Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Milyen egyy érvelő szöveg felépítése? fórum

Milyen egyy érvelő szöveg felépítése? (tudásbázis kérdés)

1 2
44. 5758a48989 (válaszként erre: 13. - Arianne113)
2011. márc. 5. 10:14
:)))
43. Arianne113 (válaszként erre: 42. - Tündi7)
2011. márc. 4. 21:52
Hát igen, teljesen igazad van... felháborító a cukor ára, de ez már más kérdés. Inkább megfontolod a dolgot, vond be a párod is a döntésbe:) Sok sikert kívánok! ( én amúgy hütőt szeretnék majd, mert a régi még az ősrégi lehel hűtők egyike:D ) Jóéjt!:)
42. Tündi7 (válaszként erre: 41. - Arianne113)
2011. márc. 4. 21:43

Hát lehet hogy ellapoljuk az egésszet mert akkor ha vennék inkább már légkeveréseset kelnne viszont az árban huzossab:((szeretném de.......

Jön az a sok minden ugyhogy lehet marad a régi sütöm mivel ebbe is elég lesz a 300fölötti cukorból és a 150 forintos lisztből sütit sütni:((

De ami késik nem mullik:))

Köszönöm a segítséget:)

Jó éjt

41. Arianne113 (válaszként erre: 40. - Tündi7)
2011. márc. 4. 21:20
Én sajnos nemtudom hogy a légkeveréses mennyire jó, de a visszajelzések alapján nemrossz dolog:D Még arra érdemes az elektromosnál odafigyelni hogy mennyit fogyaszt az ára mellett, nehogy rosszul járjatok vele. :) Sok sikert a választáshoz, aztán nekem írd ám meg hogy milyen a tapasztalatod vele, jól süt vagy nem ( ha légkeveréseset választasz ) pont most mondtam páromnak hogy én is új sütőt kérek szépen:D Persze csak viccből, nekem jó ez a régi is ami van, megsül ebbe is a kaja csak oda kell figyelni:)
40. Tündi7 (válaszként erre: 39. - Arianne113)
2011. márc. 4. 21:13
Akkor most már nem tudom lehet hogy inkább várni kéne ha ilyen sokat ér a légkeverés a legolcsobbat 60000ft ért találtam .Mert ha ezt megveszem akkor még birja bizti nem veszünk másikat viszont ha nem lessz nagy a változás akkor csalodni fogok:((
39. Arianne113 (válaszként erre: 37. - Tündi7)
2011. márc. 4. 21:04
volt anyósomnak gázos volt a sütője szegény nagyon megszenvedett vele, mert sokszor leégett a kaja, és ugyanaz volt a gond vele mint nekem hogy belül jobban sül az étel mint kívül csak neki sokkal durvábban így többször elégett a süti:)
38. Arianne113 (válaszként erre: 37. - Tündi7)
2011. márc. 4. 21:00
Így igaz, az enyém is alsó felső sütős, és nem légkeveréses régi fajta sütő. Én nem sütök pogit sokszor, de néha leég a kaja. Egyébként sajtos rudat szoktam csinálni, annak nem kemény az alja. Nekem az a gondja a dolognak inkább, hogy belül jobban süt a sütőm mint kívül. Így mindíg figyelnem kell ha sütök valamit, és megfordítani időben akkor nincs baj, de ha elfelejtem akkor a kaja fele néha jobban megpirul:D
37. Tündi7 (válaszként erre: 27. - Arianne113)
2011. márc. 4. 20:55

Akkor ha jól értelmezem a tied is elektromos és csak alsó felső sütéses.

És igy is kemény lessz a pogi alja mire meg sül vagy nem??

Valamivel egyenletesebben süt mint a gázos??

