Hol jobb a gyereknek? Otthon, vagy az óvodában? (beszélgetés)
Gratulálok:) Jó egészséget és sok boldogságot az egész családnak!
Igen, ez gyerek függő, hogy mikor érik meg az óvodára, ezért nem is értem, miért erőltetik, hogy 3 évesen kötelező legyen.. Pár napig nem volt oviba a lányom, mert betegek volt/vagyunk, ma meg már fülig vigyorral ment.. Imádja az új ovit! Arra jöttem rá, hogy soha nem szabad beletörődni, igenis figyelembe kell venni a gyerek érzéseit, nem szabad legyinteni, és nem normális, ha a gyerekre rázárják az ajtót, ezt nekem ne mondja senki.. Igenis váltani kell, mert ha már ovis korban sérül, olyan környezetbe kényszerítjük, ahová nem szeret járni, az komoly problémákat okozhat a kis lelkivilágukban..
Onnan tudtam, hosszú kihagyás után, hogy oviba vágyik, hogy elsétáltunk az óvoda előtt, és láttam fülig vigyor, megkérdeztem bemenjünk-e, a válasz a neem volt vigyorogva..
6 hónap kihagyás után, újra oviba jár a nagylányom! Imádja! Nem úgy, mint először, hallani sem akart róla. Áprilisban múlt 4 éves, és abszolút nem bántuk meg, hogy nem járt 3 éves korától! Messze kitűnik a többi közül! Jót tett neki az itthon, együtt töltött idő!
Örömmel jár, sőt mondja is, hogy imád oviba járni, míg 6 hónappal ezelőtt kész gyötrődés volt az egész.. Mára érett meg rá, megérti, hogy kinek mi a dolga, apa dolgozni jár, anya itthon a kistesókkal, ő pedig az oviban! Nem csinálnám másképp, jól döntöttünk!
Veletek mi újság??
Sziasztok! Ebben teljesen igazad van. Mi tavaly másik oviba jártunk( 5 évesen kezdtük csak) és nem szerettük.Lányom sem,én sem. Egy gyerek a csoportból folyamatosan piszkálta,nem törődtek vele,én szóltam rá,mégsem történt változás. Minden reggel sírt a lányom,úgy szedték ki a kezemből és húzták be a csoportba. Volt mikor azt mondta,hogy ő szeret megfázni és beteg lenni,mert akkor nem kell mennie.Hozzáteszem 3 napot mentünk,két hetet beteg volt. Alig jártunk,de azok a napok szörnyűek voltak.
Most szeptemberre elkészült az új ovi,ahová eredetileg is fel volt véve,a pláne az,hogy a piszkálódós kislány is átkerült ide. Év eleje óta egyszer szóltam rá,és nincs probléma! Nem piszkálódik, Bettim is nyugodt,kiegyensúlyozott,mosolyogva megy az oviba,hízott 5 kilót. Ja és lényegesen kevesebbet beteg. Vannak náthák,amikor ugyanúgy itthon tartom,de ez semmi a múlt évhez képest.Már a pici is itt kezdett 2 hete.
Van benne igazság, mert nyugodt idegekkel ritkábban leszünk betegek. :)
Lányom is azután kezdett betegeskedni, miután bezárták a wc-be. Elötte csak egyszer volt beteg három napig, az volt a calici, de lefolyását tekintve kimerült annyiban, hogy kétszer hányt a három nap alatt.
Én meg azután dőltem ágynak miután a gyerek hetek óta beteg volt.
Szia :)
Hát szerintem is jobb lesz a másik ovi nektek, mert nem egyformák a gyerekek. Van aki érzékenyebb, van aki nem.Van akinek leüvöltik a fejét, és meg sem kottyan neki, és van olyan picúr is aki már azt a lelkére veszi ha kicsit szigorúbban nézel rá.Másik közösségben, másik óvónénivel, meg lehet hogy semmi gond nem lesz, mert más módszereket akalmaz.
