Külföldön élő anyukák, hogy bírjátok? (beszélgetés)
Sziasztok,
Nem tudom, hogy Németország melyik tájára szeretnél menni, de én gondoltam leírom a mi esetünket.
Mi ez év április eleje óta vagyunk Németországban (Frankfurt am Main-tól nem messze) egy kisebb településen - és még mindig kemény, úgy értem, hogy a félév fele, 3 hónap már eltelt, de én úgy gondolom, hogy nem csak félévig lesz kemény. A nyelv nem egyszerű...
3,5 éves a kisfiam és velünk jött az Anyukám is, hogy amíg én dolgozom, Ő vigyáz a fiamra. Vagy éppen jön velem dolgozni és akkor a barátunk baby sitterkedik. Apuka nálunk sajnos nincs... így kb. én vagyok a családfenntartó.
Mi is baráthoz jöttünk, aki az elejétől segít nekünk a lakásbérlésben, munkakeresésben. Eleinte nagyon aggódtunk, mi lesz. De! Aggodalomra semmi ok. Mi nagyon jól érezzük itt magunkat. Sajnos az én németem sem tökéletes. Valahol A2 szint felénél tartok jelenleg. Anyukám egyáltalán nem beszél németül :-)
Szóval. A németek hozzáállása igen pozitív. Fontos, hogy ha dolgoznak, akkor nagyon-nagyon odateszik magukat, ezért elég keményen kell dolgozni.
Velem eddig még senki nem bánt rosszul. A munkatársak is mindig mosolyognak. Jókat derülnek azon, ha valami nagy ostobaságot mondok. Látják rajtam az igyekezetet, ezért mindenben támogatnak a munkahelyen. Igyekeznek egyszerűbben kifejezni magukat.
A kisfiam nagyon jól érzi itt magát. Igaz, hogy csak szeptembertől megy óvodába, de ugyanúgy eljátszik a német, olasz, arab, török, szíriai gyerekekkel, mint a magyarokkal. Valahogy megértik egymást, ha pedig nem, akkor sincs nagy baj. Lazán fogja fel....
Mindenképpen érdemes egy integrációs nyelvkurzust felvenned, mert rengeteg mindent elmondanak Németországról, a német emberekről, mit illik, mit nem... mit hogyan szokás kifejezni ... stb... Ráadásul az integrációs kurzus végén van egy nyelvvizsga, amit munkahelyeken szívesen vesznek és a kurzus felét az állam fizeti... Ha teheted mindenképpen menj el egyre (B1-ig van) legalábbis Friedbergben, ahova én járok.
Frankfurtban van egy magyar óvoda és iskola, ahova a kisfiam tud járni hétvégéken. Ott kifejezetten magyar szokásokkal, magyar mondókákkal, játékokkal, kézművességgel foglalkoznak...
most gyorsan mennem kell, nem tudom befejezni az amúgy sem rövid mondókámat.... de ha van kérdésed, kérdezz....
Összességében, nagyon jó itt!!!!!!!!!!!!!!!!!
Husz ev Anglia, 3 gyerek, 17 15 es 5 evesek. Angol ferj.
Elso ketto beszel viszonylag jol magyarul (en csak magyarul beszelek veluk). Harmadik szinte csak angolul valaszol de mar beletorodtem.
Szerintem akkor nehez ha kamaszkorban kerulnek ide es egy szot sem beszelnek angolul.
Tanarkent dolgozom kozepiskolaban sajnos sok ilyen van.
Ez természetes. Igaz én még csak nem rég kezdtem tanulni a németet, 12 évig angolt tanultam kizárólag. De ő még nem beszél érthetően, csak babanyelven, így folyamatában fogja ezt is azt is megszokni, de itthon anyám a nagy németes, mert ő meg azt tanulta ezerrel, amikor átjön mindig magyaráz neki valamit. :D
Hát nem tudom mennyit jegyez meg ezekből a gyerek, de majd kiderül. Főleg hogy én is most ismerkedek a nyelvvel, aztán majd tavasszal odakint csinálok valami nyelvtanfolyamot, de addig is legyen legalább némi alapom. Mondjuk nekem az a sejtésem, ő könnyebben fogja venni az új helyzetet mint én magam. :D
Németben förderungsklasse volt itt pedig vorschule.
