Endometriosisra diétás ételeket várok!! (beszélgetés)
ARWEN torna – Az egészséges étkezés alapvetõ követelményei
Mindenféleképpen oda kell figyelni a tápanyagok változatosságára és minõségére, azaz arra, hogy mit eszünk. Ajánlott hetente 5-6 alkalommal minimum 30 perc mozgás; az ARWEN torna hetente 3-6 alkalommal javasolt. Rendszeres minõségi testmozgás mellett ügyelni kell a megfelelõ tápanyagbevitelre.
Törekedni kell az alacsony glikémiás indexû tápanyagok és ételek fogyasztására!
Az étkezésben ügyelni kell arra, hogy rendszeres legyen napi étrendünk. Ajánlott diétás oktatásra bejelentkezni, hogy szakszerû segítséggel tudjunk változtatni életmódunkon, így az étkezésünkön is.
Autoimmun endometriosisnál, pco-szindrómánál, valamint preklimaxnál stb. ajánlott nagyon szigorú étkezési megszorítások bevezetése, amely ARWEN tornával és, ha szükséges az étrend változtatásával tünetmentessé teszi a sokféle panasszal járó betegségeket.
A megfelelõ étkezés elsajátításához egyéni étkezési tanácsadáson vagy szervezett csoportos oktatáson tudunk segítséget nyújtani.
Fogyasztásra ajánlott legjobb minõségû olajok (friss vagy hidegen préselt) és zsírok:
olívabogyó, olíva olaj (extra szûz, üveges), kukoricaolaj, natúr szezámolaj, napraforgó mag, mandula, lenmag, halolaj (esetleg kapszulalában), sütõtök mag (natúr tökmag vagy pirítva is, de só nélkül), dió, szójabab (minimális olaj, illetve szósz), hínár (esetlegesen!), alga, szezámmag (pirítva is), mogyoró, szárnyasvad, ligetszépe olaj (kapszula is jó).
Elfogadható minõségû olajok és zsírok, valamint húsok és tápanyagok:
csirke (fehér hús), pulyka (fehér hús), szálkamentes fehérhúsú (tengeri) halak, esetleg rákok (természetes vizekben is lehet szennyezõdés!), tojások, igazi vaj (mérsékelten), õzhús, frissen pirított magvak, üveg palackban árult mechanikailag hidegen préselt olajok.
Endometriosissal egyéb megszorításokat kérünk bevezetni az étkezésbe!
Kerülendõ olajok, húsok és zsírok:
hidrogénezett növényi olajok, hidrogénezett margarin és vaj (boltban kaphatók), marhahús (vörös hús, magas antibiotikum tartalom miatt az endometriosissal és PCOS-val, valamint preklimaxszal küszködõknek TILOS!), bárányhús (vörös hús), disznóhús (vörös hús, endometriosissal tilos, PCOS-sal, valamint preklimaxszal nagyon kerülendõ), elõre elkészített vagy gyors ételek, sült ételek (sült krumpli, sült hús, rántott hús stb., valamint vegeta és társai). Csökkenteni kell a tehéntej és az ebbõl készült termékek mennyiségét az étrendben! Zsíros sajtokat kerülni, zsírtartalmat mindig figyelni kell! Mozzarellát (tejszínes, zsíros, max. 1-2 vékony szelet hetente) és krémsajtokat kerülni kell! A cukrásztermékeket és a csokoládét, a mûzli szeleteket, a kekszeket és a mézet, valamint ropit és társait kerülni kell! Kerülendõ a túl sok só és fûszer!
A délelõtti étkezéseknél kerülni kell a tej és a tejtermékek fogyasztását!!!
Endometriosisnál kerülendõ az állati fehérjebevitel!