Nálunk is óvodaváltás lesz! Már régen megérett bennünk a gondolat, csak a hová íratással nem tudtunk dűlőre jutni. Lányom október óta nem jár oviba, sokat volt beteg és természetesen a középső is elkapta, 2 napokat járt oviba, és volt, hogy heti 3-szor rohantunk velük az orvoshoz. Enyhe túlzással, de többet jártunk és több pénzt hagytunk a patikában, mint az élelmiszer boltban (gyógyszer, orrspray, lázcsillapító, köptetős stb..).. Szeptember óta folyamatosan náthásak voltak, októberben pedig azt mondta az orvos, mivel tüszős mandulagyulladása volt, illetve én szülés előtt álltam, hogy most jó darabig nem javasolja az ovit.. Nagyon erős antibiotikumot kapott, nagyon legyengült a szervezete, azt mondta ez olyan, mint egy bokszmérkőzés, akkora ütést kapott, hogy padlót fogott és ha újra elkap valamit, ilyen antibiotikum után nem is tud mit adni neki. Mi elfogadtuk a tanácsát, október óta itthon fogom, április végén, ha már lecseng ez a durvább betegséghullám, újra járatjuk, de nem oda, ahová beírattuk.
Már írtam, hogy nálunk is volt több dolog, ami nem tetszett az ovival kapcsolatban. Én úgy gondolom, hogy egy beszoktatós gyerek kicsit több odafigyelést érdemelne, mint amit a mi lányunk kapott. Az ajtóbezárás és a labdájának az elvétele csak hab volt a tortán. Míg beszoktatós volt, órákat töltöttem az ovi folyosóján, az óvónőnek nem tetszett. Persze, hogy nem tetszett, hallottam, hogyan kiabál a gyerekekkel bent a csoportban. Sokáig téptem magam, mi is legyen. Itt falun belül járjon-e oviba, vagy a férjem vigye be minden nap a városi oviba. Jobb szerettem volna, ha itt helyben marad, nagyobb biztonságban érezném. De nem tetszik a csoport és az óvoda összetétele. Nagyon sok szülő éppen ez miatt viszi be a gyerekét a városi oviba. Egy szó, mint száz, úgy döntöttünk, ha felveszik, akkor a katolikus óvodába szeretnénk járatni.
Nem untam olvasni :)
Teljesen egyet értek, mert ez nem normális ami ilyen téren folyik mostanában az ovikban, bölcsikben.
Egyre több az agresszív baci, a rezisztens baktérium, amik már első körben sem torokgyulladást, meg orrfolyást okoznak.
Kell inger az immunrendszernek persze, de bizonyos határok között. Mi elsősorban azért döntöttünk így, hogy kivesszük a lányomat, mert ő december eleje óta folyamatosan beteg. A legutolsó csepp az a heti két fertőzés volt, arról meg nem is szólva, hogy mi is elkaptuk. Borzalom, de nálunk is már hónapok óta az orvosi rendelők körül forog minden. Lassan már családi életet is ott élünk :DD
Anyukám dadusként dolgozott, és mivel ismeri a mostani helyzetet, meg azt is hogy mi volt régen, hát ő volt a legjobban kiakadva, hogy a gyerek két napokat megy óvodába, majd utána beteg, aztán mi is azok leszünk.
A hasmenéses vírus is ismerős, nálunk ez a calici volt,szintén végigment az egész családon szeptember óta már második alkalommal, mert az meg olyan dög vírus, hogy pár hónapos védettséget ad, tehát akár háromhavonta nyugodtan el tudja mindenki kapni. Ennek anyukám itta meg legjobban a levét, mert ő meg inzulinfüggő cukorbeteg, és az inzulint be kell adni, enni meg nem tudott, mert kihányt mindent. A kezelőorvosával beszéltem mit csináljak anyuval, mert a hármas vércukor érték egész nap az egy csöppet veszélyes, enni viszont nem tud. Azt mondta ha más nem marad meg benne, akkor igyon cukros vizet...persze azt is kihányta. Ne tudd meg akkor is milyen idegbe voltam, hogy mikor kómál be anyu.
És egy idő után az embernek az agyára megy ez az egész, plusz még babát is várok, és már tökre unom, hogy állandóan azon pörögjek, hogy mi baja lehet a babának ha folyton beteg vagyok, belázasodom, nem tudok enni stb.
Várom a történetet :)
Persze, sok igazság van benne, amit mondasz. A helyzet az, hogy mi is ugyanúgy küszködtünk, leírom majd kicsit részletesebben is, ha nem untat olvasd el.
Engem is csesztetett anyám, hogy miért csinálok ezekből a betegségekből olyan ügyet, hisz mi is felnőttünk. Én, mint első gyerek a bölcsiben kicsit többet voltam beteg, de ez is pár betegséget jelentett, nem folyamatosat, az öcsém meg már alig. Pedig ő kis nyeszlett gyerek volt, kisiskolás korában megtörtént, hogy azért kapott oklevelet, mert egyetlen napot sem hiányzott... Pedig nem ette sem a gyümölcsöt, sem a zöldéget... Volt, hogy meztelenül kiálltunk az erkélyre, meg nyaltuk a földet télen, hogy legyünk már betegek, és semmi siker...