Szerencsére a fiamnak nem fog kelleni vorschule-ba menni mert neki még két éve van az oviból mert szalajtós.
Tetszik ez az iskola előkészítő...:D
Szuper,hogy van / volt ilyen lehetőség!
Valóban minden gyerek más,máshogy tanulnak,más sebességgel...
Az én fiam már mond oroszul dolgokat...Nálunk ő a tolmács,mert ha nem is érti,mit mond a másik gyerek,kitalál valamit! :D
Egyébként pont ebből a nehezen indulásból kiindulva a kisfiú apukájának is a mesét ajánlottam. A lányom is szenvedett az elején mert szeretett volna a játszótéren játszani más gyerekekkel de nem tudta mit mondjon. Az elején segítettünk neki de aztán a mese feloldott minden feszültséget. Ma már magabiztos!
A felnőtteknek nagyobb akadályt jelent mint a gyerekeknek mert ők ha egyszer belejönnek nekik már gyerekjáték az egész.
Én is itt találkoztam egy magyar kisfiúval aki most kerültbe két hónapja az oviba és állandóan sír. Jövőre suliba megy (mármint iskola előkészítőbe). De látszik rajta hogy nehezen viseli. Az a szerencséje hogy van egy vele egykorú másik magyar fiú és ő segít neki fordítani. De menni fog neki is csak több időbe telik. A gyerekek még könnyen tanulnak.
Mi is már sokszor beszéltünk róla a férjemmel hogy ők sec perc alatt megtanulnak folyékonyan beszélni. Pedig ők nem tudnak még írni olvasni és nem úgy tanulnak ahogy mi. Egyébként nekünk azt mondták hogy otthon a saját anyanyelvén beszélj vele az oviban ragad rá annyi. Arról nem is beszélve hogy te nem biztos hogy jól mondod, és nem jó ha a rossz kiejtést tanulja meg. Én is tudok németül de inkább maradok a magyarnál mert néha még a lányom javít ki ha vmit nem jól mondok :) Szóval ő már tudja.
Ő is egy év ovi utána iskola előkészítőbe járt pedig jól ment neki a német viszont nem bánom mert csak előny volt ez a plusz 1 év játszva német tanulás.
Középsőt kezdte a kisfiú az enyémmel,úgyhogy 4 éves volt,de ez részletkérdés...
A mese jó ötlet,nem olvastam minden hsz-t,bocsi!
Csak azt láttam/látom,ahogy ez a kisfiú küzd!
Amúgy nagyon mások a gyerekek,ugyanebben az oviban,másik csoportban egy angol kislány karácsonyra már mindent értett magyarul,és beszélt is valamennyit.
Talán ez segít:
Nem mindegy hogy 3 éves lesz a gyerek vagy 5 éves és lassan iskolába kéne mennie. A kisebbek könnyebben alkalmazkodnak.
Mint írtam a idegenynelvű mesék segítenek a nyelvtanulásban. Az én lányom mire oviban ment 1 év otthon lét után 5 évesen nem okozott problémát a beszéd, és általában a külföldi gyerekeknek külön tartanak heti 1 nyelvórát. Legalábbis németben így volt és itt is így van.
A fiam ovijába jár egy kisfiú,aki oroszul beszél: igaz,középsőbe jött,de egyetlen szót nem tanult meg májusig. A legsrosszabb,hogy a kétségbeesését agresszióval kompenzálja.
Szóval,ha teheted,a kicsivel si próbálj németezni,különben lehet,hogy gondjai lesznek (nem feltétlenül az agresszió)!
