Zsebpénz gyereknek! (beszélgetés)
Sziasztok.Én egy hétre előre adom oda a zsebpénzt nekik.Ebből fedezik maguknak a fagyit, és esetleg csokit, üdítőt, vagy nasit, meg ha kell nekik, a suliba egy kis ételt.Megszabni nem szabom meg mit vegyenek, de be kell osztaniuk, mert ha elfogy, nincs több. Az elején elszórták, és jöttek utána oda, hogy kellene még pénz. Egy idő után megtanulták nem elkölteni.Mostanra még félre is tesznek belőle.
Tanulmányért nem díjazom.Ne a játékért tanuljon, hanem azért mert szeretne többet tudni.
Bankolás:Csak nagyobb korban esetleg már, de azt is együtt(12 év körül, amikor már érti is nagyjából ezeket.Kicsinek hülyeség, mert nem tudja még felfogni, érteni)
Amúgy zsebpénzt először 8 éves korban kapott a nagy, és a kicsinek is ő rendelkezik a pénzével.Előbb nem érdemes.
Sziasztok!
Megbeszéltem a gyerekkel, hogy ezentúl zsebpénzt kap. Napi 100 Ft (hetente kapja meg) és havonta 1.000 Ft. telefonpénz.
Véleményem szerint ennyi pont elég neki. A saját házikedvencei kajáját Ő állja majd, és a telefonfeltöltését is. (na ettől nem félek, mert a telefonálással nagyon takarékos tud lenni, hónapokig elég neki egy háromezres feltöltés)
Még mi is előtte vagyunk (bár már sok 4-5 éves gyereknek adnak) nálunk még fel sem merült. Ugyanakkor a pénz értékére tanítgatni kell, pl. volt rá példa, hogy tönkretett valamit, utána megnéztük a boltban hogy abból hány túrórudura futná...
Nálunk anno, úgy 12 éves korom körül Apu-bank volt, a zsebpénz egy részét vagy az egészet rábízhattuk Apukámra kamatra :) Azt, hogy mit vesz belőle, szerintem mindenképpen tudnia kell a szülőnek, energiaital, cigaretta, fű.... ha a szülő nem figyel, bármit vehet manapság.
Tanulmányi eredményhez semmiképp nem kötném, hiszen egy 3-as vagy 4-es egészen mást ér egy okos gyereknél aki épp bele se pillantott a könyvbe, csak abból él ami ráragadt, mint másnál aki kemény munkával éri el ezt az eredményt... pl. ha bukásra áll matekból és hoz egy kettest, nem büntetem meg... Nálunk sem volt ilyen rendszer otthon, ha jó volt a bizonyítvány, kérhettük valami komoyabb ajándékot, pl. biciklit, fülbelövést stb. így kaptam. De nem volt érdemjegyekhez kötve, az egész évi rendes munka jutalma volt :)
A pénzt tanulmányi eredményhez kötni az egyik legnagyobb nevelési baklövés :(((
Ez nem kritika, csak egy objektív megjegyzés...
Őszintén bankkártyát még nem szeretnék neki. Nem olyan nagy összegekről lesz szó, hogy megérje nyitni neki.
Azt megszabni nem akarom, hogy mire költse, persze felügyelem majd bizonyos mértékben és tanácsokat adok neki. (kivétel az előbb említett energiaital pl.)
De van :) Az még az ingyenesség része, hogy összesen annyit kell vállalnod, hogy x ft fölött legyen a havi bevételed és az megérkezzen a számlára.
Valóban nem fizetek semmiért sem a bankomnak. De ez már nem téma itt.
no de nem ez a fórum-téma
szóval bocs az offért
Én még előtte állok a zsebpénzosztásnak, még nincs kialakult jövőképem e téren, de tuti a gyereket nem szoktatom rá a bankra, takarékoskodni úgy is lehet -sőt csak úgy lehet- ha nem jattolok le senkinek azért, hogy használhassam a saját pénzem, amit én kerestem meg és amihez a banknak a világon semmi köze nincs.
Szerintem én vagyok azon kevesek egyike, akinek a mai világban nincs bankszámlája -volt, de amint nem kellett azonnal megszüntettem, nem tömöm őket feleslegesen
Harmadszor: azt szabom meg, hogy mit NEM vehetnek meg. Azaz vétójogunk van arra az esetre, ha olyan dolgot akarnak venni, ami káros a számukra vagy túl nagy összeget költenének valamilyen totálisan értéktelen dologra.
A maguk hibáit elkövethetik, de nem hagyom, hogy egy általános iskolás teszem azt energiaitalt vegyen (ez tiltólistás) vagy megvegyen egy méregdrága számítógépes játékot magának csak úgy. A korlátokat a szülőknek kell szabniuk.
Abban igazad van, hogy a szemünket mindig rajtuk kell tartani, de ugyanakkor szabadságra is szükségük van, mert csak így tanulják meg a felelősségteljes döntéseket. Ezért nem kell a zsebpénz elköltésébe beleszólni.
Hadd tanulja meg, hogy nem minden hasznos, ami vonzónak tűnik - te még nem vettél fölösleges dolgot soha? És hogy jöttél rá, hogy az? Az anyukád megmondta?!
A gyereknek engedni kell, hogy a saját bőrén tapasztaljon meg dolgokat.
Nem adunk brutál zsebpénzt, de nem fizetek az utalásért.
Egyébként az anya/apabank rendszer működik egy ideig és amikor eléggé érettek rá, akkor váltunk át rá. Ezt is meg kell tanulnia egy embernek a mai világban.
Én szabom meg, mint írtam már egyszer, hogy mit NEM vehetnek meg.
Én vagyok a felelős értük és nem elég érettek minden pillanatban felelősen dönteni.
Nem, a magunk számláján nincs.
A kamasz gyerekem meg azt vesz a pénzén, amit akar. Ez az értelme a zsebpénznek.
Ha te szabod meg, hogy mit vehet, és mennyit költhet, akkor a gyerek mit tanul? Beosztani semmiképp.
Egyébként semmi banki költséged nincs?
hát de legalább ne hangoztatnád. égő.
(remélem érted az iróniát:))
További ajánlott fórumok:
- Mi árt jobban a gyereknek? Az ordibálás vagy egy-egy pofon?
- Helyes dolog a boltban még fizetés előtt odaadni a gyereknek a csokit, kiflit enni?
- Zsebpénz a gyereknek
- Zsebpénz! Általános iskolás gyereknek kell -e zsebpénz?Mi a célja?Mire tanít a helytelenül adott zsebpénz?
- Mennyi zsebpénzt adnál egy 15 éves gyereknek/fiunak/ havonta?
- Zsebpénz a gyereknek? Mikortól, mennyi és miért kapja?