Mit érdemes tanulni, aminek hasznát is vesszük (tanfolyam, diploma, főiskola, stb.)? (tudásbázis kérdés)
Azért nem kellene ilyen nyersnek lenni...szivesen tanultam,nem is errol van szo,és nagyon szeretem a szakmámat:)
csak arra szerettem volna rátérni,hogy sajnos itthon nem vagyunk megfizetve...és kint dip.nélkul is konnyebben boldogultam.Kár hogy ilyen ellenséges hangvetelu levelet írtál:(
...Egy diploma sosem felesleges...Te valamit nagyon fereértettél.
Legkönnyebben a gépész-, villamos-, vegyész- és környezetmérnökök helyezkednek el - írja a Népszava a MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézetének vizsgálata alapján.
Az ezer magyarországi cég körében végzett felmérésből az is kiderül, hogy már kevésbé kapósak a programtervező informatikusok és az építő-, valamint építészmérnökök.
A gazdasági szakterületen az üzletkötő és ügyfélkapcsolati menedzserek, továbbá a piackutatók, gazdaságelemző, reklám- és marketingszakemberek számolhatnak azzal, hogy könnyen állást találnak. Ezzel szemben a könyvelő, kontroller, ügyvitel-szervezési, pénzügy-számviteli alkalmazottak és a jogi végzettségűek nehezebben tudnak elhelyezkedni - olvasható a lapban.
Ha valaki így fogja fel, az ne is tanuljon inkább menjen mindjárt külföldre dolgozni. Legalább eggyel kevesebb felesleges diplomát kell megfizetni az adófizetőknek.
Szerintem először is döntsd el mihez van érzéked, majd nézd meg mire van kereslet és úgy tanulj tovább.
Akinek jó a műszaki érzéke az ha mérnöki szakmát tanul nem bánja meg, ezek nagyon szép szakmák, amiket akkor is lehet szeretni, ha nincs is úgy megfizetve mint külföldön. (csak ezen téren van tapasztalatom, másról nem tudok nyilatkozni:)
Istenem, szívemből szóltál, Kleca! Azért olvasgatom ezt a fórumot, mert kíváncsi vagyok különböző társadalmi rétegekből származó, különböző emberek véleményére azzal kapcsolatban, hogy milyen irányban érdemes továbbtanulni. Olvasok itt hideget-meleget, de Te fogalmaztad meg azt, ami az egyetlen igazi dilemma a szak kiválasztásakor. Hogy vajon meg fogják-e becsülni a munkámat? Hogy érek-e majd egy munkaadónak, vagy egy ügyfélnek/vásárlónak annyit, hogy kiálljon mellettem, és a szakmai tudásom mellett, ha arra kerül(ne) sor?
És egy biztos: ne mondja nekem senki, hogy egy szakma többet ér, mint egy diploma! Dolgoztam vendéglátóiparban, a szakmámban a legjobb voltam a környéken, akárhova mentem, az adott munkakörben tárt karokkal vártak mindenhol. Megfizették, mocskosul. De egy pocsék, gürizős élet volt, alkoholt fogyasztottam, hogy ugyanazt a hangulatot tudjam csinálni (nem elérni, hanem csinálni), amit két évvel előtte is csináltam, hadd ne írjam még le, mit csináltam, hogy a napi tizenpárórás munkaidőmben úgy teljesítsek, mintha most érkeztem volna vissza a kéthetes Karib-szigeteki nyaralásból.
Most is csak muszájból csinálom, mert jó fizetéskiegészítés egy állandó munkahely mellett, ahol be vagyok jelentve, és minimálbérért dolgozom. Meg talán egy kis nosztalgia... De minimális.
De tudod, mit? Soha többet. Soha többet nem kell olyan munkahely, mint az.
Inkább tanulok tovább. Így legalább nem kell butábbnál butább embereket olyanra tanítanom, amihez se érzékük, se eszük.
Nem kell érdekes emberekkel olyanon vitatkoznom (vagy nem ennyit), amihez nem értenek, vagy én nem értek.
Nem kell cigarettafüstbe burkolva hazaérnem.
Nekem nem lesz motorolajos a kezem.
Nem fogja megszúrni a varrótű az ujjam.
Mindegy, nem is ez a lényeg. Nem szabad elítélni sem a diplomásokat, sem azt, aki nem diplomás. Vagy nem szabad az alapján megítélni (emberileg) valakit, hogy van-e diplomája, vagy nincs. Nekem lesz, de sosem leszek képes kevesebbre értékelni valakit, mert nincs diplomája, mert tudom, milyen nehéz életben maradni szakmunkásként is, és a legjobbnak maradni a szakmádban... Hogy keresett legyél... És hogy meg is tudj élni belőle.
Szerintem :)
További ajánlott fórumok:
- Hogyan tudnék tanfolyam nélkül megtanulni hímezni?
- Manapság milyen főiskolán/egyetemen érdemes tanulni, aminek hasznát is veszem később?
- Protokoll- és utazásügyintézõ tanfolyamot (1 éves) végzet már valaki? Mennyit kell napi szinten tanulni?
- 36 évesen nekivágok tanulni...Mit válasszak? Nyelvtanulást vagy okj-s tanfolyamot?
- Foltvarrást (patchwork) lehet tanfolyamon tanulni, vagy elég egy könyv hozzá és könnyen elsajátítható?
- Szerintetek melyiket érdemesebb megpróbálni? Egy másoddipplomás pénzügyi-gazdasági főiskolát vagy egy mérlegképes tanfolyamot?