36. mamcuka (válaszként erre: 30. - Vigyorex6)
2011. márc. 4. 20:45
Szívesen!
35. Arianne113 (válaszként erre: 32. - Vigyorex6)
2011. márc. 4. 20:29
Kár hogy kidobtam a jegyzeteimet, de most újra utánanézek a dolognak:)
34. Vigyorex6 (válaszként erre: 32. - Vigyorex6)
2011. márc. 4. 20:27
ként állt össze a kép, de ez közel sem teljes.
2011. márc. 4. 20:27
még egy dolog múlt évben érettségiztem, aztán volt erről is szó. Ofő volt a magyartanár, és azt mondta: Mindíg annál kezdődik a baj, hogy elkezdenek a diákok érvelni, aztán a felénél elfogynak az érvek, és nemtudnak már mit mondani. Ezért írtam az előzőben hogy fontos átgondolni alaposan az érveket hogy kerek szöveget tudj alkotni:)
32. Vigyorex6 (válaszként erre: 31. - Arianne113)
2011. márc. 4. 20:27
Köszönöm! Próbáltam már kigyűjtögetni, de egyszerűen azt sem tudom, hogy ide kell-e megszólítás? Ha igen, akkor kit kell megszólítani? Hát...sajnos ilyen alapokkal nem vagyok tisztán. Feszített a tempó és nem sok a támpont. A többinél könnyen vettem az akadályokat, de ide beletörni látszik a bicskám. Csak helyen
31. Arianne113 (válaszként erre: 30. - Vigyorex6)
2011. márc. 4. 20:22
Az első lépésed az legyen hogy gondold át melyikről tudsz több érvet felhozni! Magyar tanárom mindíg azt mondta hogy az érvelés a legnehezebb dolog, és mindíg át kell előtte gondolni az érveket, ellenérveket egyaránt, és ha van elég utána nekikezdeni a szövegnek.
30. Vigyorex6 (válaszként erre: 23. - Mamcuka)
2011. márc. 4. 20:20

Köszönöm szépen! :) Aranyos vagy, hogy utánanéztél nekem. Átfutottam, szerintem jó egész jó lesz, csak nagyobb terjedelemben kell kifejtenem. Annyi a címem, hogy: Szükség van a sorozatokra! Nincs semmit szöveg, ezért érzem nehéznek. El kell döntenem, hogy milyen sorozat...szappanopera, könyv, cikk..

Még egyszer nagyon köszönöm! :)

2011. márc. 4. 20:15
ahol én néztem ott 50 ezer volt.:) mármint a légkeveréses sütő:)
28. 9f98008a3b (válaszként erre: 26. - Tündi7)
2011. márc. 4. 20:14
kb annyiért, amennyiért írtad!
27. Arianne113 (válaszként erre: 22. - Tündi7)
2011. márc. 4. 20:14
Ahogy nézem ez nemrossz kis tűzhely!:) Az a sem vészes, nemhiszem hogy rosszul járnál vele:) Nem mindíg a drága a jó!:D Egyébként a légkeverséses sütő azért jobb, mert abban biztos nemfog előfordulni amit az előzőben leírtál ami nekem is baj, hogy hátul jobban megsül a kaja mint elől meg hogy az alja kemény lesz.
26. Tündi7 (válaszként erre: 25. - 9f98008a3b)
2011. márc. 4. 20:13

a*c*h**n ban néztem 39,990ft ért van viszont nem légkeveréses csak alsó és felső sütős.

az e*u*r*o** ban mennyiért van??

25. 9f98008a3b (válaszként erre: 20. - Tündi7)
2011. márc. 4. 20:07

Igen, légkeveréses, és nagyon jó!

Nem tudom mennyiért néztél, de az E*r*n*cs-ban most frankó le van árazva, és megéri nagyon!

Légkeveréses legyen, mert az nagyon szépen süt, alacsonyabb hőfokon, és kevesebbet fogyaszt.

