Megcsinálhatja a cég, hogy két műszakos munkarendben csak akkor fizet műszakpótlékot, ha a két hét délután megvan? (tudásbázis)
Ez a jelenleg érvényben lévő törvény:
Többműszakos munkáltatói tevékenység és a műszakpótlék 2012. július 1-jétől
A 2012. július 1-jétől hatályos Mt. szerint akkor többműszakos a munkáltató tevékenysége, ha annak időtartama eléri a heti 80 órát. Az új szabályozás bevezette a 30 százalékos mértékű műszakpótlék fogalmát, melyben egybeolvad a korábbi délutáni és éjszakai pótlék a jogosultsági időszak lerövidülésével, hiszen az új műszakpótlék a 18:00 és 06:00 óra közötti időszakban illeti meg a többműszakos tevékenység keretében munkát végző munkavállalókat. Az eredetileg kihirdetett törvényben a műszakpótlék fizetése három együttes feltétel meglétéhez volt kötve:
a munkáltató tevékenysége többműszakos munkáltatói tevékenységnek minősüljön
a munkavállaló pótlékra jogosító időszakban végezze a munkáját,vagyis 18:00 és 06:00 között
a napi munkaidő kezdete rendszeresen változzon.
Ugyanakkor az eredetileg kihirdetett törvényt a 2012. június 29- én megjelent a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti rendelkezésekről és törvénymódosításokról szóló 2012. évi LXXXVI. törvény több ponton is módosította, így annak a műszakpótlékról szóló 141.§át is, mely a következő szöveggel lépett végül 2012. július 1-jén hatályba:
"A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a 18:00 és 06:00 óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén 30 % bérpótlék (műszakpótlék) jár. [...] A változás rendszeres, ha havonta beosztás szerint a munkaidő kezdete a munkanapok egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdés között legalább 4 óra eltérés van."
Vagyis a hatályba lépett munkajogi szabályozás alapján a műszak pótléknak nem feltétele a több műszakos munkáltatói tevékenység!
Új lehetőség: pótlékok az alapbérben
Az új Mt. hatályba lépésével - az Mt. 145. § (1) bekezdése alapján lehetőség nyílik a bérpótlékot is magában foglaló alapbér meghatározására, melyről a felek munkaszerződésben állapodhatnak meg. A felek az alábbi bérpótlékokat is magában foglaló alapbért állapíthatnak meg:
éjszakai pótlék
műszakpótlék
vasárnapi pótlék
munkaszüneti napi pótlék.
Az átmeneti rendelkezések alapján a pótlék meghatározása annak első alkalmazásakor feltételekhez kötött, így változatlan foglalkoztatási feltételek fennállása esetén a megállapított átalány összege nem lehet alacsonyabb az utolsó 12 naptári hónapban kifizetett bérpótlék havi átlagánál. Az új - pótlékot is magában foglaló - alapbér nem lehet kevesebb, mint a kapott átlag, valamint a megállapítás időpontja szerinti alapbér együttes összege.
Vagyis a fentiekre figyelemmel nemcsak az újonnan belépő munkavállalók, hanem a már régebb óta állományban lévők is megállapodhatnak a foglalkoztatóval olyan alapbérben, mely a pótlékokat magában foglalja.
BDO HR Hírlevél, 2012/július
Kinek is jár műszakpótlék? Azoknak a dolgozóknak, akik megszakítás nélküli munkarendben, illetve 2, illetve 3 műszakos munkarendben dolgoznak. Őket délutáni, és éjszakai műszakpótlék illeti meg. A délutáni műszakpótlék a 14 és 22 óra közötti munkavégzés esetén jár, amelynek mértéke 15 %. Éjszakai pótlékra jogosult az a munkavállaló, aki 22 óra, és reggel 6 óra között végez munkát. Ebben az esetben a műszakpótlék mértéke 30 %. Ellenben azoknak a munkavállalóknak, akik megszakítás nélküli munkarendben dolgoznak, 20 % délutáni, és 40 %-os éjszakai műszakpótlék jár. Abban az esetben azonban, amikor egy dolgozó a napközbeni munkarendtől eltérően éjszaka végez munkát, akkor 15 %-os bérpótlék illeti meg. A fentebb említett esetekben pedig jár a délutáni, vagy az éjszakai műszakpótlék, de azzal együtt nem jár a 15 % bérpótlék. Nem jár műszakpótlék abban az esetben sem, amikor valaki rendes nappali munkarend szerint dolgozik 8-16 óra között, és számára túlmunkát rendelnek el 16-18 óra között. Tehát a túlmunka 2 órájára is csak a rendes bért kapja az illető.
Ezek után a válaszom nem!
További ajánlott fórumok:
- "Csak azért is megcsinálom!" ... lefogyok és életmódot váltok!
- Együtt megcsináljuk! 2010. szeptemberétől fogyózók
- Ki mikor kezdi el az otthonát karácsonyi hangulatba "öltöztetni"? Én már legszívesebben ma megcsinálnám, de lehet, hogy még korai:)
- Szerintetek egy nő miért nem engedi megcsináltatni az apasági vizsgálatot?
- Ti engeditek tévézni a babáitokat? Ha nem, mit csináltok velük, amíg muszáj megcsinálnotok otthon valamit?
- Anyukák több műszakos munkarendben! Hogy oldjátok meg?