Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Őstermelők fóruma ! fórum

Őstermelők fóruma ! (beszélgetés)

1 2 3
2019. ápr. 29. 20:09
Most nézem milyen régen írtatok ide
2019. ápr. 29. 19:02
Hallottátok már, hogy őstermelőnek lehet alkalmazotja, de a gazda nélkül nem árulhatja amit megtermelt? Ott kell legyen vele a gazda.
2014. szept. 18. 14:38

sziasztok!

párommal szeretnénk venni egy tanyát,ott őstermelőként állatokat tartanánk,növényt termesztenék eladásra.Önerőnk sajnos nincs,hitel max az igatlan 60%ig.

Tudja vki,h milyen állami támogatásokat lehet igényelni induláshoz?

2013. máj. 21. 04:19

Kérlek benneteket írjátok alá:


[link]


Az új európai vetõmag-szabályozás veszélyeztetheti a tájfajtákat és a mezõgazdasági sokféleséget!


-

Tisztelt Európai Bizottsági tagok,

Tisztelt Európai Parlamenti tagok,

Tisztelt Európai Tanácsi tagok,


Jelenleg egy új vetõmag-szabályozást készítenek elõ Brüsszelben. Ha megvalósulnak az Európai Unió Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Fõigazgatóságának tervei, akkor több régi és ritka gyümölcs-, zöldség- és gabonafajta fog eltûnni a piacról. Ezen változatos, illetve biotermesztéshez alkalmazkodott fajták használatát a bürokrácia megnehezítené, miközben a mezõgazdasági nagyvállalatok befolyása tovább erõsödne.


Az új európai uniós vetõmag-szabályozás aktuális tervezete elõsegíti, hogy a vetõmagpiac néhány vetõmagipari vállalat kezében összpontosuljon. Ez elfogadhatatlan. Az új európai uniós vetõmag-szabályozásnak lehetõvé kell tennie a fajták változatosságának megõrzését, a kisléptékû gazdálkodásban alkalmazható fajták használatát, valamint az ökológiai alkalmazkodáson alapuló nemesítést. A változatos fajtákat ne csak a génbankokon keresztül lehessen elérni, hanem nyíltan a piacokon is, bármiféle bürokratikus korlátozás nélkül.


Ezért azt követeljük, hogy ne legyen kötelezõ a regisztráció (fajtabejelentés). Továbbá azt, hogy a jelenlegi regisztrációs kritériumokat enyhítsék az olyan fajták esetében amelyek a sokféleségükbõl adódóan alkalmasak a biotermesztésre, mivel így a mezõgazdaságunk klímaváltozáshoz, új kártevõkhöz és betegségekhez való alkalmazkodóképessége megmarad, és továbbra is lehetõvé teszi egy környezetbarátabb életmód kialakítását.


Sem a mostani európai uniós vetõmag-szabályozás sem pedig a jelenleg elérhetõ, nem hivatalosan elõterjesztett törvényi változtatások nem felelnek meg ezeknek a követelményeknek. Veszélyeztetik a vetõmag-sokféleséget, ezáltal pedig az emberiség közös mezõgazdasági örökségét. Továbbá veszélyeztetik a fenntartható élelmiszerellátó-rendszereket is, és csupán azért hozták létre õket, hogy az agrokémiai ipar érdekeit szolgálják.


Arra kérjük Önöket, az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az Európai Tanács tagjait, hogy utasítsanak el minden olyan javaslatot, amelyik nem teljesíti a fent említett kritériumokat!

Ne pusztítsák tovább az európai mezõgazdasági és kertészeti vetõmag-sokféleséget!


További információ:

- Kampány a vetõmag-önrendelkezésért: www.seed-sovereignty.org

- Német ernyõszervezet a termények és a haszonállatok sokféleségéért („Dachverband Kulturpflanzen- und Nutztiervielfalt e.V.“): www.kulturpflanzen-nutztiervielfalt.org/node/29

- A termesztett növények megõrzéséért küzdõ német szövetség („Verein zur Erhaltung der Nutzpflanzenvielfalt e.V.“): www.nutzpflanzenvielfalt.de

- Patrick Wiebe blogja: www.bifurcatedcarrots.eu/


Ok:

Miért van szükség egy jobb szabályozásra?


Az EU jelenlegi, vetõmagokkal kapcsolatos szabályozása abból az idõszakból származik, amikor még alábecsülték a környezvédelem, valamint a természeti és biológiai sokféleség fontosságát. Számos olyan, fajtanemesítéssel foglalkozó vállalat volt akkoriban, melyek igen sokféle növényfajtával jelentek meg a piacon. A növényfajták nagy részét betakarítás után újra lehetett vetni; ezt az eljárást évezredek óta – a mezõgazdálkodás kezdetétõl fogva – alkalmazzák.


