Mi a különbség az egyetemi / főiskolai végzettség között? (tudásbázis)
Igen, sajnos igy van, altalanos iskolai es kozepiskolai szint is romlik. Mar elore aggodom, hogy a gyerekeimet tanithatom itthon magam, ha azt szeretnem, hogy tudjonak is majd valamit :( Hat nem katasztrofa?
Van egy csomo tanar es tanito ismerosom is, veluk szoktam errol beszelgetni... szegenyek, komolyan sajnalom a mai pedagogusokat. Elcseszett egy rendszer ez.
Ez így van. Amiből sok van, az elértéktelenedik. A diákok közül is sokan nem azért jelentkeznek főiskolára/egyetemre, mert tanulni szeretnének, többet tudni, hanem, mert kell a papír, hogy jó munkájuk legyen. Vagy, hogy legyen egyáltalán.
Ez a folyamat úgy kb. 10-12 éve kezdődött (én akkor érettségiztem) és azóta egyre jellemzőbb.
Sőt, a múltkor a tv-ben egy oktatási szakértő épp arról beszélt, hogy az ő meglátása szerint kb. a 80-as évektől folyamatosan csökken az oktatás színvonala. Nem csak a felsőoktatás, hanem az általános- és középiskolai színvonal is.
Ez igaz, de egyben szomoru is, mert sokat romlott a szinvonal. Nezz csak szet a szakdolis topikban, egyik-masik olyan helyesirasi hibakkal van tele, hogy sikitani volna kedvem. A "mi idonkben" mar az erettsegirol ugy vagtak volna ki az illetot, mint azt a bizonyos macskat... 15 eve egy jobb gimnaziumban erettsegizett tobbet tudott altalaban mindenrol, mint ma egy diplomas. Persze akinek nem inge, ne vegye magara, csak latom (es hallom) a tendenciat...
Felre ne erts(etek), szerintem is kell a diploma, csak jo lenne, ha szinvonalasabb lenne az oktatas.
Meg ma már szinte alap a felsőfokú képesítés. Szerintem az embernek a saját önbecsülése miatt is fontos, hogy tovább tanuljon. Ráadásul egy munkahely keresésnél is ha azt látják az önéletrajzban, hogy leérettségizett valaki és azóta nem képezte magát, akkor az nem vet túl jó fényt az illetőre.
Szokták mondani, hogy tele az utca diplomás munkanélküliekkel, én meg azt mondom erre, hogy ez igaz, de ebben az esetben legalább az illető elmondhatja magáról, hogy ő legalább tett azért, hogy jobb kilátásai legyenek. Sokkal rosszabb annak, aki nem tanult és nem talál munkát, mert az részben lehet az ő hibája is.
Szerintem ez így már a gyakorlatban nem létezi, hogy egyetem vagy főiskola. Ez a régi rendszerben számított, akkor még valóban valahogy úgy volt, ahogy írod.
Egyébként itt leírják viszonylag érthetően:
Jó. D
De aki kérdezte, tanuljon, ugye? :)
Nem akarok veled vitatkozni - nem is lehet D
De a nyelv kint csak annyit ér diploma nélkül, hogy nem a wc-t takarítod, meg mosogatsz ( jó így, egymás után D ), hanem felszolgálhatsz pl.
De én a maradás híve vagyok, mert mifelénk azt látom, hogy a romániai magyarok nagy előnyt élveznek, ők szó szerint elveszik a ( hogy kell finoman fogalmazni? ) az itt születettektől a munkahelyeket
/ na, most ezért dádá lesz?/
Több egyetem és főiskola is van, sok helyen a képzések eltérőek. Van ahol minőségében, vagy ahol pedig szintjében. Például Felsőfokú képesítést is lehet szerezni, ahogy Alapfokút is.
Vannak Osztatlan képzések, amik 5-6 évesek és végül diplomával zárulnak ezek általában a jogász és orvos képzések.
A Felsőfokúakra kevesebb pontszámmal is belehet jutni, és beszámítanak a továbbtanulásba, ha például az elvégzése után Alapfokúra jelentkezel.
Alapfokú után lehet Mester képzést is csinálni, ez a ráépülő része. Ez esetben a Mester szint elvégzése után esetleg Phd fokozatot is lehet csinálni ami már megint egy szint emelésnek tekinthető.
Jelenleg 260 ponttal lehetett minimum bejutni, jövőre 280, utána pedig 300 lesz a minimum pont határ. Ezek mind főiskolán, mind egyetemen ugyanazok.
Vannak bizonyos intézmények akik jobbak, minőségibbek, rangsorban jobb helyet foglalnak el például egészségügyi, orvosi, vagy közgazdász képzésben. Itt a ponthatárok is magasabbak lehetnek a vártnál, nehezebb bejutni ezekre.
Attól is függ mit szeretnél és merre laksz, a felvi .hu-n mindent megtalálsz amit erről tudni kell.
Azt szokták "csak" főiskola, mintegy jelezve, az könnyebb valamilyen szinten elméletileg...
Viszont szerintem a képzés minőségében lehet keresni az igazi különbséget.
Sok munkahelyen például nem nézik, hogy levelező vagy nappalin tanultál, de van ahol mondjuk jobban akarnak szelektálni a jelentkezők közül, akár iskolánként válogatnak, pl. csak azokat hagyják meg a következő fordulóra akik a Pécsi jogon végeztek, míg informatikusoknál teljesen tök mindegy mert kellenek és nem nézik.
Szerintem ez a piaci helyzeten is múlik, ha kevés a munkahely és sok a végzett és jelentkező, akkor jobban szelektálnak. Ha több a lehetőség és átlagos a végzettek, jelentkezők száma, ott lehet nem szelektálnak annyira, és jobbak az esélyek is.
Véleményem szerint... :)
Remélem tudtam segíteni!
Aki tanul és olyasmit tanul amivel valóban kap pluszt is (nem az ilyen büfészakokra gondolok) azok sokkal előrébb vannak.
Nyilván van aki a mcdonáldzban végzi de azért nem ez a jellemző. csak nem feltétlenül Mo-ban kell gondolkozni. EU vagyunk, nincs határ! ezért fontos a nyelvtanulás is, egyenértékű még egy diplomával egy másik nyelv!!
Na! Fiatal vagy, ezzel a végzettséggel fog alakulni.:))
Ha már most sok múlik rajtad, haladsz előre! :))
Tudom, hol dolgozol - tudom, mit tettél tavaly nyáron DDD
Igen. Ez a bolognai rendszer .
A felsőoktatás átalakulása.
Néha túltelített, de ezzel azért idővel el lehet jól helyezkedni.:))
Figyelni kell.:))Kitartás! :))
? .........főiskola 3 év, egyetem 5-6, és vannak olyan képzések, melyeket főiskolán nem lehet végezni.
még mi?
További ajánlott fórumok:
- Mi a véleményetek a Főiskolai tandíjakról?
- A BC végzettség főiskolai végezettségnek számít akkor is, ha egyetemen volt végezve?
- Hol lehet megnézni a főiskolai, egyetemi ponthatárokat?
- Hol találom meg az egyetemi / főiskolai rövidítések jelentését?
- Könyvvizsgáló képzéshez milyen főiskolai szakirányú végzettség a feltétel?
- Mikor lehet beküldeni az egyetemi főiskolai jelentkezéseket a Felvi.hu oldalán elektronikusan?