E-621-nátrium glutamát érzékenységet hogyan vizsgálják? (tudásbázis)
Kedves Mácsonya!
Hajlok arra, hogy nekem is ilyen allergiám lehet.
Hogy csináltátok a glutamátérzékenység vizsgálatot? Van erre valami egyértelmu teszt, kizárásos alapon, mert minden más negatív?
A végtagzsibbadás benne van a hatáslistában. Bocs az előbb kétségbe vontam, mert a saját magamon tapasztaltakat vettem tutinak.
Akinek nem volt még ilyen, valójában el sem tudja képzelni....
Szia!
Nem hiszem, hogy a lábbegörcsölés hatása lehet-e, a glutamátnak, de biztos, hogy a májat megterheli, és esetleg más szervi vagy hiány problémával együtt nagyon furcsa dolgokat tud művelni. Érdemes odafigyelni egy kicsit, és kiküszöbölni, hátha segít.
Nekem már jó ideje nincs gondom, tehát kiküszöböltem a Nátrium glutamát hatását. Bár az elmúlt héten vendégségben voltam és ott sikerült olyat ennem, amiről utólagosan be is vallották, valóban fűszerkeverékkel készítették ezt az egyet.
Mindent ehetek, ami nálunk otthon készült, mert tudom, abba nem rakok olyat ami tartalmaz E-621-et. Egy idő után, merészen ettem néhány dolgot étteremben is, tudva azt, hogy mit hogyan főzhetnek, mit hogyan fűszerezhetnek.
Segítségképen: ha fűszerkeveréket használnak, vagy használhatnak valahol, abból nem ehet, és olyan ételeket sem, amit vegetával, knorr vagy maggi levesporral, kockával ízesítenek. A kínai éttermekben bevallottan használják ezt, ők simán, a bonyodalmak elkerülése érdekében csak sónak nevezik. Persze, Kínában már vannak olyan éttermek, ahol ki van írva, hogy ott nem használják.
Itthon a felvágottak is tartalmazzák ezt az anyagot bőségesen, sőt a páclevek is, a gyors érlelésű sonkák, csülkök.
Megbízható tud lenni a biztonságos helyről vett házikolbász, ha a készítője megmondja, nem alkalmazott fűszer keveréket, csak simán tiszta fűszereket.
A kolbászok, szalámik ehetők, de ebből tutira a pick , a gyulai, csabai. Az olcsóbbak hozzávalóit keverhetik, és az ízhatást viszont fokozni akarják.
Nincs glutamát a töpörtyűben, mert a zsírszalonnából sütik ki, nem tudnak hozzá mást keverni. Némelyik kész szalonna viszont füstölt íz pácleves lehet.
Otthon az étkezést a felvágottat úgy oldjuk meg, h sok töpörtyűt eszem, -szeretem- sütök fasirtot, kolbászkát, azt szeletelgetem a reggeli kenyérre, ha húsneműt szeretnék a fent említetteken kívül. És a hagyományos, glóbusz májkrém ami még hozzájöhet.
Vigyázni kell, mert néhány teasüteményben is előfordul.
Ha bármi segítség kell, írd meg az emiledet és felvehetjük a kapcsolatot.
Szia Pirosalma!
Tulajdonképpen érdekelne, mitől állítod ezt annyira határozottan.
Lehet, hogy hamar kiürül a szervezetből, de ezt semmi nem bizonyítja. Mint ahogy az ellenkezőjét sem.
Viszont olyan allergiás reakciókat indít el, ami egyénenként különböző súlyosságú lehet.
Sajnos az első kérdés feltevésem óta nagyon sok vizsgálaton estem keresztül, ami mind negatív majd a gasztroenterológusommal bizonyítottuk a glutamátérzékenységem súlyos-fokú létezését.
Sikerül "tisztán" étkeznem, és többnyire jól vagyok.