2011. márc. 4. 20:05
Ezt találtam, nem tudom jó e? Van benne példa is.
23. mamcuka (válaszként erre: 1. - Vigyorex6)
2011. márc. 4. 20:04

Érvelés, érvelő esszé



Új típusú feladat egy érvelő fogalmazás megalkotása nyelvi, irodalmi, általános kulturális, etikai, életmódbeli kérdésekről. A feladat tartalmaz egy gondolatébresztő, az érvelés tematikai hálózatára utaló szöveget, általában szövegrészletet. (E felvezető szöveg lehet kritika, esszé, publicisztikai mű, szépirodalmi mű stb. részlete. A feladat megfogalmazása nem feltételezi a felvezető szöveg egészének ismeretét.)



Az érvelő fogalmazás lényeges eleme, hogy a vizsgázó valamely problémát, kérdést old meg úgy, hogy a kifejtésben az érvelés általános retorikai eljárását alkalmazza. Így bizonyít, cáfol, véleményét, álláspontját vagy a másoktól felhozott véleményt, álláspontot példákkal, hivatkozásokkal támasztja alá. A feladat sikeres megoldása szükségessé teszi a saját álláspont megfogalmazását is. A jó érvelés feltétele a világosság, a meggyőző erő, a gondolatmenet tagoltsága, koherenciája, a hangvétel egyenletessége. E feladattípus lehetővé teszi, hogy az irodalmi tárgyú problémafelvetés mellett általános kulturális, civilizációs kérdések egyaránt megjelenhetnek tárgyalandó, vitatandó problémaként. (Lásd a példákat.)



PÉLDÁK



A kezembe kerülő könyvek kilenc tizede fölös leírásokkal, fecsegő dialógusokkal és szükségtelen apró szereplőkkel túlságosan bő lére van eresztve, s ezért nem elég vonzóak, hiányzik belőlük a dinamikus erő. Még a legünnepeltebb klasszikusokban is zavar a sok vontatott részlet, s így gyakran javasoltam a kiadóknak azt a merész ötletet, hogy adjanak ki olyan átfogó irodalmi sorozatot Homérosztól kezdve Balzacon, Dosztojevszkijen és Jókain át a Varázshegyig, amely mindegyik művet megszabadítaná a benne található fölösleges elemektől, s így e vitathatatlanul időtlen értékű művek új életre kelhetnének, és új befolyást szerezhetnének napjainkban.


(Egy könyvajánlás részlete)



Fejtse ki véleményét a fenti gondolatról úgy, hogy értelmezi és vitatja a szerző felvetését! Bizonyítsa két-két meggyőző érvvel a fenti gondolattal való egyetértését, egyet nem értését egyaránt! Példaként térjen ki a hivatkozott szerzők vagy más írók olvasott műveire. Érvelésének adjon találó, az álláspontját kifejező címet. Írása ne haladja meg a 4 oldal terjedelmet.



• • •



Miként jelenik meg a bűn és büntetés (bűnhődés) motívuma irodalmi alkotásokban? Mindig arányban áll-e a büntetés mértéke az elkövetett bűnével? Fejtse ki véleményét! Érvelésében hivatkozzon irodalmi példákra; a magyar és a világirodalom epikai, lírai és drámai műveiből egyaránt meríthet. Írása ne haladja meg a 4 oldal terjedelmet.



Megközelítési lehetőségek, lehetséges tartalmi elemek:



– a görög drámák (pl. Szophoklész: Antigoné, Oidipusz király) tragikumát a bűn, a törvény megsértése és a büntetés nagysága közti hatalmas aránytalanság adja (ez a tragikumfelfogás tükröződik Katona József Bán bánjának ötödik szakaszában);


– Dante elrendezett, hierarchikus erkölcsiségű világképében (Isteni színjáték) a túlvilági bün­tetés, mely analogikus vagy ellentétes az elkövetett földi bűnnel, megkérdőjelezhetetlenül igaz­ságos, még akkor is, ha az elbeszélő rokon- vagy ellenszenvvel viseltetik a bűn el­követőivel;


– a bűn jóvátételére törekedhet az ember, a megbocsátás vagy feloldozás az isteni kegyelem körébe tartozik (Arany János: Toldi);