Kerülendõ: a koffein tartalmú folyadék bevitel. A szénhidrátot nem szabad pékárúval, cukrászati süteményekkel, valamint tésztafélével bevinni! Diabetikus édességeknek is komoly szénhidrát tartalmuk van! A mesterséges édesítõszerek fogyasztása nem ajánlott! Kerülendõ a burgonya fogyasztása is! A felvágottak fogyasztását érdemes kerülni az esetleges szója miatti magas fitoösztrogén tartalom miatt! Banán, szõlõ kalóriadús, magas gyorsan felszívódó szénhidrát tartalom, kényszerérett, fogyasztásra nem ajánlott! A szója magas fitoösztrogén, szénhidrát és kalória tartalom miatt, fogyasztásra ritkán ajánlott). Citrusfélék fogyasztása nem ajánlott!!!
Tilos: alkohol és cukor! Teljesen kerülni kell: zsírokat, szalonnát, töpörtyût, különféle hurka és kolbász jellegû készítményeket, szalámit, továbbá a disznósajtot, belsõségek fogyasztását, valamint a húsleveseket, kocsonyát stb. Továbbá nem ajánlott az étcsokoládé, a méz, fehér lisztek, fehér rizs, a répa- a szõlõ-, a nád-, valamint a barna cukor, a pudingok, az étkezési keményítõk! A nassolás és az elhízás segíti kifejlõdni az endometriosist és a PCOS-t, a preklimax tünetei fokozza, valamint öregíti a szervezetet. A helytelen táplálkozás beteggé és öreggé teszi a sejteket.
A dohányzásról le kell mondani (a dohány erõs allergén)!
Továbbá fogyasztásra ajánlott élelmiszerek:
kecsketej és az ebbõl készült áruk, feta jellegû sovány sajtok (nagyon kevés, csak bizonyos problémakörökben ehetõ), borsó, bab, lencse, rostokban gazdag táplálkozás. Önmagunk által elkészített mûzlik, natúr magokkal, aszalt gyümölcs nélkül; gabonafélék: zab, zabpogácsa, növényi csírák, hajdina, köles, kukorica, fogyasztásra ajánlott kenyér: teljes kiõrlésû tönkölybúza kenyér (fogyasztásuk rendszeres sportolás mellett ajánlott, napi 1-1 szelet). Barna rizs - egyedi fehérje komplexum rendelkezik, napi többszöri fogyasztásra ajánlott. Gyümölcs: bogyós gyümölcsök, ananász, alma, sárgabarack, õszibarack stb. Zöldség: saláta, káposzta, zöld és piros zöldségek (káposzta, sárgarépa stb.), gombák. Édesítõnek: fruktóz (1 esetleg 2 evõkanál/nap), stevia (majdnem 0 kcal tartalom) és rizsszirup.
Táplálkozásba be lehet vonni (fogyást segíti) természetesen az ananász, a zöldtea (pirított zöldtea), a kaktuszkapszula, a ginzeng. Folyadék: ásványvizek (csapvíz kerülendõ esetleges hormontartalom stb. miatt), teák (ásványvízbõl házi készítésû), esetlegesen cukormentes gyümölcslevek (módjával, összetételt nézni).
Endometriosissal egyéb megszorításokat kérünk bevezetni az étkezésbe nemcsak az állati fehérjebevitel, hanem zöldségfélék terén is!
Beszámítás nélkül, szabadon fogyasztható szénhidrátok:
brokkoli, búzakorpa, növényi csírák, cékla (!), csalamádé, cukkini, fejes saláta, a fokhagyma (!), gomba, karalábé, karfiol, fejes-, vörös- vagy savanyú káposzta, kelbimbó, kínai kel, padlizsán, paradicsom, paraj, patisszon, petrezselyem, póréhagyma, rebarbara, retek, sóska, spárga, tök, kovászos vagy savanyú uborka (uborka saláta), vöröshagyma, zeller, zöldbab, zöldpaprika évszaknak megfelelõen.
Ajánlott a 60 % alatti glikémiás indexû tápanyagok és ételek fogyasztása! Ennek akkor teszünk eleget, ha egy étkezésre 110 kcal-nál több energia tartalom nem kerül a szervezetbe. De ezt jó minõségû étkezés és rendszeres sportolás, testmozgás mellett nem lehet kivitelezni. Ezért a szénhidrát és az energiatartalmat gondosan felügyeltetni, felügyelni kell!
