Lakásilletékre kérvényt adtunk be, egy év után elutasították, most pedig kiszámláznak késedelmi pótlékot? (tudásbázis)
Nem tudom, hogy számolták. A kiadásokat igazoltuk, de azokat levonva a fizunkból nem annyi jött ki, mint amit írtak nekünk az "életvitel"-ünkre.
Egyébként van olyan ingatlanunk, amiben nem lakunk (arra engedték el férjemnek pár éve az illetéket). Öröklés volt, és 1/6-od részben a férjemé. Gondolhatod, hogy ekkora résszel mennyi beleszólása van az eladásba. Bár lehet, hogy ezt lehetne valahogy kezdeményezni, de akkor az egész családdal összevesznénk.
Csak azt tudnám, hogy miért nem az ilyeneket cseszegetik? Miért azokat szivatják, akik teljesen rendesen adóznak, hitelből vesznek lakást és majdhogynem egyik hónapról másikra élnek.
Jah persze, mert a minimálbérből élő kft tulajdonosoknak nem kell illetéket fizetniük, mert nem használt lakást vesznek, hanem újépítésűbe költöznek... Tisztelet a kivételnek...
Hát azért fejenként 20eFt alatt nem nagyon lehet egy hónapban kajálni..
A jövedelmet amit írtok, összevetik azzal, amit a munkáltató ad le adatot. Ha reális, akkor elfogadják. De nem csak a jövedelem számít, hanem a vagyon is. Van-e lakhatásul nem szolgáló ingatlanotok, gépkocsitok, cégetek. Ha igen, nem engedhetik el.
A kiadásokat (kaján kívül) igazolnotok kell.
Tényleg nincs! Benne van az adózás rendjéről szóló törvényben.
A méltányossági kérelemmel kapcsolatban már írtam néhány hsz-sal ezelőtt. Ha annak a feltétele a jövedelmi, szociális és vagyoni körülményeitek alapján fennáll, érdemes kérelmet benyújtani. Ha nem, felesleges (a méltányossági kérelem is 2.200.-Ft illetékköteles!)
Az ügyintézés tartamára kell fizetni pótlékot! Talán olyan alapján törölhetnek, hogy jogszabálysértés történt. Azért érdekelne, melyik § alapján törlik:).
Az észrevételt a Folyószámlakezelési Osztály intézi, a részletet, méltányosságot a fizetési kedvezmények osztálya.
A folyamatban lévő ügyeket látniuk kell a rendszerben, nem igaz, hogy nem látják!! Legfeljebb nem nézik meg.
A régi ügyekbe pedig nem nézhetnek bele (a sajátba sem, ha már irattárban van), az adótitokvédelem miatt. A rendszerük megnézi a belépéseket, ha olyat néz meg, amihez nincs köze, jelentést kell írniuk, fegyelmi ügy indulhat.
Akkor tudnak valamit megnézni, ha vmilyen ügy indul (írásban írsz beadványt pl), tehát telefonon, szíre-szóra nem, a fentiek miatt!
Na felhívtam az apehot.
Kezdődött azzal, hogy az ügyintéző megkérdezte, hogy melyik osztályt kapcsolja, a kérelmek elbírálásával vagy a pótlékokkal kapcsolatosat. Lehet, más nevük van, de ez volt a lényeg. Pechemre végül azt az ügyintéző kapcsolta, aki a kérelmünket elutasította. Türelmesen végighallgatott, arra nem lehet panaszom, de csak annyit mondott adjunk be egy kérelmet a pótlék elengedéséért, és majd az ügyintézőn (akihez kerül) eldől, elengedik-e. De azt is mondta, hogy a pótlék már nem kamatozik tovább (mert már ezzel is riogattak, hogy annak is lesz pótlékja, mint az illetéknek), így mindegy, hogy a kérelem elbírálása után fizetjük-e be, vagy most.
Mivel a férjemnek és sógorának van egy hasonló ügye (évek óta húzódik, örököltek), anyósom ma volt bent az apehnál azt intézni, és megkérdezte a mi lakásunk ügyét is. Csatoltak a pótlékról szóló levélhez egy nyomtatványt, amit ki kell töltenünk (vmi észrevételek a folyószámlához és pótlékkivonatokhoz), és ha azt kitöltve bevisszük (v. beküldjük), eltörlik a pótlékot, mivel azt nem kell fizetni a kérelem ügyintézésének idejére.