– az Arany-balladákban a bűn magában hordozza a büntetést, mert a személyiség meg­bom­lásával jár együtt, ezt jelzik a bűnösök hallucinációi és víziói; az idézett gondolat azt az Arany János-i felfogást tükrözi, miszerint az erkölcsi világrend legkisebb megsértése vagy felelőtlen értelmezése is lavinaszerűen maga alá sodorja az embert;


– Dosztojevszkij és Tolsztoj művei azt sugallják, hogy a bűn erkölcsileg megköveteli a büntetést, a földi igazságszolgáltatásnak csak az a feladata, hogy biztosítsa bűnhődés belső végigélésének lehetőségét;


– a bűn problémája a modern korban: az erkölcsi értékek megingása, bizonytalanság; a ha­gyo­mányos értékrendek (vallási és polgári értékek) háttérbe szorulnak; a morál szubjektivi­zálása („Törvényszék? Én is az vagyok!” – Szabó Lőrinc);


– a társadalom széles rétegei számára a bűn jogi fogalom, a büntetés egyenlő a bíróságok ítéleteivel



• • •



Babits írja Swift Gulliverjéről:


„Végső leszámolás az emberrel és minden emberivel. Olvasása valóságos pokolba szállás. Borzasztó könyv, s annál borzasztóbb, mert az egyszerű mese köpenyébe öltözködik. Ha „«nem véletlen», hogy a Robinson gyermekkönyv lett: valósággal gúnyos végzet, hogy a Gulliver az lett. Kétségtelenül minden idők leghatalmasabb szatírája ez. Stílusa pedig az egyszerű és nyugodt próza örök mintaképe. Mennyi komplikált nyugtalanság árán!”1



Gyerekeknek szólnak-e a klasszikus gyerekkönyvek (Gulliver, Momo, A kis herceg, A Gyűrűk Ura, Micimackó stb.)? Mutassa be kedvenc „gyerekkönyvét”, és érveljen a címke mellett vagy ellen! Írása ne haladja meg a 4–5 oldal terjedelmet.



Lehetséges háttérelemek:


* a gyerekkönyv, a gyerekirodalom (történeti szempontból szociológiai kategória – a 19. század második felétől használatos; kialakulása összefügg az oktatás tömegessé válásával, a könyvkiadás iparszerűségével, a sajátos korosztályú olvasók megjelenésével);

* a gyerek- és ifjúsági irodalom nehezen definiálható,

* a 19. század második felétől az addig korosztályi szempontból nem rétegződött irodalom igyekszik megfelelni az életkori elvárásoknak, oktatási igényeknek; a mese gyermekműfajjá válik; a nemzeti irodalomnak – esztétikai és erkölcsi szempontból a látszólag a gyermekek által is dekódolható – alkotásai (János vitéz, Toldi) beépülnek a tananyagba;

* az ifjúság tömeges olvasói igényére a világirodalom alkotásai közül néhányat – nehezen magyarázható szempontok alapján – az ifjúság számára kanonizáltak (l. szövegbázis);

* 20. századi jelenség a tudatosan gyerekeknek, adott ifjúsági korosztálynak írt művek nagy számú megjelenése (pl. Csukás István: Keménykalap és krumpliorr; Mándy Iván: Csutak és a szürke ló; Sue Townsend: A 13 és ¾ éves Adrian Mole titkos naplója);


Lehetséges tartalmi elemek:


* az ún. gyerekirodalom népszerűségét növeli a társadalom infantilizálódása, illetve a felnőtt visszavágyódása a gyermeki boldogság vagy ártatlanság vélt világába;

* a művészi-esztétikai érvénnyel megírt irodalmi alkotás sosem csupán korosztályi érvényű, a befogadói tapasztalatvilág bővülése és változása a mű mindig újabb és újabb jelentés- és értékrétegét fedezteti fel az olvasóval.