Nehéz ugyan, mert a család nem bír csak "zabot" enni mint a ló, vendégek is járnak, és mi is el el járunk. Kínosan ügyelek, de néha mégis becsúszik valami. Amikor jól vagyok magam sem hiszem hogy rosszul lennék akár egy szelet gyenge sonkától. És mégis...
Sajnos az élelmiszeripari termékek nagyon nagy része tartalmazza a glutamát valamelyik változatát. Nem csak a sós, hanem az édes, akár cukrászati termékekben is megtalálható.
Bizony, nagyon sok kenyérben is van.
Szia!
Semmi gond.
A kiürülés elég gyors, pár óra lehet a felezési idő, hiszen csak egy aminosavról (glutaminsav) van szó.
Számomra (a szakirodalomban kicsit - nem nagyon, majd talán holnap folytatom - utánaolvastam) egyelőre kétségesnek tűnnek az MSG-ről való állítások.
Az is kétségesnek, hogy a tünetek egy hétig eltarthatnának, ez igen abszurdnak tűnik (nem is olvastam még ilyenről sehol). A különféle, egyszeri kémiai behatásokra adott reakció (pl. rosszullét), majd a kompenzáció (pl. a vegyület kiürítése) a szer adása után általában gyorsan lecseng.
Valószínűnek tartom, hogy más áll a háttérben.
húha Pirosalma!
ezer éve tetted fel a kérdést, és itt hagytam nem válaszoltam rá.
Honnan hallottam? sajna tapasztaltam, és hát akkor a véleményed szerint kerüljem magam :)
Sajna érzékeny vagyok rá, és egy hét kell szinte, hogy helyre jöjjek utána.
Idézet az Új tápanyagtáblázatból (Medicina Könyvkiadó Rt. Budapest, 2005):
"Korábban a nátrium-glutamátot tették felelőssé az ún. kínai étterem szindróma kialakulásáért. A tünetek (kipirulás, fejfájás, asztma, angioödéma) a glutamát elfogyasztása után órákkal lépnek fel. A tünetek patofiziológiája még tisztázatlan. Újabb ún. kettős vakpróbával végzett vizsgálatok azonban megkérdőjelezik a glutamát allergizáló hatását, mivel a kínai étterem szindrómát mutató önkéntesekkel végzett kísérletekben, a glutamát adása után várható pozitív reakciókat nem sikerült kiváltani a vizsgált személyek 80-90 %-ában."
Én lehetségesnek tartom, hogy nem a Na-glutamát, hanem valamilyen szennyezőanyag (ami a Na-glutamáttal együtt található, pl. a szintézis során maradt benne, nem elég tiszta) okozza a tüneteket.
Szia Mácsonya!
Ahol ezt olvastad (kiürülés 1 hét), azt a helyet jobb messziről kerülni.
Szia!
Ezt hol hallottad?
A fűszerkalauzban azt is olvashattad, milyen hatásai vannak azokra, akik erre érzékenyek:
A nátrium-glutamát az emberek kis százalékánál közepesen súlyos allergiás reakciót vált ki, melyet többnyire bőrpír, az állkapocs és a mellizomzat megfeszülése, végtagzsibbadás, fejfájás és általános gyengeség jellemez. A reakció röviddel a glutamát tartalmú étel elfogyasztása után alakul ki.
"Ázsiában legalább kétezer éve használják a nátrium-glutamátot az ételek ízének fokozására. Korábban a tengeri hínár főzetéből nyerték ki, ma fermentációs eljárással készül. A nátrium-glutamát a glutaminsavnak, a fehérjéket felépítő egyik aminosavnak a nátrium sója. A glutaminsav kálcium és kálium sói is ízjavító hatásúak."
(Terebess fűszerkalauz)
Úgy tűnik erre vagyok érzékeny. Még nem diagnosztizálták sehogyan sem, de megfigyelések alapján ezt tartom valószínűnek.
Van valaki aki ugyanettől szenved?