A lányomnak volt rossz immunológiai lelete, akkor eléggé utánamentem a témának. Az immunrendszernek valóban kell az, hogy érjék támadások, mert akkor tanul meg védekezni. Az egy más kérdés, hogy 6 éves korra (nekem így mondták, de nyilván ez egy folyamat)alakul ki az immunrendszer. Ettől még kellenek a bacik. Eddig ez igaz.
VISZONT! Az utóbbi 15-20 évben egyszerűen bedurvultak a bacik. Ezt is az orvos mondta. Én is tapasztaltam, amiket te is írsz. Egyrészt a gyerekek nagyon betegek, nehezen gyógyulnak, több a szövődmény, a másik, meg, hogy mi, felnőttek is elkapjuk... Régen nekem anyámék sosem voltak betegek, talán szökőévben egyszer... Én is igyekeztem nem vinni őket, ha nagy járvány van, vagy volt... Így most pl. összes elvem ellenére gyakorlatilag 2 hónapja nem mennek... katasztrófa. Anyám persze mondta a magáét, de még mindig nem érti, hogy ezek a bacik már nem azok a bacik, amikre szüksége lenne az immunrendszernek...
Abban is igazad van, hogy beviszik őket betegen. Ettől én kivagyok. Azt értem, hogy munka, meg minden... Csakhogy, ha tök betegen viszem, akkor lerobban vagy 2 hétre, előtte meg megfertőz egy csomó gyereket. Míg ha időben otthontartom, pár nap kúrálás után megint mehetne... Én is vittem a lázas gyereket zh-t írni az egyetemre... mert nem akartam betegen bevinni. A takarítónénik meg kúrálták közben...
Olyan is volt, hogy hányós járvány volt, én meg nem tudtam... Hüle anyuka behozta a bölcsibe 3 éves gyerekét úgy. Persze mindenki elkapta. Igenám, csakhogy a többiek 3 nap alatt túl voltak rajta, az én 10 hós (egyébként nem beteges) babám meg egy hétig kórházba volt, ahol persze én is elkaptam, aztán meg mindenki.... Vagy egy hónap kellett, míg a család összeszedte magát.
Én meg már jobban rettegek magamért, mert akkor nem tudom ellátni a gyerekeket... ezért meg még idegileg is kiborulok, a pánikrohamaim is így kezdődtek....
Jaj, már ez is hosszú lett, pedig még a történetet le se írtam... Abban majd írok arról is, hogy sikerült azért úrrá lennei a dolgokon...
De ez igenis fontos téma, mert 6 éve minden percemet, szorongásaimat, munkalehetőségeimet, döntéseimet befolyásolja, és ahogy elnézem, nem csak nekem...
Bacis dolog. Én nem voltam beteges sem óvodában, sem iskolában, sem felnőttként. Igaz amikor én voltam óvodás korú, akkor nem vitték be lázasan a gyerekeket a csoportba, mert érdekes módon akkor még olyan világ volt, hogy nem a munkáltató szabta meg, hogy a munkavállaló gyermekének hány nap alatt kell teljesen meggyógyulnia, és senkit nem fenyegett egy cég sem elbocsájtással amiatt, hogy a dolgozó táppénzre merészelt menni.
Az eredménye ennek az, hogy nem gyermekbetegségeket kapnak meg a gyerekek az óvodában, hanem kapnak helyette súlyos szövődményeket, maradandó károsodást, mint pl az a picúr akinek a csípőizületére ment rá a baktérium. Annak a kisgyereknek a büdös életben nem lesz már normális csípőizülete, mert az ilyen mély gyulladások általában hegesedéssel járnak.
Az tévedés hogy minél többször beteg egy gyerek annál erősebb lesz az immunrendszere.Kb tízéves korra alakul ki az immunrendszer akkor is ha folyamatosan beteg, és akkor is ha a tíz év alatt csak kétszer náthás.Nálunk mindkettőre van példa, én szinte sosem voltam beteg, egyik családtagom, meg folyton az volt mindíg, tízévesen már évente kétszer a kórházban kötött ki, és felnőttként is rendszeresen bekerül, pedig az oviban is sokat volt beteg. Neki kéne a legerősebb immunrendszerének lennie, és nem az övé az. Igaz gyerekként volt többször is súlyos szövődménye, az első pont óvodáskorában, akkor újra kellett éleszteni.