A nyolcvanas években két új fogalom került bevezetésre, melyek korábban általános gyakorlatnak számítottak: a „gazdálkodói jogok”, valamint a „szabad megporzású/szabad elvirágzású fajták” (ezen fajták vetõmagjával ugyanaz a fajta állítható elõ, hacsak nem keresztezõdik hasonló fajtákkal). Ennek az az oka, hogy a vetõmagpiac drámai változáson ment keresztül. Napjainkban a tíz legnagyobb vállalat uralja a világ vetõmagpiacának háromnegyedét. A globális piac több, mint a felét pedig a vegyipar adja.


A legtöbb növényfajta jogi és szakmai korlátozások alá esik, mely megnehezíti, hogy a termesztõk által befogott magokat újra lehessen vetni. Hivatalos jóváhagyást vezettek be a növényfajták és vetõmagjaik forgalmazását illetõen, és az erre vonatkozó kritériumrendszert az ipari fajtákhoz adaptálták. A termelékenységgel, valamint a Föld növekvõ népességével próbálták igazolni a fenti lépéseket. Az IAASTD (Nemzetközi felmérés a mezõgazdasági tudás, tudomány és technológia hatásáról a világ fejlõdésére) átfogó jelentésébõl látható, mennyire bizonytalan ez a megközelítés.


A haszonnövények sokszínûsége nagymértékben eltûnt a piacról. Ez aggodalomra ad okot a nem regisztrált fajták diverzitásával kapcsolatban; ezekkel a fajtákkal többezer bátor európai ember kereskedik anélkül, hogy rendelkezne a szükséges regisztrációval. Manapság ezeknek az embereknek a széles körû szakértelmére támaszkodunk, és bátorítanunk kell ezt az egyre népesebb csoportot, akik nem csupán kedvtelésbõl vesznek részt a fenti tevékenységben, hanem bevételük is származik belõle, és a megélhetésüket is részben ez adja.


A másik fontos szempont pedig az, hogy alig van néhány olyan, megfelelõ növényfajta, melyeket kifejezetten a biogazdálkodás számára hoztak volna létre a sokféleségük alapján. Az ökológiai gazdálkodásnak azonban szüksége van olyan növényekre, amelyek vegyszerek nélkül is elég erõsek és ellenállók. Ez kizárólag egy széleskörû, természetes génkészlettel lehetséges. A jelenlegi, vetõmag regisztrációra vonatkozó kritériumok alapján a fent említett növényfajták regisztrációs kérelmét rutinszerûen elutasítják.

2013. márc. 14. 18:12

Üdv Mindenkinek!


A következő kérdésem lenne: főállás mellett őstermelőként szeretnék búzafüvet termeszteni és abból levet előállítani. A búzafű termesztéséhez a magot őstermelőtől venném. A füvet a kertesházamban szabadföldön, illetve ládákban szeretném termeszteni. Ez a tevékenység belefér-e az őstermelői kategóriába?


Válaszotokat előre is köszönöm! :)


LACÓ

77. 1b2d7e91c0 (válaszként erre: 76. - Remény26)
2013. febr. 12. 16:03
Igen,csak kell hozzá még valamilyen igazolvány,amit,Állatorvos és egyéb hatóság hitelesít.Gondolok arra,pl.sajtkészítés.Külön konyha ,állatorvos,tejvizsgálat.Azt hiszem a külön konyha mindenhez kell.
2013. febr. 12. 15:43
Arra gondolok hogy ha én otthon készített ételeket akarok árulni azt lehet e őstermelőként.
2013. febr. 12. 15:41

Sziasztok!

Olyan jellegű kérdésem lenne ,hogy milyen kategóriai vannak az Őstermelőknek?

2012. jan. 10. 19:58
Makádi házifinomságok őstermelője lettem. 2 hónap az engedély. 60.000 Ft - ba került
2011. okt. 12. 16:16

Kattints ide a FÓRUMSZABÁLYZAT elolvasásához!

Kérjük, ne reklámozz (se terméket, se üzletet, se más honlapot)!

2011. okt. 12. 16:13
egy őstermelőtöl kérdeznék valamit, van valaki itt?
2011. márc. 21. 20:33

SZIASZTOK!

Mi a férjemmel azon gondolkodunk, hogy belevágunk a nyul tenyésztésbe, hisz most kicsibe csináljuk, de csak saját részre.A tenyészési feltételeket meg tudjuk majd teremteni, de azt egyáltalán nem tudjuk mikor és hova kell menni ahhoz, hogy letudjuk adni majd a nyuszikat!