Glikémiás index=egyes szénhidráttartalmú élelmiszereknek és ételeknek a szõlõcukorhoz, vagy egyenesen a fehér kenyérhez (zsemléhez) viszonyított vércukoremelõ képessége.
Egyes növényi élelmiszerek és tápanyagok glikémás indexe:
90-100 % közötti
malátacukor, burgonyapüré, fõtt burgonya (sült krumpli), méz, gabonapehely, kukoricapehely, rizspehely (általában a pelyhesített, szétroncsolt sejtfalú, nagy szénhidráttartalmú növényi termékek), minden cukros üdítõ ital (bélbõl könnyen és gyorsan felszívódik).
70-90 % közötti
fehér és félbarna kenyér, zsemle, kifli, Abonett, ostya, kétszersült, toast kenyér, sós sütemények, kekszek, édes müzli, pudingpor, ételkeményítõk, tejberizs és -gríz, fehér liszt, fõtt tésztafélék (nem durum lisztbõl készültek), kalács, étcsokoládé, szõlõ, szõlõcukor, (répa-, nád-) cukor.
50-70 % közötti
zabpehely, kukorica, fõtt barna rizs, teljes kiõrlésu kenyér, banán, natúr (cukormentes) gyümölcslé.
30-50 % közötti
tej, joghurt, kefir, a legtöbb hazai gyümölcs, durumlisztbõl készült tésztafélék, tejszínes fagylaltok, tejcsokoládé (a magas zsírtartalom miatt lassan szívódik fel a cukor).
30 % alatti
fruktóz, lencse, bab, borsó, szójabab, dió, mogyoró, korpás müzli, színes fõzelék félék, saláták, cékla, retek, paprika, paradicsom, uborka.
Az alkoholos italok fogyasztása tilos! A reproduktív korú nõk májszöveteit tönkre teszi, számukra méreg. Fogyasztásuk teljesen kerülendõ! A sörök fogyasztása szintén kerülendõ az alkohol tartalom és a magas glikémiás index (alkoholmentes sör is) miatt. A száraz és édes borok, sörök, a diabetikus sör és fõként a tömény szeszesitalok gátolják a máj cukorleadását (blokkolják a glükoneogenezist - a cukor képzõdését fehérjébõl és zsírból - és lassítják a glikokén - szénhidrát tartalék formája - létrehozását), a vércukorszint meredek csökkenéséhez vezet. Metformin szedése mellett fogyasztani tilos! Ájulást, rosszullétet eredményezhet.
elvileg semmivel sem lehet meggyógyitani hisz autoimmun betegségről beszélünk,legfeljebb tünetmentessé válhat az ember.
meg hát vannak különbözö fokozatok.
engem 4 év alatt 5x mütöttek vele,laparoscopia és laparotomia is volt közte.
szóval kell lennie megoldásnak ,hiszem hogy vmivel kordában lehet tartani ,csak a mai dokik nem foglalkoznak ilyennel ök csak az operativ modját ismerik.ja és a gnrh kezelést
Szia!
Nekem is endometriózisom van/volt. De én a diétáról még nem hallottam.
Te mit tudsz róla?
Segitségeteket kérném!
Most kezdtem a diétát 2 napja,de elég nehezen megy!!!
Még nem teljesen vagyok tisztába mit ehetek és mit nem és hogyan készithetem el!!
További ajánlott fórumok:
- Ki lehet gyógyulni az endometriózisból?
- Mit főzzek hétköznap? (gyorsan elkészíthető ételeket várok)
- Hogyan rántsuk be az ételeket diétásan?
- Diétás ételeket gyűjtök ( Dukan diéta) de lehet más is
- Elegem van, le akarok fogyni! Szénhidrát és zsírszegény diétás ételrecepteket várok
- Segítenétek?Diétás ebédötleteket várok