Feltétlenül kell a nyelvtanuláshoz az adott nyelv nyelvtana? (beszélgetés)
Na éppen ez az egyik aggályom az iskolai nyelvtanulással. Rögtön igeragozás, meg nyelvtan, amikor az embernek még lövése sincs semmiről... Aztán persze ha nem megy, akkor azt hiszi, hogy ő nyelvi antitalentum, pedig ez nem így van. A szótanulás meg megint csak azért nem volt a kedvencem, mert nem kontextusban lettek a szavak elsajátítva, szóval a szódolgozat után rövid idővel a legtöbb kiesett. Adott egy szó, amihez különböző jelentéseket társítunk a szótárban, de honnan tudjuk melyiket, mikor kell használni? Minél többször találkozunk egy ismerős szóval - szövegkörnyezetben - annál könnyebbé válik a használata.
Önállóan kezdtem el angolul tanulni podcastek, sorozatok, idegennyelven történő olvasás stb. segítségével, sokkal könnyebb volt az egész. Netflixet is nézek, angolul angol felirattal. Nem mondom, hogy mindig mindent értek, de élvezni tudom a legtöbb sorozatot, ami engem ÉRDEKEL. Ez a kulcsszó, az érdeklődés, ahogy rájöttem. Ezek után nem fogom magam kínozni a "hagyományos" módszerekkel.
Lomb Kató egy zseni volt. „Kilenc-tíz nyelven tolmácsolt (négyen felkészülés nélkül is), illetve hat nyelven fordított szakirodalmat és olvasott szépirodalmat, ... összesen tizenhat nyelvvel keresett pénzt.”
„...kedvenc módszere az volt, hogy beszerzett egy eredeti regényt egy számára vadidegen nyelven, amelynek témája őt magát is érdekelte (legyen az detektívtörténet, szerelmes regény, vagy akár műszaki leírás is megfelel), és abból fejtette meg, silabizálta ki a nyelv alapjait: a nyelvtan lényegét és a legfontosabb szavakat.”
Érdemes megismerkedni a módszerével. Nyilván hatékony, mert ő „nem hitt az úgynevezett nyelvtehetségben”.
Nem hiszem, hogy rossz tudásra biztatott volna bárkit. Ez alatt olyasvalamit érthetett, hogy a lényeg nem vész el, „ha nem tudjuk meg, hogy kökény- vagy galagonyabokor mögül figyeli-e a detektívfelügyelő a gyilkost”.
Szerintem minimális nyelvtan nélkül nem lehet nyelvet tanulni. Valami alap kell, azért minimum a nemek ragozásával legyünk tisztában.
Én vettem 20 nyelvórát interneten, most pedig hallás után tanulok. Tehát alapom már volt, így pedig sokkal könnyebb.
Egyetértek. De ahhoz, hogy az olvasás sikerélmény is legyen, már kell egy bizonyos szint.
Tudom, hogy angolul hozzá lehet férni rengeteg, direkt nyelvtanulóknak készült kiadványhoz, amiket az adott szinthez igazítanak, na de próbáld meg ugyan ezt hollandul... vagy finnül... :)
Én 15éve tanulok angolul...
Nevelő apám erőltette a nyelvtant... ha nem ment, mondta... lehet hogy nem szépen.
Ennek hatására meg sem szólaltam ezelőtt fél évig...
Megismerkedtem egy pasival.
Érti amit mondok, az elején nem ment helyesen.
Na már a nyelvtan is megy - ösztönösen, mert "kell", "jobb".
Sztem megtanulod előbb utóbb... a beszéd a lényeg,h megértsenek, és MERJ beszélni!!
... magánvélemény... :)
szerintem fontos lehet az idegen nyelven való olvasás, nemcsak a hallás utáni tanulás
mert azért ha belegondolunk, magyarból is nélkülözhetetlen a szókincs kiterjesztéséhez
Határozottan kértem a páromat, hogy javítson ki... :) Mert abból tanulok. :)
Hiába, nem vagyunk egyformák! :D
Az eredeti kérdés nem is az volt, hogy helyes -e a nyelvtant túlzottan eröltetni, hanem az, hogy lehet-e nyelvtan nélkül idegen nyelvet tanulni.
Ha belegondolsz, a nemzetiségi ovikban sem tanítanak nyelvtant. Meg a kisiskolásoknak sem, mégis megtanulják a nyelvet valamilyen szinten.
Viszont egy kvázi felnöttnek, akinek nincs lehetösége napi 4 órában nyelvet tanulni anyanyelvi tanároktól, nehezen fog menni, hacsak nem nyelvkörnyezetben él, de mondom, én nyelvkörnyezetben haladtam leglassabban a tanulással. :) És megtanulhatok a tv-böl is beszélni, de a motivációs levelemhez az elég kevés lenne... :)
Na ja... Csak ha valaki mindig, mindenben a legjobbat akarja nyújtani, annak hiába mondod, hogy midegy, mennyire rosszul beszélsz egy idegen nyelvet, az a lényeg, hogy mondd a magadét!
Lehet, hogy Lomb Kató szerint érdemes rosszul tudni egy nyelvet, de én vagy jól beszélek, vagy sehogy. Nem azért, mert gátlásaim vannak, hanem ez magammal szembeni igényem. Nem tudok rajta változtatni. :) Mondjuk úgy,hogy az én motivációm a hibátlanul beszélni tudás. :)
Továbbra is állítom egyébként, hogy szerintem vannak, akik nem tudnak nyelvtan nélkül megtanulni egy nyelvet.
Ha neked nem fontos, hogy megérteni emberek utca, akkor nyelvtan kell nem tanulni. :D
Minden nyelvhez szorosan tartozik a nyelvtana. Anélkül tanulni időpocsékolás, és félműveltséget eredményez.
és mellette persze egyéb ismereteket is szerez
a nyelvtanról szerintem semmi lényeges dolgot nem tanítanak külön, amit már az írás-olvasáskor ne lehetne tudni
Lehet, hogy ha van mögötte egy módszer, akkor hatékonyabb.
Én két nyelvet tanultam meg nyelvtannal, magas szinten, a harmadikkal szenvedtem nyelvtan nélkül nyelvkörnyezetben (!), úgyhogy beszereztem a nyelvtant. Most már okés... :)
További ajánlott fórumok:
- Mi az, amit még ma feltétlenül el kell intézned?
- Amit a koplalásról feltétlenül tudnod kell
- Önbizalom - feltételes vagy feltétlen?
- Ne ítéljetek el, de feltétlen kell szeretni a férjem előző házasságából született gyermekeit?
- Hogyan kezdjek hozzá a nyelvtanulásnak (angol) nyelvtanár nélkül?
- Angol nyelvtanulás mellett/után mennyire húzós az olasz? Főleg a nyelvtana? Könnyen keverhető az angollal?