Ha babot\csicseriborsót megfőzöm és száraz dunsztba teszem az meddig állhat el? (tudásbázis)
A konzervesnek erzek egy mellekizt.
Egyebkent szeretek ilyenekkel foglalatoskodni. Es ilyenkor ha van friss beaztatott, szoktam csinalni falafelt. Ahhoz nem fozott kell.
Én indiai jellegű receptekbe használnám, de sokáig nem lehetett kapni. Aztán vettem,de megöregedett nálam és nem főtt meg. A következő már sikerült, de nem győzött meg.
Viszont egészséges.
Nekem van Brita vízszűrő kancsóm, rendszeresen cserélve benne a szűrőbetét, de érzékszervi különbség nem vehető észre. Finom víz van nálunk, simán iható a csapból.
Ez a termoszos melletteállás nevetséges.
"A botulotoxint számos élelmiszerből kimutatták, például kukoricakonzerv, bors, zöldbab, levesek, cékla, spárga, gomba, érett olíva, spenót, tonhal, csirke, csirkemáj és májpástétom, löncshús, sonka, kolbász, töltött tojás, gyümölcs, homár, füstölt és sózott hal. Magyarországon az esetek döntő többségét a házi disznóvágás során készített, nyers vagy rosszul hőkezelt hurka, sonka, kolbász és disznósajt okozza. A kórokozó gyengén savanyú, közömbös vagy enyhén lúgos kémhatású élelmiszerekben (4,5 felett pH-n), oxigéntől elzárva érzi jól magát, és termeli toxinját. A szervezetbe táplálékkal bekerülő Clostridium botulinum emberről emberre nem terjed."
Én is inkább húskészítménnyel asszociálom a botulizmust. Ráadásul igen ritkán fordul elő.
Ha a házilagos hőkezelés lenne az oka, nagyobb lenne az esetszám, mert rengetegen tesznek el zöldségféléket télire, üvegben.
Csak éppen száraz hüvelyeseket nem szokás így tartósítani. Ritkábban esszük, és ráér megfőni.
Amit már eddig írtam tippet, nem ismétlem meg.
Hármaska:
Ha hagy ritkán van itthon "szódabika", nem teszem a babba. Egyszer tettem, de felhabzott a leve és kifutott, azaz volt vele macera, de nem főtt meg később se rendesen. Régi volt nagyon. Azon semmi nem segít.
Ketteske:
A szárazbabot válogassuk át, tisztítsuk meg a szeméttől, utána alaposan mossuk meg és áztassuk.
Ötven éves tanács, akkor még zsákból mérték ki a babot.
Na olvasom.
Az első nőt nem oltották ve veszettség ellen?
"Keverjük össze forró vizet, és szűrt vizet, és önts annyit a babra, hogy teljesen ellepje. A műveletet a főzés előtti nap végezd el, és éjszakára helyezd a tálat langyos helyre.
Egy termoszban tároljuk meleg vizet, és amint a bab felszívja az előbb ráöntött mennyiséget, pótold a termoszból."
Mijaza szűrt víz, és majd hülye leszek a termosszal a kezemben virrasztani. Langyos hely? Télen nálam a 16 fok langyos, az jó lesz?
Én inkább kísérletezem.
Régebben nem áztatok babot, már amióta egy spontán kívánság kedvéért aznap akartam megfőzni, és nem tartott hosszabb ideig, mint áztatva.
Azóta kipróbáltam a forrázást, és ennél maradtam.
No meg, én nem tervezek előre. Tudom én, mire lesz gusztusom holnap? - Jóformán magamra főzök, mert a fiam mégis a fiam... ő kicsit háklis, de van közös nevező.
Áztattam is, főztem is...
Általános tapasztalatom, ha babot,lencsét, sárgaborsót főzök, az áztatás felesleges.
Ezeket leforrázom, és azzal főzöm tovább. A sárgaborsó rendszerint szétfő, még ha nem is akarom, mert annyira hamar készen van.
Hasznos tanács:
Áztatás nélkül nem megy
Amint azt fentebb is írtam, a csicseriborsót felhasználás előtt mindenképpen be kell áztatni. Egy éjszakára minimum, ebből alkudni nem lehet. Az egy éjszaka lehet persze nappal is, de nem lehet kevesebb, mint 10, de inkább 12 óra. A beáztatásnál vigyázzunk, mert a csicseriborsó meg fog dagadni kb. a kétszeresére, ehhez pedig sok hely és sok víz kell neki. Mikor felöntjük vízzel, legyen bőven hely a tálban és a víz se csak éppen ellepje, hanem bőven legyen rajta. Akkor a legjobb, ha háromszoros a vízmennyiség. Főzéskor, mint más szárított hüvelyeseknél is, érdemes kevés szódabikarbónát tenni a vízbe, így hamarabb készen lesz.
A csicseriborsót érdemes jól záródó üvegben tárolni, megromlani ugyan nem igazán tud (molyosodni se nagyon), de fél évnél tovább lehetőleg ne tároljuk.
Nálam bevált, hogy ha tudom, hogy másnap nem lesz sok időm főzni, az ilyen lassú főzőst akkor felteszem főni, amikor már nyugi van.
Ha csak félig megfőtt, az elég. Ha kihűlt (a fazekat hideg vízbe is lehet állítani e célból), hűtőbe teszem. Másnap már sokkal hamarabb készen van.
Rákerestem:
elkészítés
A csicseriborsót leöblítjük, egy éjszakára beáztatjuk hideg vízbe.
Másnap kuktában 40-50 perc alatt sós vízben puhára pároljuk a babérlevelekkel.
Steril befőttes üvegekbe merjük, amíg kihűl, száraz dunsztba tesszük.
További ajánlott fórumok:
- Mi a legjobb a száraz repedezett sarokra?
- Kinek milyen arckrém vált be a száraz bőrre és érzékeny-száraz arcbőrre?
- Házi pizza: megkel a tészta, a sütőből kivéve mégis lapos, teljesen száraz. Miért?
- Mi történik, ha fagyasztott hús még nem olvad ki, és megfőzöm?
- 30 kg paradicsomot teszek el ma. Fele már a dunsztban, a...
- Ha ma megfőzöm a rakott kelt, akkor az még holnap este kínálható a vendégeknek?