Visszér


Képesek vagyunk azt gondolni, hogy a visszér a nagymamák, vagy az időskor problémája, de ebben nem lehetünk biztosak. Az első jelek serdülőkorban megjelenhetnek.

Tehát miért, és hogyan keletkeznek a "kék villámok"?

Az első jelek serdülőkorban megjelenhetnek. Kezelésüket nem érdemes halogatni, hatékonyabb az eredmény, ha az elváltozást idejében orvosoljuk.


A visszér tágulat kialakulásának oka:

Ehhez szükséges megismerni a vénák működési elvét. A vénák apró billentyűkkel vannak ellátva, melyek teljesen a vénafalhoz simulnak, nyitva vannak, nem akadályozzák a véráramlást. Amikor a vér nem a szív felé, tehát visszafelé áramlik, a billentyűk elhajlanak, összezáródnak és akadályt képeznek. A véna lezárul a vér visszaáramlása akadályozott. A folyamatot nagyrészt a szív pumpafunkciója tartja fent, a történések minden szívverésnél periodikusan ismétlődnek: kinyílnak és összezáródnak.

Élettani körülmények között ez a mozgássor a vért a szív irányába segíti és megakadályozza, hogy az a végtagokban, főképp a lábfejben összegyűljön.

Kóros körülmények között a vér áramlása a szív irányába akadályozott, így a végtagokban egy idő után összegyűlik.


A jelenséget különböző okokkal magyarázhatjuk:


- lehet, hogy véredényeink kötőszöveti elemei lazábbak – ez általában családi örökség

- lehet hogy a vénákat körülvevő izmok – melyek segítik a vér visszaáramlását – elégtelenül működnek – ez általában a mozgásszegény életmód, a hosszan tartó egy helyben állás gyakori következménye.


Ezek a tényezők egyenként, vagy együtt a vénák falának tágulatához vezetnek.

Az erős kötőszövet a szerencsének köszönhető, sajnos az emberek jelentős hányada nem a szerencsés kategóriába sorolható. Ehhez hozzájárul a sok ülés, mozgásszegény életmód és a visszerek már serdülőkorban kialakulhatnak.


Az erek rostjai tehát nem bírják a terhelést. Ahogy az ér tágul a billentyűk már nem tudják feladatukat ellátni. A bőr alatt kék-piros villámszerű vonalak, vénatágulatok jelennek meg melyet a köznyelv visszérnek nevez. Hosszabb idő elteltével a folyamat a mélyebben fekvő vénákat is eléri, mely már a végtag működési zavarát is okozhatja. Ezeket nem szabad félvállról venni mert megnövelhetik a trombózisra, illetve az embóliára való hajlamot. A felduzzadt vérerecskék, melyekben lelassul a véráramlás károsíthatják a bőr tápanyagellátását és ennek akár lábszárfekély is lehet a vége.


Vénaproblémákra utaló tünetek:

- kicsi, kanyargós, kidomborodó, kék erek főként a boka környékén és a lábszáron ill. a comb felső felszínén

- viszkető száraz bőr a tágult erek környezetében

- barnás pigment foltok megjelenése a bokák felett

- hosszas álldogálást követően kialakult lábduzzadás.


Gyógymódok:


Megelőzés: fehérje és vitamindús táplálkozás, rendszeres sporttevékenység. Az arra hajlamosak főleg álló munkakör esetén, viseljenek elasztikus harisnyát, mely elősegíti a normális vénás visszaáramlást. A hideg-meleg fürdők váltogatása nagyon jó értorna.


Már kialakult betegség esetén a helyzet súlyosbodásának megakadályozását kell szem előtt tartani. Célszerű a lábakat gyakran felpolcolni. Gyakran rendelnek az ilyen betegségek esetén különböző véralvadásgátló gyógyszereket. Terhesség esetén kerülni kell a túlzott súlygyarapodást.


A kialakult vértágulatok egyik kezelési lehetősége az ér mesterséges elzárása kémiai úton, érbe adott anyagokkal. A szklerotizáló kezelés során a tágult eret roncsolják, mely a ráhelyezett rugalmas kötés hatására elzáródik, a keringés megszűnik benne. Elsősorban enyhébb elváltozások esetén főleg fiatalabb korban ajánlják. Általában csak a felületes vénák elváltozásai esetén, kizárólag egészséges embereknél alkalmazható.


A másik radikálisabb kezelési mód a tágult vénák sebészeti eltávolítása. Számos műtéti módszer ismert, melyeknek célszerűségük mellett hátrányuk, hogy a végtagon heg visszahagyásával gyógyulnak.


Kerülendők:

- súlyfelesleg

- hosszas álldogálás, ülés

- kialakult tágulatok esetén hosszas hőhatás (pl: napozás)

- durva sportok

- bizonyos hormonkészítmények


Ajánlott:

- hideg-meleg lábzuhany váltogatása

- rövid kb. 10 perces szaunázás, utána mindig hideg lábfüdő

- torna és sport

- gyógynövények pl: vadgesztenye-gél


Forrás: Shape




Írta: Jay, 2006. augusztus 4. 13:56
Fórumozz a témáról: Visszér fórum (eddig 12 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook