Mitől van a fejbőrömön pattanás? (beszélgetés)
általban akkor szokott ha nagyon zsirosodik a fejbőr és nem tud rendesen szellőzni, jobb lenne bőrgyógyászhoz menned, nővérem és a fia is szeretik az otthoni öngyógyítást de csak jobban begyullad és nem fog elmúllni. De amúgy: A szeborreás ekcéma bőr felszínes gyulladása, amely a hajas fejbőrön, arcon és olykor más bőrterületeken okoz zsíros hámlást.
Tünetek
A szeborreás ekcéma kezdete rendszerint fokozatos, a fejbőrön száraz vagy zsíros hámlást (korpásodás) okoz, amely néha viszkethet, de hajhullással nem jár. A súlyosabb esetekben sárgás-vöröses hámló pattanások keletkeznek a hajas fejbőr határán, a fül mögött, a külső hallójáratban, a szemöldökön, az orrnyergen, az orrajak barázdában és a szegycsont felett. Az egyhónaposnál fiatalabb újszülötteken a szeborreás ekcéma a fejbőrön vaskos, sárga pörkös felrakódást (koszmó), a fül mögött sárgás hámlást, az arcon vörös pattanásokat okoz. A fejbőr gyulladását gyakran makacs pelenka alatti bőrgyulladás kísérheti. Idősebb gyermekek fejbőrén vastag, tapadó, hámló, nagy pikkelyekkel fedett gyulladás alakulhat ki.
Lefolyás
Kezdetben a fejbőrön, a szemöldöktájon koszmós felrakódást látunk, a folyamat innen terjed a fül mögötti tájra, a hajlatokra, a fartájra és a hátra. Sárgás-vörös hámló, összefolyó területeket is megfigyelhetünk a pelenkával borított területeken. Néhány hónap alatt megszűnik, kialszik a folyamat, majd a serdülőkorban újra feléled. A betegség jóindulatú, a legtöbb csecsemő néhány hét alatt meggyógyul. A fejbőr felrakódása gyakran nehezen távolítható el. Használhatjuk a közkedvelt, de könnyen avasodó napraforgóolajat, de jobb a bőrgyógyász által felírt megfelelő krém használata. Fürdetés előtt olajból és krémből pakolást készítünk a gyerek fejére, mely a legerősebb lerakódást is szépen leválasztja. Egyéb bőrfelületek kezelésére bőrgyógyász, ill. gyermekorvos "olaj a vízben" típusú emulziós krémeket ír fel, melynek használatával a bőreltérés rendbe hozható.
Kezelés
Felnőtteken a fejbőrt cink-pyrithion, szelénium-szulfid, szalicilsav, kén vagy kátránytartalmú samponnal lehet kezelni. A sampont másnaponta kell használni, amíg a korpásodás meg nem szűnik, ezután a heti kétszeri alkalmazás is elegendő. A kezelést sokszor hónapokon át kell folytatni; ha abbahagyását követően visszatér az ekcéma, újra kell kezdeni. A fejen és az egyéb érintett területeken kortikoszteroid tartalmú oldatokat is lehet használni. Az arcon csak gyenge kortikoszteroid oldatokat (pl.: 1 %-os hidrokortizon) szabad alkalmazni. Még a gyenge kortikoszteroidokat is csak óvatosan szabad használni, mert hosszabb használatuk elvékonyíthatja a bőrt és egyéb ártalmas hatásuk is lehet. Ha a kortikoszteroid krém nem gyógyítja meg a kiütést, ketokonazol krémet lehet használni.
Sziasztok már körülbelül 2 éve küzdök ezzel az egésszel, hogy a fejbörömön mindig van 3-4 darab fájó nagy pattanás.Hajat mosok hetente, bár nincs nagy hajam.A samponra nem lehetek allergiás, mert már évek óta ezt használom és mikor átszoktam másikra akkor igy jöttek ki ezek a pattik.
Nagyon fájdalmasak érintésre és elég nagy puklisak.Bőrgyógyászhoz nem mentem , nem is szándékozok , szeretem a házi gyógyítást.Ha van tapasztalatotok ezzel kapcsolatban írjatok nekem.
További ajánlott fórumok:
- Mitől alakulhat ki sok pattanás az arcon?
- Mitől lehet ennyi pattanás az arcomon? El vagyok keseredve!
- 3 hetes kisfiam arcán megjelent néhány, pattanáshoz hasonló kiütés. Ez mitől lehet? ill. ez normális vagy inkább orvosnak mutassam meg?
- Mitől alakulhat ki pattanásszerű "kelés" combtőnél?
- Mitől alakul ki sok pattanás az arcon és a vállon?
- Mitől jönnek elő a fejbőrömön a zsirmirigyek de nem is egy?