Fut-fuss! Egyértelmű igeragozás. És a csuklik igét hogy mondjuk felszólító módban? (beszélgetős fórum)
„A csuklik típusú igék felszólító alakjának kérdésköre
Hogyan kérjünk valakit arra, hogy ’csökkentse a csuklásai számát, hagyja abba a csuklást’: ne csukljon vagy ne csukoljon? Nem lesz ez bántó vagy nevetséges?
A kérdés a csuklik ige szokásos felszólító alakjára vonatkozik. Ez pedig szabályosan csukljon, a gyakorlatban csukoljon! De a mai nyelvhasználatban szinte mindkét alak szokatlan, különösen az elsőt tartják nehézkesnek a hozzánk fordulók.
Az okoz zavart, bizonytalanságot, hogy a csuklik típusú igék felszólító alakjában, valamint a -va, -ve (-ván, -vén) képzős határozói igenévben és a ható igealakban három mássalhangzó torlódik egybe, ez pedig nehézkessé teszi a szó kiejtését: ne csukljon, csuklva, csuklhat.
Mintegy hetven -l, -z képzős igénk tartozik ide, közöttük a leggyakoribbak: áramlik, bicsaklik, botlik, csuklik, fehérlik, feslik hajlik, ízlik, omlik, porlik, rémlik, siklik, villámlik; érzik, habzik, hangzik, hiányzik, lélegzik, vérzik, virágzik stb.). Szabályos felszólító alakjaikban sorra zavaró mássalhangzó-torlódás alakul ki: bicsakljon, fesljen hámljék; habzzon, vérzzen; illetve vedlve, lepattogzva, fénylhet stb.
E kiejtési nehézkesség miatt a kényelmetlenség elkerülésére a korábbi ingadozó használat után mára nagyjából a következő megoldások, elkerülő stratégiák alakultak ki a gyakorlatban:
1. Csak a teljesebb tőváltozatot használjuk: bomlik; bomoljon, bomolhat, bomolva; ugyanígy bicsakoljon, feseljen, habozzon, vérezzen stb.
2. Néhány esetben a teljesebb tőalak mellett a rövidebb változatot is ejtjük: habzik, habozzon vagy habzzék; porzik, porzzon vagy porozzon, porozzék.
3. Vannak köztük olyan igék, amelyeknek a felszólító alakja nem szokásos: például sejlik, sínylik, vedlik.
4. Néha az ige alakváltozata pótolhatja a nehézkes hangzású felszólító alakot: kéklik helyett a kékellik ige kékelljen formája.
5. Megoldás az igének szenvedő vagy gyakorító képzővel való megtoldása: érezzék helyett érződjék, kifejljen helyett kifejlődjön, sínyljen helyett sínylődjön, ízljen helyett ízlődjék.
6. Olykor körülírásokat vagy képzésmódosításokat is alkalmazunk: ne porzzon helyett ne verjen port. Rokon értelmű igékkel is gyakran helyettesítjük a nehézkesnek tartott alakokat: fényljen vagy fényeljen helyett ragyogjon; Ne csukolj már annyit! helyett: Csinálj már valamit, hogy elmúljon a csuklásod!”
Érdekes kérdés... :)
Én egészen egyszerűen szólítom fel a társaságomban csukló embereket: rájuk kiáltok, hogy HU.
Általában nem működik.
És ha arra akarok valakit megkérni, hogy büdös legyen? Légy szíves bűzölj? - Bűzölögj - így ismert. Akkor talán a csuklik-ot is tovább kéne ragozni: csukolgat, ne csukolgassál már.
Hehe.
szervusztok.
Látom a helyesirás és beszéd a téma.
szeretném megkérdezni töletek,ha valaki azt kéri,hogy adjon oda valamit valaki neki,akkor miért mondja azt,hogy "add oda nekem?hallottam a tv-ben is hogy"odaadta nekem2hát az oda az távolra mutat,ugy kellene hogy "ide"csak Magyarországon nem használják,legalább is nem hallottam.
-Idesapám csuklik a ló!
-Akkor adj neki vizet!
-Nem úgy!Össze! :)
Van még jó néhány -lik végződésű igénk a csuklik, siklik, villámlik, ízlik társai:
szaglik, döglik, vedlik, hajlik, áramlik, morajlik, zajlik, iramlik, hámlik, csillámlik, felgyülemlik, rémlik, omlik, bomlik, ömlik, özönlik, fehérlik, hírlik, porlik, megcsömörlik, magaslik, feslik, piroslik, vöröslik, kéklik, sárgállik, szürkéllik, feketéllik, pitymallik, haldoklik, fuldoklik, tündöklik, nyilallik, parázslik, hanyatlik, csetlik, botlik, kotlik, gyűlik, fénylik, díszlik, oszlik, foszlik, bűzlik, mállik, pállik, kiszögellik, stb.
Ezek között van jó néhány, melynek felszólító módját gyakrabban használjuk, ezért nem furcsa a fülünknek:
pl. tündökölj, feslődj, foszolj, dögölj.
Nem vagyok nyelvész, de ezek mintájára:
csukolj, villámolj.
A siklik, ízlik az már tényleg gáz, de lehet próbálkozni a fentiek mintájára.
Ezt is ki lehet kerülni:
Odafigyeltem az étel készítésére, mert szeretném, ha ízlene neked.
Sziasztok,
és az "ízlik" igét hogy mondanátok felszólító módban?
Pl.: azt akarom, hogy neked ez az étel í.....!
Így mondanánk, ha ezen cselekvés abbahagyására fel lehetne szólítani VAlakit:
Hagyd már abba a csuklást, vagy nem tudnád már valahogy abbahagyni a csuklást??
VAgy még egyszerűbben, mert általában a reflux betegség okozza, szerintem vegyél be savlekötőt, aztán el fog múlni...
Ha felszólítom, igenis csinálja meg!
Csukoljon, villámoljon meg sikoljon!
Én meg itt vihogok :-D
hát mi hugommal azt találtuk ki, hogy hagyd abba a csuklást!
így nem kell ragozni...de nem is olyan vicces.
Szólj a férjednek, hogy csukoljon :))
Jó, befejezem, bomlik az agyam...
További ajánlott fórumok:
- 2007-ben kaptam egy felszólító levelet, hogy 2003-ban nem fizettem ki a parkolási díjat. Mit tegyek?
- Fizetési felszólítás a MÁV-tól...(úgynéz ki, visszaéltek az adatainkkal)
- Nőnapra vörös rózsát kapni valakitől, aki mindenki másnak fehéret, sárgásat vett - egyértelmű, és ha igen mit is jelent?
- Fizetési felszólítás kaptam két év utám közmű tartozásra hivatkozva. Mit tudok tenni, ha szerintem ez nem jogos követelés?
- Mondd a "hámlani" szót E/2. személyben felszólító módban :)
- Mikor kezdett nőni pocid, és mikor vált egyértelművé másoknak is?