A lényeg, a legfőbb probléma, hogy ez a két osztály abszolút nem beszél egymással, és így fogalmuk sincs róla, hogy a másik mit intézett, mivel foglalkozik. Arról, hogy valaki benyújt egy kérelmet vagy hogy határozat születik, a másik osztályon nem tudnak, de a kérelmekkel foglalkozók sem tudnak róla, hogy mi történik azután, hogy egy kérelem ügyében határozatot hoztak. Tök jó, nem?
Nem tudom, mi lesz az ügyünk eredménye, de elvileg nem kell többet fizetnünk a most megadottnál, ha elhúzza az apeh akkor sem.
ja mégegy, bocs: a jövedelmeteknek a kiadások után ténylegesen fedezetet kell nyújtania a részletekre!! tehát ne írd, hogy 50e-ből esztek, rezsit fizettek, autót tartotok fenn stb
ezt a másodfok és a bíróság sem veszi be
ha nem megalapozott a kérelmed, ha hiányoznak a törvényi feltételek, akkor azt fogják mondani, hogy nyugodtan fellebbezz..majd felterjesztik a másodfokra, az meg elutasítja...és igazuk van
de ez neked nem kevés pénzbe kerül
Nem engedhetik el, ha van vagyont jelentő autótok!! főleg ha az elbírálás időszakában szereztétek!
van rá egy apeh-irányelvük ami szerint kell eljárniuk
Részletet akkor tudnak adni, ha te igazolod:
1 fizetési nehézséged átmeneti jellegű (gyakorlatban ez azt jelenti, hogy kb 12 havi részletet kérsz max.);
2. egyösszegben nem tudod megfizetni
3. a jövedelmetek ( a bevallott, tehát a rendszerükben található adatokkal egyezően) fedezetet nyújt a részletekre
4. az elmúlt időben nem történt érdemi vagyongyarapodásotok
5 van fizetési készséged (kezdd el fizetni magadtól)
6 a közös háztartásban élők aláírták azt az adatlapot amit ki kell tölteni
ha ez megvan, akkor nyugodtan fellebbezz (ez illetékköteles!!) vagy nyújts be új kérelmet
Ok, csak mit mondjak neki? Mert már ebben sem vagyok biztos, hogy mit kérdezzek.
Amúgy ez a vezetős dolog a legtöbb cégnél így van. Nekem olyan főnököm volt, aki folyamatosan a kirúgás szélére küldött a saját főnökei előtt, hogy megfélemlítsen, aztán meg velem végeztette a saját munkáját is. Csak én azt az álszent talpnyalást nem tudnám végigcsinálni, ami a vezetőségig eljuttatna. Akkor már inkább maradok szegény, és legalább nem fordul ki a belem saját magamtól.
Most voltam kábeltévét intézni, ott is ez ment. Az ügyintézők idegileg sem bírták, mert a cég hibájából feltorlódtak az emberek. Nekem ezzel nem is lenne gondom. Csak ha tudom, hogy ez lesz belőle, nem adom be a kérelmet.
Mi még fiatalok vagyunk, egy év alatt (ameddig az ügy húzódott) teljesen megváltozott az életünk. Amikor beadtam a kérelmet, éppen egy (100e körüli) fizuból éltünk, úgy hogy a bejárásom a munkába helyből 20e Ft volt. Mikor elküldték a nyomtatványt a jövedelemigazoláshoz, a páromnak két hónapja volt munkahelye. De mivel ahhoz autó kellett (különben maradt volna munkanélküli, mert olyan helyre jár dolgozni, ahova tőlünk tömegközlekedéssel nem lehet bejárni), szóval adott a család kölcsönt egy használt kocsira (8 éves). Én akkor már babát vártam. Ezt ugye mind be kellett írni a jövedelemigazolásba.
Ezek után fél év telt el, és megkaptuk a választ, hogy természetesen elutasították a kérelmünket. Ekkor már megszületett a baba, tehát megint mások lettek a körülményeink, de az autó miatt sem adták meg, nem csak a jövedelmünk miatt. Ha én tudtam volna, hogy erre az időre felszámolódik egy csomó pótlék, akkor természetesen előbb megpróbálom az illetéket kifizetni, de nem tudtam. Ami durva, hogy sok mindenkivel beszéltem, olyannal is, aki az APEH-nál dolgozott régebben, és senki nem szólt. Az biztos, hogy többet az életben nem nyújtok be hivatalos helyre pénzzel kapcsolatos kérelmet, inkább fizetek, amint lehet és tudok.
Bocs! Nem téged, és az ott dolgozókat akartam bántani. Tudom, hogy a jogszabályokat nektek kötelező végrehajtani.
De az, hogy ami ebben az országban megy "aktatologatás" felháborító!
A dátumról csak annyit, hogy a sokszorosan iktatott-tologatott levelet, miért 20-30 nappal később kapja meg az ember, sokszor a végrehajtást hamarabb megkezdik, mint ahogy értesül róla az illetékes.
Még valami. 2007-ben integrálták az APEH kötelékébe az anno még a megyéhez tartozó Illeték Hivatalt. Ott teljesen más volt a szemlélet és még ismerték a méltányosság fogalmát. APEH-en belül már nincs ilyen. Ezen felül pedig egészen az iktatástól az irattározásig teljesen eltérő rendszert kellett a Hivatalba integrálni. Volt, hogy a kollégák fél évig nem tudtak dolgozni a rendszerben, mert nem tudta kezelni az illetéket! Ami persze az ügyek torlódásához vezetett. Nem tökéletes a rendszer az már biztos.
A helyszíni szemlétől meg nem kell félni, a helyszínelők is hús-vér emberek. Normálisan kell a dolgokhoz állni ( nem egyből a felmenőinket szidni, és husánggal fenyegetőzni ), normális hangvétel és akkor lehet bízni a kedvező forgalmi érték megállapításban.
Ja, mégegy: az eredeti kérdéshez:
a késpótlékot meg kell fizetni, az ügyintézési határidő túllépése miatt az !!időben megfizetett!! eljárási illetéket (2200.-Ft) kell visszatéríteniük csak :(
Az úgy van, hogy ill. fizetési meghagyás után jogerő, aztán 15 nap múlva esedékes (ekkor kell megfizetni, innentől pótlékolódik). Minden napra az aznap fennálló összeg után a jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része. Az adott évi késpótlék a következő! év november 15-én lesz esedékes (erről kb júliusban vagy mikor értesítenek).
Ha kerelmet nyújtasz be, ugyanúgy pótlékolódik, kivéve ha részletet adnak: akkor a részletfizetési határozat keltétől a kedvezmény tartamára a jegybanki alapkamat 1x-ese a pótlék, ha pontosan fizeted. Ha nem, akkor visszarendezik a részletet és az alapszabály szerint kell késedelmi pótlékot fizetni.
Ha elengedik, akkor a méltányossági határozat keltétől engedik el, az addig felszámított pótlékot meg kell a következő évben fizetni.
És a törvény a szar, mert az apehosoknak is kell illetéket stb ugyanúgy fizetniük. A prémiumot pedig nem ilyenért kapják, hanem mindenféle osztó-szorzó szerint kiszámított dolog alapján, amiben a bevétel mellett pl a betartott határidők, az egyéb törvényességi előírások betartása, meg a saját költséggazdálkodásuk meg ilyesmik is benne vannak. Ált nagyon vigyáznak a jogszabályok betartására, de van olyan megye, ahol nem. :(
Ugyanolyan munka, mint bármelyik másik. Pest környékén pl azért a fizetésért (egy ismerősöm nettó 80e-t visz haza 48 évesen) nem mennek el dolgozni.
Ez a klassz dolog! Veszel egy lakást az adózott jövedelmedből, hitelből és akkor rányomják még a kőkemény illetéket! Ők hibáznak ( mivel ülnek a papírodon ) és akkor Te fizess!
Na ebből van nekik prémium!!!!!
Nesze neked magyar tőrvény!!!!!
További ajánlott fórumok:
- Elutasitott gyermeknevelési hozzájárulás, elutasított lakásfenntartási támogatás.
- 7 éve járunk, szeretnék esküvőt, de a barátom nem, csak összeköltözés után, valamikor. Mit tegyek, ha ennyire elutasító?
- Lehetséges kérvényezni az APEH-től, a lakásilleték egy részének elengedését?
- Démász és Dégáz számlákat hogy érdemes fizetni, hogy ne legyen késedelmi díj felszámolva?
- Mennyi mostanság a késedelmi díj a könyvtárakban?
- Mi van olyankor, ha van nálam két könyvtári könyv, és már kellene késedelmi dijat fizetnem, de az egyik könyv nincs meg?