Gabonafélék, avagy mivel helyettesítsük a fehér lisztet (beszélgetés)
Szia!
Palacsintát sütöttem belőle, meg panírozásra használtam. A prézli helyett meg búzakorpát vettem. Ezt így, egyik napról a másikra. Az okos mások kárán tanul, én meg a sajátomon: iszonyatosan felpuffasztott, megittam rá egy csomó vizet, Hála Istennek, semmi komoly. De levontam a tanulságot.
Szia,
Rozslisztet nem lehet 100%-ban használni. Ha csak azt akarsz, akkor sikért kell keverni hozzá. Nagy tapasztalatom nincs, csak így hallottam. Az is biztos fenn van a neten, hogy egyéb liszttel hány %-ban lehet használni. Én amikor piskótát sütöttem tönköly és tk liszttel, akkor 20%-ban váltottam ki azokat roszliszttel.
Sziasztok.
Kérdésem lenne,hátha valaki tudud tanácsot adni.
Március óta fokozatosan váltottam fehér lisztről teljes kiörlésűre.Már egész megszoktam.Használtam teljes kiörlésű tönköly lisztet,zabpehely lisztet.Sütöttem sütit,palacsintát,főztem galuskát.Mindegyik jó lett.Szerintem.
Vettem teljes kiörlésű rozslisztet is.Ezt eddig még nem használtam.A neten néztem inkább kenyérsütéshez használják.Valaki használta már közületek?Magában vagy keverve valamelyik másik liszttel?Előre is köszönöm a válaszokat.
Ne haragudj nem tudtam,hogy a te véleményeden kívül semmi mást nem lehet írni, ezt jó lett volna jelezni a fórum címében,vagy zárttá nyilvánítani. Nem hiszem,hogy bántót írtam volna, ha így van elnézést kérek érte, de úgy gondolom,hogy te már az elején kioktató hangnemet ütöttél meg. Mindenki abban hisz amiben akar, én az orvostudományban, remélem, hogy azzal,hogy a véleményemet elmondom (nem ráerőszakolom másokra vagy kigúnyolom őket) és tartom is magam ahhoz, segítek magamon esetlegesen másokon is.
De úgy látszik ez nálad nem működik, csak tudod az ember nem attól válik többé,hogy a saját igazát szajkózza,hanem hogy meghallgat másokat is, és elgondolkodik azon amit mondanak.
Én ezekből csak a bulgurt próbáltam, rizs helyett, ehető de nem túl jó kategóriába került. A barna rizs sem túl jó, de a bulgurnál jobban ízlik.
Bucika: magas a glikémiás indexe, nem nagyon fér bele pl fogyókúrás vagy cukorbeteg étrendbe.
Én bioboltan szoktam venni, hántolt köles a neve. Nagyon nagyon át kell mosni, sokszoros lében, legalább 5-6 lé kell neki. Én háromszoros vízben teszem fel olaj nélkül, 15 perc és ahogy írták már, fedő és konyharuhák rá, hadd dagadjon. Jól összeáll, de villával hamar szétjön. Sósan, édesen (gyümölccsel) nagyon finom.
Van lenmagliszt, szezámmagpehely, ezeket is lehet használni süteménybe. Főzeléket sűríts a zöldség turmixolásával.
Én ezért veszek csak zacskós kenyeret. Egyébként a Ceres tk tönkölybúza kenyere a legjobb, én azt ajánlom. Illetve durumlisztetm tk tönkölybúzalisztet használok.
A fehér liszt és ennél fogva a fehér kenyér is káros, Norbi ebben nem hazudik, rákkeltő, szétszedi a cukorháztartásod, a hormonokat, bármilyen meglepő a koleszterinszintet, vérnyomást emeli, a belekre és az emésztőszervekre is káros, szív és érrendszeri problémákat válthat ki. Tehát a fehér kenyér az amit már gyereknek sem adnék. Ugyanolyan hatással van ránk 10dkg fehér kenyér,mint 10dkg cukor, csak más az íze.
Amikor még nem kaptunk házi rozskenyeret, akkor azt a bajor rozskenyeret vettük a Tacskóban. Azt hittem, hogy tök jó, aztán most hosszú idő után anyós elutazott és kénytelenek voltunk venni, hát...
Annyira keserű az a kenyér. Meg a szaga sem olyan, mint az igazié. Kötelezném őket arra, hogy ugyanúgy tüntessék fel a kenyeren a hozzávalókat, mint minden más élelmiszeren.
Kölest és bulgurt rendszeresen eszem, a bulgurt sokszor csak azonos mennyiségű vízbe áztatom, a kölest viszont 2 rész vízben főzöm, hamar megvan. Van, hogy felforralom a vízet (a köles is benne van), majd elzárom, és mire felszívja a maradék vizet, ehető.
Kenyérből meg teljes kiőrléső lisztből készültet vagy rozs-kenyeret veszek. A fehérkenyér "szerencsére" emésztési problémákat okoz nálam, így muszáj kerülnöm. :)
Pl: quinoa: Fehérjetartalma 13,3-15,2%. Összehasonlításul a rizs fehérjetartalma 7,4 %, a búzáé pedig 11,7 %.
Ezen kívül az aminosav összetétele is igen kedvező. Több proteint tartalmaz, mint bármely más gabonaféle. Gazdag lizinben.
100 g quinoa tápanyag-összetétele:
magnézium: 260,0 mg
vas: 20,5 mg
nátrium: 11,5 mg
A finomított liszt kiőrlési vesztesége búza esetében a teljes őrlésű liszthez képest(átlagértékek):
Ásványi anyagok/nyomelemek
Veszteség %-ban
Vas
84
Réz
75
Magnézium
52
Mangán
71
Kálium
76
Kalcium
50
Vitaminok
B1
86
B2
69
B6
50
Niacin
86
Pantoténsav
54
A
100
E
100
Rostos anyagok (csaknem 100-féle)
búzában
majdnem 100%
rozsban
"
Miben áll az egészségkárosító hatása?
Mely tápanyagokból tartalmaz kevesebbet?
Nekem nincs is otthon fehér liszt. Még a rántást is graham liszttel, vagy teljes kiörlésűvel csinálom. Igaz, picit több kell belőle, meg elég csúnya, de több értelme van, mint a fehér lisztnek.
De lehet próbálkozni a zabliszttel is, és a kukoricakeményítővel.
Van EGÉSZSÉGES PISKÓTA recept a neten, én már többször csináltam, nagyon finom.
További ajánlott fórumok:
- Szerintetek ha nem lehet kapni BL80-as lisztet, akkor azt lehet helyettesíteni rendes sima BL55 liszttel?
- Kürtőskalács sütőhengerét mivel lehet helyettesíteni?
- A kenyérről/tésztáról leszokni, olcsón... Hogyan? Mivel helyettesítsek?
- Cukorbeteg, mivel helyettesítse a tejet, tojást és glutén tartalmú lisztet mentes diéta esetén?
- Fehér lisztet mivel helyettesíthetem krémlevesekben?
- Süteményben rizslisztet helyettesíthetek gluténmentes liszttel?