• • •



„Az emberek közösségi viselkedésmódja, értékrendje átalakul. Japánban az ilyen «módosult» embert otakunak hívják. Az otaku a digitális világ szülötte. Kerüli a személyes kapcsolatokat, társaságban félénk, visszahúzódó a viselkedése. Ezek az emberek már tegeződni sem képesek. Létezik otaku társadalom is, de ott a kapcsolattartás létmódja a hálózat. Az otaku számára a technika öncélúvá válik: funkciója az információ megszerzése vagy elpusztítása. Ez az információfetisizált iskola egyik eredménye. Az otaku inkább gyűjti az információkat a popsztárokról, mintsem hallgatná őket. Az otakutársadalom egyik kedvence, Haga Yui például nem is létezik, koncertjein mindig más színész személyesíti meg őt. Az otaku posztmodern embertípusa ideálisan illeszkedik a fogyasztói társadalom mechanizmusába. Gyermekként csupán egy speciális részterületen mélyítik el tudásukat, s azután felnőve maguk is azzal foglalkoznak, hogy gyermekkori intellektuális (?) tápszereiket újratermeljék.”


(Bencsik Csaba: Internet és nevelés)2


Ön szerint az idézetben ismertetett jelenség valódi veszélyt jelent-e a társadalom egészére vagy sem? Mit gondol, az írott kultúrára az „otakuk” milyen hatással lehetnek, illetve az írott kultúra milyen hatással lehet az „otakukra”? Válaszát részletesen indokolja! Írása ne haladja meg a 4–5 oldal terjedelmet.



• • •


Lehetséges tartalmi elemek:


I. a, igenlő válasz esetén átalakuló értékrend problémája


- tetten érhető az írott kultúra változásában, a beszélt nyelv romlásában


- az írásbeliség csak az információkra szorítkozik – közvetlen tapasztalat lehet - - az amerikai típusú önéletrajz, sms, e-mail


- az információkat jelentős többségben az elektronikus médiából lehet szerezni


b, hatása a viselkedésre:


- míg látszólag az elektronikus világ megnyitja a kapcsolatokat, a valóságban, osztályközösségekben egyre több „magányos” ember található, akik a virtuális közeg arctalansága nélkül sokkal jobban megszenvedik a gesztusok, metanyelvi kommunikáció által létrejövő valós kapcsolatokat


c, az információ megszerzése vagy elpusztítása:


- az információ az egyetlen érték – köznapi példával élve fontosabb, hogy egy házibuli hol, mikor lesz, mint hogy kinél; az iskolai beszélgetésekben sokkal több mondat szól arról, hogy milyen egy új számítógép, minthogy mit lehet vele kezdeni


d, gyermekkor, fogyasztói társadalom problémájára:


- mivel minden igényre van a (poszt)modern társadalomnak egyen, (formalizált) válasza, megszűnik az igazi kérdésfelvetés lehetősége


- sokkal nagyobb manipulációnak van kitéve az ember, mint korábban


- a valódi egyedüllétre nincs lehetőség


- menekülésképpen a gyermekkort megidéző eszközökhöz nyúl vissza az ember, de már ott is az elektronizált világot találja



II. Tagadó válasz esetén:


- nem kell az ismertetett veszélytől taratani, mert a könyveket sem szorította ki az Internet


- a világ lényegében nem változik, csak más eszközöket használ, ezért nem kell a haladás útjába állni


- az elektronikus kommunikáció terjedése sokkal több szabadidőt tesz lehetővé, mert nem kell bemenni a könyvtárba, hogy pl. Ady-verseket olvassunk, hanem le lehet tölteni a netről, s azt végül úgyis kinyomtatva olvassuk el


- más országok lakóival sokkal könnyebben lehet kapcsolatot teremteni, s ezáltal könnyebben tágul a látókör


- az Internet biztosítja a szabad véleményformálást


- aki otakuvá válik, az a valós világban is komoly problémákkal küszködne, mint ahogy küszködik is