Ha pl: már vannak kis nyuszik amiket leadnék, mi kell hozzá hogy engedélyem legyen leadni ?Őstermelői vagy vállalkozói?

És ahhoz hogy ezeket beszerezzem hova menjek előszőr?És kb mennyibe kerül?Na és az adózás?

2011. márc. 17. 10:50
Ha van munkaviszonyod akkor nem kell fizetni semmit,csak gondolom ha meghaladjuk az 500eft akkor kell adózni.Legalábbis nekem ezt mondták és remélem így is lesz!
2011. márc. 16. 20:59
szia, nem tudom, hogy a gyes befolyásolja e , de nekem azt mondták, min.fiz.70 % át kell havonta fizetni minimum.
2011. márc. 10. 19:02
lehet, hogy igazat mondasz!?
2011. márc. 10. 17:47
Már dolgoznak a fóliákban és a kertekben.
2011. márc. 10. 17:41
van itt őstermelő??
2011. márc. 9. 18:35
van valaki?
2011. márc. 7. 17:36
Ilyen kevés az őstermelő??
2011. márc. 5. 18:24
Ki mit termel?
2011. márc. 5. 14:02

Honigbee felajánl pld. mézet ami nekem jó lenne én meg adok érte Makádi házi paprikás szalámit, vagy nyaralási lehetőséget a Makádi vízparti pihenőházamba amihez ingyenes horgásznapijegy jár!


Mindenki jelezze mije van, majd akinek kell cserét ajánl!

2011. márc. 5. 12:37
szia, csere-bere?
2011. márc. 5. 11:20
Őstermelőként van felesleges árukészleted..., de nincs pénzed nyaralni? Van megoldás!...Nézd meg a Makádi vízparti nyaralóm (Soroksári kis Duna) és fizethetsz áruval. Cserekereskedelem mindig volt és lesz is!
59. vagy mégse? (válaszként erre: 58. - Honigbee)
2011. márc. 4. 19:37
szia, üzentem!
2011. márc. 4. 15:45

Szia,én főállású őstermelő vagyok,méhészkedünk.

Van adószámom,amit kedvenc adóhatóságunknál kell kérni.Van őstermelőim,amit évente kell újítani,1000 ft.Kistermelői engedélyszámom,állatorvostól minimumüzemre engedély(első 15.000 utána évente 4000)Mondjuk ez attól függ,mihez akarsz kezdeni.Egészségügyi könyvem is van,6.800 ft.

Negyedévente kell bevallást benyújtani elektronikusan,ügyfélkapun keresztül apeh-nak és fizetni is a negyedévet követő hónap 12-ig.Nekem,mert nem tevékenységet kezdő őstermelő vagyok,az előző évi bevételemből számított jövedelmem után 9,5% nyugdíj és 4% egészségbiztosítás.A tevékenységet kezdőknek ennél többet kell,ők a minimálbér után fizetnek.Adóbevallást évente egyszer május 20-ig,akkor kell fizetni is az adót.600.000 bevétel fölött van adózás.Mikor kiváltod az őstermelőit,akkor kell nyilatkoznod,hogy milyen adózási módot szeretnél.Átalányadó,tételes költségelszámolás vagy pedig költséghányad.Amikor kéred az adószámot,akkor kell az áfáról is nyilatkozni,hogy előreláthatólag beleesel-e az áfakörbe.Ha van adószámod,akkor már vehetsz nyugta és számlatömböt.

Most hirtelen ennyi jutott eszembe.

57. vagy mégse? (válaszként erre: 55. - 5e48d37001)
2011. márc. 4. 14:40
szia, köszi, hogy válaszoltál. Lehet, hogy félre értettem. Úgy tudom, hogy adómentesség csak nyugdíjasoknak jár, nem?
56. 5e48d37001 (válaszként erre: 55. - 5e48d37001)
2011. márc. 4. 12:15
Közben végigolvastam,mivel mi más jogcímen már biztosítottak vagyunk,és nem kell könyvelőt fizetnünk nincsennek járulékok sem,évente 1x adóbevallás max,így azthiszem nem tudnék segíteni.
55. 5e48d37001 (válaszként erre: 54. - Vagy mégse?)
2011. márc. 4. 12:09

Szió:-)

Mit szeretnél tudni?

Az apukám őstermelő,de mivel 77 éves én intézek mindent a helyében.

Őstermelőit akarsz váltani?

Lehet családi,egyéni.

A lényeg,hgogy évi 600ezer forint bevétel alatt adómentes.

2011. márc. 4. 08:42
hahó..van most itt őstermelő??
2011. márc. 3. 18:50
köszönöm, várom!
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook