Mángold, az új kedvenc a kertből
Három évvel ezelőttig még a nevét sem hallottam ennek a zöldségnek, azután is csak annyit tudtam meg róla, hogy "olyan, mint a spenót". Egy kertészetben került a kezembe az első palánta, nagyon dekoratív, sárga és piros szárú, zöld levelű növény volt. Két cseréppel került a kosarunkba. :)
Kezdő kertészként mindent kipróbálunk a kertben, amit kicsit is érdekes és saját tapasztalatainkból próbálunk tanulni. Ami két egymást követő évben sem válik be, azzal általában tovább nem próbálkozunk. A mángoldot nem sorolom ide, mert igazi sikertörténet az övé, a családunkban mindenki megszerette.
A két megvásárolt cserépből kiültetve hat tő mángold növekedett az első évben. Szép nagyok lettek, de nem tudtuk, mire jók, hogyan használjuk fel őket. Az interneten kezdtem kutatni receptek után. Elsőként fűszeres darált hússal töltött mángold fokhagymás mártással került az asztalra. Mondhatom, osztatlan sikere volt, minden családtag lenyalta az összes ujját.
Azóta számtalan formában fogyasztottuk. Teljesen átvette a spenót szerepét a konyhában, mivel nagyobb levelei könnyebben felhasználhatók és egész nyáron szedhető, nem kell tartani attól, hogy felmagzik és vége a szezonjának.
A zöldség alacsony kalóriatartalmú, különösen gazdag például A-, E- és C-vitaminban, folsavban, jódban, magnéziumban és vasban.
Termesztése nem különösebben nehéz. Kétéves növény, tehát csak a második évben fog virágozni. A külső leveleket érdemes leszedni, így mindig újabbakat növeszt nekünk. Több fajtája is létezik, száruk színében és a levelek bordázottságában, hólyagosságában különböznek. Körülbelül 30 centire nőnek meg és a szárukat is bátran elfogyaszthatjuk.
A naposabb helyeket szereti, a talajt tekintve nem túl igényes, de szereti, ha tápanyagban gazdag. Az első év sikere után már magról is vetettük áprilisban, de a téli álomból a vásárolt növények is feléledtek és májusban, júniusban már szedhettünk a zsenge leveleikből.
A kártevőket tekintve eddig jobbára szerencsénk volt. Mivel a kertben vegyszereket nem használunk, ezért a megjelenő levéltetveket 24 órán át áztatott csalán levével ijesztgetjük, legtöbbször hatásosan. :) Mivel levélzöldség és újra növeszti a leveleit, ezért ha a fertőzött, vagy megrágott leveleket eltávolítjuk, akkor sem éri különösebb kár.
Télire lefagyaszthatjuk a mángoldot. Ehhez a leveleit forró vízben 3 percig blansírozzuk, majd hideg vízben lehűtjük és kinyomkodjuk.
Aki kedveli a friss spenótot, de nem szereti egyenként lemosogatni és a szárát leszedegetni az apró leveleknek, annak mindenképpen ajánlom a mángoldot. Mindent el lehet belőle készíteni, amit a spenótból, sőt, a mérete miatt rendkívül könnyű megtölteni, szárait pedig a spárgához, rebarbarához hasonlóan is felhasználhatjuk.
Mángoldos receptek a Hoxa portálról:
Mángold puffancs
Mángold krémleves
Mángoldos pite
Töltött mángold
Mángoldos töltött csirkecomb
További receptekért kattints ide!
Ha kedvet kaptál, próbáld ki! Ha nem tudod önmagadnak termeszteni, keresd a piacokon!
Írta: Hoxa, 2016. augusztus 18. 09:08
Fórumozz a témáról: Mángold, az új kedvenc a kertből fórum (eddig 11 hozzászólás)