• • •


„A külvilági információ manapság olyan mértékben árasztja el agyunkat, hogy gyakran nem marad idő és kapacitás a belső világból származó impulzusokkal való társításra, és ennek számos negatív következménye van. Nemcsak tudásunk, ismeretanyagunk válik felszínessé, hanem a lelki elsivárosodás és számos pszichiátriai megbetegedés is fenyeget. Agyunk információs környezete az elmúlt ötven–száz év során drasztikusan megváltozott. Az ősembertől a XIX–XX. századig a feldolgozandó információ növekedése olyan lassú volt, hogy az agy feldolgozó képességének fejlődése lépést tudott vele tartani. A közelmúltban a telefon, rádió, televízió, ma már mobiltelefon, internet megjelenése, az utazás egyszerűvé válása olyan információs robbanást és gyors globalizációt eredményezett, amely agyunkat már szinte megoldhatatlan feladat elé állítja.”


(Freund Tamás agykutató)



Áldás vagy átok az információ robbanásszerű növekedése? Érveljen az információhoz való hozzájutás szabadsága VAGY feldolgozhatatlanságának következménye mellett! Írása ne haladja meg a 4 oldal terjedelmet.


***

22. Tündi7 (válaszként erre: 19. - Arianne113)
2011. márc. 4. 19:58

a márkája Orion ogo c2in inox gáztűzhely:))

Vélemény nem igazán találtam rólla pedig sok oldalt megnéztem.

2011. márc. 4. 19:58
Egyébként majd én is szeretnék villanysütőt venni, egy újabbat:)
20. Tündi7 (válaszként erre: 17. - 9f98008a3b)
2011. márc. 4. 19:56

A tied légkeveréses vagy nem ??

Én a mostani sütőben pogit szinte nem nagyon tudok sütni mire a teteje megsül addigra az alja kő kemény:((

mennyit jelent a légkeverés vagy elég hogy van alsó és felső sütés??

Az ára nagyon csábit remélem nem faragunk rá:((

19. Arianne113 (válaszként erre: 18. - Tündi7)
2011. márc. 4. 19:55
ha tudod keress ugyanolyat neten hadd nézzem meg énis. Igen ahogy mondtam nekem is a régi sütőm ilyeneket csinál, de van ismerősöm akinek újfajta van és aztmondja hogy tökéletes:) Ne ijedj meg az ára miatt az meg lehet a márka miatt is:)
18. Tündi7 (válaszként erre: 15. - Arianne113)
2011. márc. 4. 19:50

Hát remélem jó lessz:))Nagyon tetszik az ujságban :)

Imádok sütni főzni remélem ez bevállik a mostani gázos sütöm a sirba visz leesik a rácsa és fordígatom a tepsit mert másképp minden megég pedig nincs két éves:((

Remélem ezt nem bánom meg csak az a furi hogy szerintem túl olcsó ami persze jo is de amit idáig nézegetem azok 70,000ft körül voltak ez pedig 40000ft :( Miért csak akció vagy szutyok??

17. 9f98008a3b (válaszként erre: 6. - Tündi7)
2011. márc. 4. 19:49

Villanysütő?

Mit szeretnél tudni?

Én imádom az enyémet!

Tényleg le a kalappal előtte!

16. Vigyorex6 (válaszként erre: 11. - 5758a48989)
2011. márc. 4. 19:46
Ilyeneket én is találtam, de konkrétan nem tudom, hogy hogy néz ki. Úgy értem, hogy ha még sosem hallottál mesét, akkor nem tudod mi az. De azért nagyon szépen köszönöm, hogy ezt megkerested nekem. :)
2011. márc. 4. 19:45
Tündi nekem sem hőlégkeveréses sütőm van, hanem olyan amilyet leírtál, alul felül sütős. Régebbi fajta, és van előnye hátránya egyaránt. a Hátránya annyi, hogy néha belül jobban megsül az étel mint kívül, ( rakott cuccnál vettem észre ) De ha odafigyelsz rá, megfordítod akkor rendbevan teljesen. A mostani újak pedig már úgy vannak megcsinálva hogy amit leírtam ne forduljon elő. Nekem külön van sütő és mellette egy kétrészes rezsó, mert a gázosat nemszeretem veszélyes.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook