Haszonélvezeti jog ilyen esetben hogy működik? (tudásbázis)
Köszi Neked is. Igen, tulajdonrészt nem is akarna, csak itt hagyják békén, ahol van. Otthonról dolgozik, (grafikus), az a pár ügyfele oda jár, szóval csak folytatni szeretné az életét.
Gyereke nincs.
Tegnap kicsit nézegettem a neten, az özvegy a "gyerekrész" feletti haszonélvezetet kapja.
A haszonélvezetet az özvegy kérésére lehet megváltani.
És amennyire én tudom, a megváltás azt jelenti, hogy nem juthat rosszabb lakáskörülmények közé az özvegy.
Ezer éve így van, hiába is van az örökösöknek hatalmas házuk tulajdonlap szerint, ha az özvegy az elhunyttal együtt korábban az egész házat lakták (birtokolták), a haszonélvezet a továbbiakban az egész házra kiterjed. És még csak el sem adhatják, amíg a haszonélvező ki nem hal, önként ki nem költözik, stb. stb.
Tehát az miatt pár nm miatt a nővéredet az elhunyt fia nem piszkálhatja.
Nagyon köszönjük, megmutatom a nővéremnek, amit írtál.
Azért most megnyugodtunk, ő is, én is.
Ne tévesszen meg, két külön jogi fogalom:
- birtokba adni, birtokolni = használni
- tulajdonosi jog ettől független, teljesen más!!!
Ha nagyobb területet használtak, mint a tulajdonlap szerinti saját hányad, akkor most arra a területre terjed ki a haszonélvezeti jog!!!
Hópihe, pont ez a mondat aggaszt minket, amit írtál is:
"a haszonélvezeti joga arra a területre fog kiterjedni, ami területet korábban is használtak, birtokoltak az elhunyttal együtt."
Szóval a ház felének a tulajdonosa a meghalt férj.
Viszont a ház felénél kicsit többet használtak a feleségével, mert a leválasztás így jött ki (ugye gázcsövek, vízcsövek, főfalak).
A fiának sem volt akkor kifogása, fel sem merült (míg élt az apja).
De ha tulajdonilag nézzük, pontosan a fele volt az apjáé, tulajdoni lap szerint, és arra a felére kap haszonélvezeti jogot a nővérem.
Tehát 130 nm a ház, akkor 65 négyzetméter felett van haszonélvezete a férje halála óta, (úgy józan logikával).
De amikor kétfelé lett véve, (de csak technikailag, tehát nem lett társasházzá nyilvánatva, meg ilyenek), akkor meg 72 és 58 négyzetméter az arány. A kisebb lakrésben (különbejáratú kis lakásban)lakik a srác, a 72 négyzetméteresben lakik a testvérem.
És lehet mondani, hogy bitorol valamennyit így a fiú tulajdonából.
Ezért, ha elkezdi piszkálgatni, nem tolhatja odébb a falat a testvérem mondjuk két méterrel, hogy egyenlőség legyen.
Ők 25 évet éltek házasságban, tényleg egy szál bőrönddel ment, de nem is kell neki tulajdonrész, csak hát ha ki is fizetné a gyerek, abból sem tudna még egy panel lakást (egy garzont sem) venni az agglomerációban.
Persze nem ilyen lúzer, de a ház leválasztása kétfelé, aztán mindig volt rajta javítgatni való, ebbe szépen ment az ő pénze is (ami ugye nem bizonyítható). Többek közt egy lejárt 3 milliós életbiztosítása is bele lett téve a házba (talán ez takarta be a ketté választást, két kis lakás kialakítását).
Amennyiben a nővéred most, az elhunyt férj után nem örököl semmit, akkor a haszonélvezeti joga arra a területre fog kiterjedni, ami területet korábban is használtak, birtokoltak az elhunyttal együtt.
Az biztos, hogy a nővéred hozzájárulása nélkül az örökös semmit el nem adhat, semmit el nem vihet, és semmiből ki sem pakolhatja a nővéredet. Ahogy írta valaki: a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdon jognál.