:) Szerintem is :)
Ma voltam papírokat intézni, és vezető óvónéni azt mondta hogy ilyen helyzetben ő is gondolkodóba esett volna, mert egyrészt lánykám nem óvodaköteles, másrészt rettenetesen megviselte ez az egész, mert érzelmileg ő még igazából nem óvodaérett. A felvételhez csak a szobatisztaságot kérik, ill az értelmi érettséget, de érzelmileg nem vizsgálódnak.A lányom gyerekekhez egyálltalán nem kötődött az oviban, gyakran keresett engem, és a játék sem tudta annyira annyira lekötni, hogy elterelje a figyelmét arról hogy nem vagyok ott.
Ötéves korára ez már valószínű megszűnik, és tényleg lesz igénye a hasonló korúak társaságára.
Az az igazság, hogy lánykámnál valami fura módon úgy alakultak a dolgok, hogy értelmileg fejlettebb mint a korosztája, logikai dolgokban pl öt hatéves szintjén van, ugyanakkor három és fél éves koráig cicizett, igaz akkor már csak este elalváshoz kérte. Ölelést, testi kontaktust is átlagon felűl igényli még mindíg.
Hát igen... Nálunk arra semmiképp nem lenne mód, hogy itthon maradjon, így amikor gondunk volt körülnéztem más ovi után is. De nagyon örülök, hogy sikerült oviváltás nélkül megoldani a helyzetet. Szerintem jó az, ha már kicsi korában megtapasztalja, hogy van megoldás a dolgokra, és nehéz helyzetben nem az a megoldás hogy feladjuk és elfutunk.
Igaz, Ő már 2 áves korától járt bölcsibe is, és annak ellenére hogy addig is szépen fejlődött, amíg nem járt közösségbe, nem vált hátrányára a bölcsi-ovi, sőt...
Természetesen ettől még nem gondolom, hogy jobb neki az oviban mint itthon. Mást kap ott és mást itthon. Az biztos, hogy az iskolában könnyebb dolga van annak a gyereknek, aki egy jó ovis csoportban megszokta a közösséget.
Hát, ezzel én úgy vagyok, mint Kovács úr az átkosban: Magának nincs véleménye? - De van kérem, csak nem értek vele egyet....
Mert az az alapelvem, hogy meg kell küzdeni a dolgokkal, és nem elmenekülni. És a küzdésnek nem akkor kell nekilátni, amikor már az embernek dolgozni kell menni, és muszáj az ovi, bölcsi stb... még akkor se, ha jön a kistesó, mert egyszer annak a korszaknak is vége...
Azt el tudom képzelni, hogy más megoldást keresek, pl másik ovit, vagy közösséget.
De ugyanakkor most az én kisfiam is kivan, és én is gondolkozom valami váltáson, sokat van itthon. Bár ez nekünk, neki nem jó. Ő 6 hós kora óta közösségbe járt, imádta is, csak most az ovis csoportja nem az igazi....
Úgyhogy végül is nehéz ügy ez, de a nehézségeket nem lehet megúszni, és vigyázni kell, ne az iskolára tolódjanak, mert nagyon elszalad ám ez a pár év. És az utolsó oviévben meg már a sulielőkészítésre kell koncentrálni, nem a bacikra, meg a beilleszkedésre...
:) Már eldöntöttük, hogy nem megy :)
Több szempontot is figyelembe vettünk, és úgy néz ki mi is így járnánk jobban. Engem a betegeskedés zavart a leginkább, mert amikor a lányomat szültem, elöttem szült egy kismama, akinek sikerült valami gennykeltő bacit összeszednie, ami megfertőzte a babát is a méhen belűl. Láttam azt a kismamát egy hét múlva a folyosón "sétálni" ( dülöngélni faltól falig), a nyakába épített csövekkel, majdnem önkívületi álapotban. A babát másik városba vitték azonnal, intenzívre, és a mama is csak öt nap után került le az osztályra.Ezek durva dolgok, én nem hiszem hogy ez valakinek is hiányozna, és mivel az oviban egymást érik a fertőzések, egyre durvább szövődményekkel, sosem lehet tudni, hogy mikor lesznek adottak a feltételek egy ilyenhez. Vagy jön egy bárányhimlő, vagy rózsahimlő, vagy amikor már megvan a babó, de még nincs beoltva mondjuk agyhártyagyulladás ellen, és akkor lesz az a baci terítéken.
