akkor viszont erről ott és most kell nyilatkoznod.
Ha elfogadod az örökséget, akkor nemcsak az örökség a tied, de a későbbiek során fizetendő illetéket és az esetlegesen "fellelt" adósságokat, tartozásokat is a nyakadba vetted (igaz, hogy max. az örökölt vagyon mértékéig).
De valóban nagyon sok infó van ezzel kapcsolatban a net-en, érdemes utána-járni, mielőtt odamégy, hogy kellőképpen felkészült légy, és főleg, akkorra döntsd el, hogyan fogsz nyilatkozni!!!!
A hagyatéki eljárás költségeit az örökösök fizetik. Ha ez te vagy, akkor te, ha többen vagytok, akkor együtt. A várható költségekről a közjegyzői "levélben" lesz tájékoztatás.
vinned kell a személyes irataidat, illetve ha pl. volt végrendelete, vagy öröklési szerződése az örökhagyónak, akkor azt. De erről is tájékoztatni a közjegyző.
Általában egy tárgyalás van, aminek az a vége, hogy a törvényes/végrendeleti örökösnek átadja a közjegyző a hagyatékot. Ha ingatlan van, akkor megküldi a földhivatalnak, ott majd kell fizetni - erről majd a földhivatal küld végzést, ez ingatlanonként 6.600.-Ft.
Általánosságban csak ennyit lehet mondani :) De ha van konkrét kérdésed, akkor tedd fel, és szívesen válaszolok!
Legegyszerűbb, ha beírod a Google-ba, hogy "hagyatéki eljárás", millió oldalt dob ki, ahol jó alaposan utánanézhetsz.
Pl. itt:
Kaptál már a közjegyzőtől levelet? Abban általában leírják.
Kell vinni személyes iratokat, meg a levélben majd benne lesz az eljárás körülbelüli díja és annak az összegnek is nálad kell lennie.
Felveszik a hagyatéki leltárt, és ha nem túl szövevényes a dolog, akkor kb. fél éven belül kiírják a hagyatéki tárgyalást, amiről időben értesítést küldenek minden érintettnek, oda el kell menni, és ott a közjegyző meghozza a határozatot az öröklésről. Ez megint pénzbe kerül, kb. 50-60 ezer forint, amit ott helyben kell kifizetni az örökösnek, vagy, ha többen vannak, akkor szétoszlik az örökösök között a költség is.
És tényleg szívesen :)
Sajnos van tapasztalatom.
Az attól függ, hogy milyen módon örökli valaki az ingatlant. Egyeneságinál azt hiszem nem kell fizetni (gyermek, szülő), utána a házastársinál már igen, annál több az unoka, és még több az egyéb.
Ez talán segít:
További ajánlott fórumok:
- Akartok egy jó kis csapatba tartozni, ahol meghallgatjuk egymást?
- Tudnátok ajánlani olyan zenéket, amelyek kedvcsinálóak, amelyeket ha meghallgatsz olyan érzésed támad, hogy milyen jó élni?
- Zenetagozatos általános iskolában hogyan zajlik a felvételi "vizsga"? Mégis óvodásokról van szó, mit követelnek meg tőlük a meghallgatáson?
- Hagyatéki tárgyalás, ingatlan átírása, mi járhat mi nem? Hogyan működik?
- Hagyatéki után, hogyan kapom meg a bankszámlán szereplő összeget?
- Egy hagyatéki tárgyalás mennyi idő alatt zajlik le?