Az örökös (ha meg tudnak egyezni) a nővéredtől megvásárolhatja a haszonélvezeti jogot, és az esetben a nővéred abból a pénzből valahol máshol köteles magának lakhatási lehetőséget biztosítani, de egyébként még egy fűszálat sem vihet el.
Hát az jó lenne így.
Mert nem azt mondom, hogy mérőszalaggal fog mászkálni a mostohafia, de tök rigolyás, és ha valakit meg nem szeret ugye valaki, akkor már csak azért is képes szarozni, hogy rosszul érezze magát a másik.
(Eladás nem merül fel amúgy, mert a pasinak így is rakás pénze van, már el tudott volna költözni, ha akart volna.)
Köszi, hogy írtál.
Igen, a gyerek megörökölte az anyja halálakor az anyja részét (a ház felét), az apja halálakor az apja részét. Tehát most a gyerek a tulajdonos egy az egybe.
A nővérem nem örököl haszonélvezeti jogot, hanem haszonélvezeti jogot kap az özveggyé válásával, de ezt írtam.
Szerintem ő tulajdont nem örököl a férje után, mert a közösen lakott ingatlan esetében a haszonélvezeti jog lép be az özvegy számára.
Szóval a tulaj a férj gyereke, és a testvéremnek a fele ház után (ami a férje tulajdona volt), az után lesz özvegyi haszonélvezeti joga.
És itt a csavar, hogy ő bizony pár négyzetméterrel több részt lakik, mint a fele (a mostoha fia pedig nem könnyű természet, bár még nem merült ez fel, de nem lát a fejébe, BÁRMI lehet).
Nem tudom biztosan, de a férfi gyereke az apai ágon is örököl. De a feleség is örököl a férje után.
Nem tudom, hogyan gondoljátok a haszonélvezeti jogot. Azt nem szokták örökölni.
A nővéred a férje halálával tulajdonjogot örököl. Elvileg fele-fele arányban a gyerekkel.
Ha van haszonélvezeti joga is, akkor nem lehet csak úgy kipiszkálni, pénzben vagy lakhatásban meg lehet váltani a haszomélvezeti jogát, ha ő ere hajlandó.
Nővérem özvegy férfihoz ment feleségül, akinek akkor volt egy háza. A ház felét akkor már megörökölte a férfi gyereke értelemszerűen.
Mivel törvényes házasságban élt a nővéremmel, így a férje halálával a nővérem haszonélvezeti jogot kap(ott). (Nemrég történt a haláleset).
Ugye, ilyenkor a fél házra kap haszonélvezeti jogot, nem az egészre?
A férjének a harmincas gyereke még otthon lakik, nem is szándékozik eladni a házat.
A ház technikailag két részre van választva (de csak technikailag), tehát két külön bejáratú kis lakás van. Amelyikben a nővérem a férjével lakott, az kicsit (kb 10 négyzetméterrel) nagyobb, mint amiben a mostoha gyereke lakik. (Akkoriban technikailag így lehetett megoldani).
Most, hogy a férje meghalt, ha a testvérem csak fél házra kap haszonélvezeti jogot, akkor a férjének a gyereke piszkálhatja azzal, hogy lényegében nem a felében lakik, hanem mondjuk 10 négyzetméterrel többet használ?
(Persze készül ügyvéddel is átbeszélni a testvérem, csak hátha tud itt valaki valami infót.)
Amúgy nem túl jó a viszony közte a meghalt férje gyerekével, ezért is gond ez. Most fél, hogy hiába a technikai leválasztásba feccelt pénz, ha még így is piszkálhatják, mert kicsit több az ő lakrésze.
Köszönöm, ha ír valaki.
További ajánlott fórumok:
- Ha haszonélvezettel terhelt lakást mindenki beleegyezésével eladjuk, jár vmi a haszonélvezőnek?
- A haszonélvező kirakhat a tulajdonomból?
- Mik a jogai és a kötelezettségei egy haszonélvezőnek?
- Vennél haszonélvezettel terhelt lakást?
- A haszonélvező kiteheti a tulajdonost?
- Haszonélvezőnek milyen jogai vannak? Örökölte a haszonélvezetet .Az ott lakással az ingatlant is használhatja mi a házhoz tartozik?