Én is most már hónapok óta beteg vagyok, mert hiába vagyok felnőtt, a terhesség miatt ki van kapcsolva az immunrendszerem, plusz csomó gyógyszert nem szedhetek, vagy csak kockázattal.Azért ez sem mindegy nekünk.A horibilis gyógyszerárakról nem is szólva. A lányommal most tartunk tízezernél vitaminokkal együtt ebben a hónapban, és még nincs huszadika.Azért ez is egy vicc.
Sokkal nyugodtabbak lennénk, ő is, én is ha ez megszűnne, aztán jövőre meg már talán kicsit fejlettebb immunrendszerrel nem lesz ennyit beteg.
:) Akkor gondolom nálatok is volt variálás hogy mi legyen. :D
Mi is most azt beszéltük a párommal délután, hogy itthon ellesz a kislány, lesz baba, amiatt úgyis be lesz sózva (szerintem még szopiztatni is akarja majd ahogy ismerem :D), és jövő ősszel úgyis kell neki mennie mert addigra meg elmúlik öt éves.
Plusz kevesebb bacit kapunk be, de nem is hiányozna. :)
Ez az antibiotikumos sztori nálam is kiverte a biztosítékot, mert én is hallottam ilyenről, hogy a szülő reggel viszi be a gyerekkel a gyógyszert. Durva, de valahol be is veszik a gyereket így is.
Én értem azt is hogy ahol mindkét szülő, és a nagyik is dolgoznak, ott sajnos nem tudják máshogy megoldani, de mi most olyan helyzetbe kerültünk, hogy ennek nem lenne muszály kitenni a lányomat.
Az meg külön idegesítő, hogy a gyerek december eleje óta gyakorlatilag nem eszik, mert ha beteg, nem tud enni, mire elkezdett kicsit helyrejönni, megint jóízűen evett, addigra már megint lázas volt.Ennek jó vége nincs ha így marad.Most ma már kicsit evett, csütörtökön meg már mehetne oviba ha elvinném. De nem teszem, mert ha megy csütörtökön, hétvégére megint ágynak esne. Ez nem normális állapot.
Reggel láttam én is öltözésnél, hogy az egyik gyerek jobban köhög mint a másik, nem tudnak mást tenni a szülők rendben van, de ha nem muszály, inkább ezt kihagynánk.
Ebből a szempontból megértelek, hogy így döntöttél. Az étkezést 2 nappal előbbre jelentjük, tehát ha hétfőn reggel telefonálsz, hogy nem jön akkor szerdára már kitudja húzni az óvónő ameddig beteg. Mi kiszoktuk húzni tovább is, hogy csak tényleg annyi napot fizessen a szülő amennyit volt a gyerek.
A betegségekről meg annyit, hogy a gyerekek 70 %-a az óvodában vészeli át az egészet. Képesek lázasan behozni, reggel adnak a gyereknek egy kúpot és már jöhet is oviba. Csak közben kimegy a hatása, "nyúlik" a gyerek, mérem a lázát mondom, hogy hívjuk anyát mert lázas vagy, és a gyerek mondja, hogy már reggel is kaptam kúpot.
Egyszer az is előfordult, hogy a gyerek zsákjába tette a homeopátiás gyógyszert, hogy szedje be.
Én észrevettem és egy kicsit kiosztottam a szülőt.
Ja és nem egyszer kért a szülő, hogy adjam be a gyereknek az antibigyót. Na ez volt a hab a tortán.
Néha a gyerekorvosokra is haragszunk, mert kiírja a gyereket, hogy már jöhet, de még mindig köhög, folyik az orra stb....
Nálunk, úgy jöhet ha hozza az orvosi igazolást.
A betegségekről még sokat tudnék storyzni mert van rendesen.
További ajánlott fórumok:
- Mi árt jobban a gyereknek? Az ordibálás vagy egy-egy pofon?
- Még mindig gyereknek néznek otthon?...
- Mi mindent kellmár tudnia egy nagycsoportos gyereknek ha az ovodában nemeleget foglalkoznak velük?
- Szomorúnak tartom, hogy régen a fiú gyereknek jobban...
- Hogyan jobb a gyereknek, egyedül vagy nevelőapával?
- Mi mindent kellmár tudnia egy bölcsis gyereknek hogy az ovodában ne legyen probléma