Gondolj bele: felnőttként te sem mész úgy ki,hogy egy büdös szót nem értesz! Én biztos nem tenném meg a gyerekemmel,hogy egy vadidegen környezetbe,vadidegen emberek közé viszem úgy,hogy ott sem vagyok mellette,és még ráadásképp egy szót sem ért!
Mi nálunk a pár kóstolásnyi, kanálnyi mennyiségű gyümölcslevek, püré, összenyomott banán stb 3-4 hónaposan kezdtük. De nálunk 6 hetes koráig volt anyatej, sajnos kezdettől kevéske volt, így pótlást kellett adni tápszerből. Kb. 6-7 hónaposan váltottunk ki 1-2 étkezést pürésített gyümölcssel, zöldséggel, üveges kajával. :)
10-11 hónaposan tanult meg rendesen rágni, hogy darabosabb kaját nem nyelte félre meg nem köpte ki. :)
A gyümölcsöt nem muszáj párolni, a zöldségeket érdemes, hogy puha legyen és könnyebben lehet vele dolgozni. Vagy pl hús levesből a főtt zöldségeket én mindig azokból vettem ki egy adagot és össze turmixoltam meg csirkemellet is jó puhára főzve, apróra vágva belekeverve, na ezt imádta 10 hónaposan már simán. :)
Inkább napközi étkezést próbálj kiváltani először, délit vagy délutánit. Ahogy neked kényelmesebb. A reggeli és a vacsi az jó ha mindig fix, azok maradhatnak a legvégére. :)
Nálunk a délutáni étkezésekkel kezdődtek a tápszer kiváltások, majd már az ebéd, és a tízórai is, és az uzsi is. :)
Mondjuk ez változó, van akinek másképp jön ki a lépés, de szerintem fokozatosan próbálgatva, jelét fogja adni mennyire vevő a kiváltásra. Mondjuk nálunk voltak sztrájk időszakok is, amikor nem fogadott el semmit amit azelőtt igen. 1 éves kora betöltése előtt volt pár hét, amikor szinte csak tápszert ivott, és semmi mást nem akart elfogadni. Meg is ijedtem, mi ez az elutasítás, aztán megjelentek plusz fogacskák és megoldódott ez is. :)
Háziorvos van, és németben is csak házi orvosunk volt. Itt nincs védőnői szolgálat mint otthon. Szülés után a a Hebama megy ki ha kéred, de egyébként nem megy.
A hozzátáplálással kapcsolatban mire vagy kíváncsi?
Most találtam 3 olyan intézményt, amelyik fél órán belül elérhető közelségben lenne majd. 7-8 órától 17-18 óráig vannak nyitva. Pont megfelelő lenne a 3 közül bármelyik konkrétan.
Most már legalább látom konkrétan mi a helyzet. :)
Köszönöm!!! :))
Igen a munkáltatói csak azért írtam le így hogy tud miről van szó.
Itt pl kérik főleg ha napköziről van szó, de német oldalon nem kérték de 3 éves kortól már mehet bármelyik gyerek oviba.
Hát mindenképpen munka kereséssel kezdem, hogy legyen mire alapozni a dolgokat. :)
Gondolom ez a munkáltatói igazolás lenne.
Mondjuk nem tudom adnak-e előnyt ha árvaságit kap a kislányom, így lehet valamelyest több esély lenne, erre tekintettel.
További ajánlott fórumok:
- Gyerekeink külföldön dolgoznak..lesz-e visszafelé is út? Ki és hogy érzi?
- Külföldön élőket kérdezem, hogy alakul a kétnyelvűség a gyerekekkel?
- Szerintetek mi az oka annak, hogy hazánk híres hölgyei egyre többen külföldön találják meg "életük párját"?
- Szerintetek HR-es diplomával hogy lehet elhelyezkedni külföldön?
- Külföldön hàzasodtam, itt is maradok, de ahhoz kell még egy papir, amin àll, hogy nem vagyok büntetett. Hol szerezhetem be ezt?
- Céges továbbképzés külföldön, ez idő alatt biztosításodat kell hogy állja a cég?