A méhészeti termékek gyógyhatásai
A modern orvostudomány egyre nagyobb figyelmet fordít a természetes gyógymódoknak, alternatív terápiáknak.
Ezek közé tartozik az apiterápia, amely fokozatosan belopódzik már a kórházak falai közé is. A mézet, akár a méhek álltal "gyártott" többi terméket (propolisz, méhpempő), már ősidőktől fogva használjuk a különböző betegségek, gyulladások kezelésére de jól beváltak, mint hatásos immunrendszer serkentők is.
De sajnos az idők folyamán a méz az antibiotikumok elterjedése miatt igencsak háttérbe szorult, szinte megfeledkeztünk természetes antibakteriális hatásáról.
Az antibiotikumok használata szerte a világon egyre emelkedik, miközben egyre gyarapodik az új baktériumtörzsek kialakulása is, amelyek az antibiotikumokkal szemben ellenállnak.Ezáltal már egyre kevesebb hatásos gyógyszerünk lesz a fertőzésekkel szemben.Szerencsére újra a figyelem középpontjába kerülnek a gazdaságilag sem túl igényes, természetes antibiotikum értékű anyagok, mint például a méz, amelynek semmilyen baktérium sem tud ellenállni.
De mi is a méz tulajdonképpen?
A méhek által a virágokról gyűjtött nektár képezi azt a szénhidrátforrást, amit a méhek garatmirigyeik váladékának segítségével könnyen emészthető szőlő- és gyümölcscukorrá alakítanak.Ezt az átalakított nektárt nevezzük méznek, amely a gyümölcs-és szőlőcukor mellett még tartalmaz(változó mennyiségben) nádcukrot, dextrint, malátát és egyéb egyszerű cukrokat, ásványi elemeket(vas, réz, mangán, szilícium, klór, mész, kálium, nátrium, foszfor, alumínium, magnézium, stb.), gramonként mikrogrammnyi mennyiségben a B-komplexhez tartozó vitaminokat is.
A méz legjelentősebb összetevői szénhidrátok, ezek többségében egyszerű cukrok(gyümölcs és szőlőcukor). A szőlőcukor gyorsabban szívódik fel, a gyümölcscukor lassabban, és így hozzájárul a vércukor állandó szintentartásához.
A gyümölcs és szőlőcukor egymáshoz viszonyított mennyiséga határozza meg a méz kristályosodásának sebességét.Minél több a mézben a szőlőcukor, annál gyorsabban kristályosodik.Gyorsan kristályosodó mézek: a repce, a mustár, a napraforgó, a hárs méze. Lassan kristályosodik az akác, a bükköny, a somkóró, a selyemkóró méze. A kristályosodás nem káros jelenség,a méz kémiai tulajdonságait nem befolyásolja! Ismét folyékonnyá tehetjük a mézet, ha vízfürdőben 40fokon tartjuk(vagy kitesszük a napra).
A méz egyesíti azon gyógynövények hatásait, amelyek nektárját tartalmazza.A civilizált táplálékok nagy részéből hiányoznak az ásványi anyagok és nyomelemek, a méz és egyéb természetes készítmények ezeket bőven tartalmazzák.
Számos növény virágpora több C-vitamint tartalmaz, mint a legtöbb gyümölcs, zöldség – a mézben pedig virágpor is van.A méz vitaminjai kiválóan megőrzik hatékonyságukat, nem úgy, mint a gyümölcs és zöldségfélék-ezek vitamintartalma a tárolás során rohamosan csökken.
A civilizált táplálékok nagy részéből hiányoznak az ásványi anyagok és nyomelemek, a méz és egyéb természetes készítmények ezeket bőven tartalmazzák.
A méz hatásai:
– erősítő, energiaadó – ajánlott fáradtság, gyengeség esetén, mivel az egyszerű cukrok már a száj nyálkahártyáján át kezdenek felszívódni, és átalakulás (lebontás) nélkül a vérbe kerülnek (energiát adnak),
– idült garatgyulladásnál napi 1 kávéskanál méz elszopogatása hozzásegít a gyógyuláshoz,
– mandulagyulladásnál a méz baktériumölő, gyulladáscsökkentő, nyálkaoldó hatása érvényesül,
– elősegíti az emésztést, enyhe hashajtó, antiszeptikus (fertőtlenítő) hatású,
– gyorsan (szinte közvetlenül) hat a szívre (koszorúerek vérellátási zavarai, infarktus utókezelése, szívritmus zavarok, szívizomgyulladás, magas vérnyomás),
– májvédő szer (a máj működéséhez szőlőcukrot szolgáltat),
– nyugtató hatása is van,
– külsőleg is használható (sebgyógyítás, natúrkozmetika).
Virágpor
Valóságos szupertáplálék. Rendszeres fogyasztása segíti a vérszegénység, kimerültség, emésztési zavarok, prosztatagyulladás, cukorbaj, neurózis gyógykezelését. Adagolás: naponta 1-2 evőkanál étkezés előtt kevés folyadékkal vagy mézben feloldva.
Amennyiben allergiásak vagyunk valamilyen növény virágporára, óvatosság ajánlott!
Méhpempő
Erősítő, regeneráló, vitaminpótló, hormonhatású anyag. Tartós fogyasztása fokozza a szervezet ellenálló és teljesítőképességét, javítja a kedélyállapotot, gyorsítja a műtétek utáni felépülést. Adagolás: reggeli előtt 1 órával 1 teáskanál méhpempős méz.
Propolisz
A méhek különféle fák (elsősorban fűz-és nyárfafélék) rügyeiről gyűjtik ezt a ragadós anyagot. Hatásai: erős fertőtlenítő (belső és külső), fájdalomcsillapító, immunrendszerserkentő, citosztatikus (daganatok növekedését gátolja). Általában tinktúra (alkoholos kivonat) formájában szerezhető be. Az adagolást feltüntetik a csomagoláson.
Néhány alkalmazási mód:
Belsőleg: belső gyulladásokra:3 x 30csepp 3 cl langyos vízben
alacsony vérnyomásra: 3 x 10 csepp 3 cl langyos vízben
daganatos betegség esetén: reggel és este 1-1 kávéskanál 1 csésze körömvirág teában
propoliszos méz: immunerősítő (legyengült állapotban, kimerültség esetén, légúti hurutok, mandulagyulladás meggátlására) 3 x 1 teáskanál étkezés előtt fél órával.
Külsőleg: fogbetegségek, szájüregi gyulladások estén öblögetés (20 csepp fél deci vízben) hajhullásra: 20 csepp 1 dl samponba
propoliszos kenőcs:fájdalomcsillapító, gyulladásgátló, hegképző, fertőtlenítő hatású.
Lépesméz
A légzőszervek bántalmainak kezelésénél (orrdugulás, homloküreggyulladás, szénaláz stb.) a lépesméz kiváló szolgálatot tesz.
A méz pörgetésénél visszamaradó viaszfedelecskék ugyanerre a célra használhatók (természetes rágógumi).
A népi gyógyászat a lépesmézet mint érzéstelenítőt használja, és allergia ellenes hatását is bizonyították kísérletekkel.
Megjelent partneroldalunk a Netbarátnő hozzájárulásával.
Írta: netbarátnő, 2011. február 19. 10:08
Fórumozz a témáról: A méhészeti termékek gyógyhatásai fórum (eddig 290 hozzászólás)