Kicsit a fogak ápolásáról, gondolataim erről a témáról...
Ebben a cikkben, arról szeretnék írni, hogy a mai rohanó világunkban mennyire nem törődünk fogaink állapotával. Pedig a fogainkra egy életen át szükségünk van, és persze egy szép mosolynál nincs szebb egy emberi arcon.
Sok nőt látok rossz fogakkal, persze a nők zöme azzal magyarázza a dolgot, hogy drága a fogorvos, de mennyi mindenre költenek az emberek pénzt... Azt szokták mondani, hogy az egészségünk sosem drága. A rossz fogak, nem hogy csúnyák, de sajnos a szervezetben sok galibát tudnak okozni, amit sokan nem vesznek komolyan.
Már régóta szerettem volna írni erről a témáról, mert gyakran látok nőket, férfiakat és persze gyermekeket is igen csúnya fogazattal, de inkább azt mondanám ápolatlan fogazattal, mert ez a helyes jelzője.
Kedves olvasó, te mennyi időt töltesz el azzal, hogy ápolod a fogaidat?
Nem oktatni szeretnék senkit, csak néhány dolgot leírok és ki-ki eldönti, hogy mit fogad meg ebből. Jómagam is elég hanyag voltam, míg végül sok hónapon át fogászatra jártam.
A fog ápolása:
Vannak emberek, akik szinte soha nem mosnak fogat, mégis szép fogakkal rendelkeznek, de sajnos ők vannak kevesen.
Nézzük csak mi minden áll rendelkezésünkre abban, hogy szép és egészséges fogunk legyen?
- fogkefe (manuális, elektromos)
- fogkrém
- szájvíz
- fogselyem
- fogköztisztítók
- xillit tartalmú rágók
- nyelvtisztítók
- lepedékjelző indikátorok
Ezek állnak rendelkezésünkre, természetesen megannyi márka közül válogathatunk, de mindenki a saját anyagi igényeinek megfelelően találhat termékeket.
Természetesen a fogászati kontroll vizsgálatot nem pótolja a fogkrém.
Évente legalább egy alkalommal illik felkeresnünk orvosunkat.
Helyes fogmosási technika:
Sokan átsikálják a fogukat és már mennek is... de nem figyelnek a helyes mozdulatokra. A fogakat egyenként mossuk, ne dörzsöljük, hanem körkörös mozdulatokkal menjünk végig a fogakon, a hátsó fogakat kicsit alaposabban mossuk, mert ott tapad meg a sok lepedék.
Általában olyan 2-3 percig mossunk fogat.
Aki lusta, az használhat elektromos fogkefét. Aki várandós, az is inkább az elektromos kefét használja, mert az nem okoz hányingert és sokkal alaposabb munkát végez.
Ezután jöhet a száj öblítése szájvízzel, aztán végezetül hasznájunk fogselymet. A fogselyem használata nem bonyolult, egy fogorvos meg tudja mutatni, hogy kell jól használni.
A fogápolás ennyi, pár perc és máris tettünk valamit, annak érdekében, hogy egészségesebbek legyünk és tovább legyenek épek a fogaink.
Ezt a műveletet érdemes naponta legalább két alkalommal elvégezni. Étkezések után, ha nincs módunkban fogat mosni, akkor egy cukormentes rágóval is tehetünk valamit.
Savas ételek, italok fogyasztása után teljen el legalább egy óra, s csak azután érdemes fogat mosni, mert a sav és a fogkrém találkozása tönkre teheti a fogzománcot.
Sokat tehetünk a fogunk egészségéért például a zöld tea, zeller, gyümölcsök, zöldségek fogyasztásával, sajt fogyasztással, tejtermékek bevitelével.
Sok ember abban a tévhitben él, hogy a terhesség alatt a baba elszívja a sok ásványi anyagot. A hormonok hatására csakugyan érzékenyebbé válik a fogunk és ekkor még több figyelmet kell szentelnünk rájuk. És természetesen ekkor sem megfeledkezni a fogászati rutin vizsgálatról. Áldott állapotban is tudnak fogat tömni, húzni stb., mert erre is vannak ma már speciális szerek.
Magamon tapasztaltam, hogy mennyire el tudjuk hanyagolni a fogainkat és mire feleszmélünk... menni kell a fogászatra, amitől általában mindenki retteg. Pont ezért érdemes évente felkeresni a fogorvost, hogy ne legyen baj.
Miért van az, hogy sok szép nő csúnya fogazattal éli az életét?
Mert amikor egy ember nem megy orvoshoz, előbb-utóbb azzal fog szembesülni, hogy nincsenek barátai.
Most nézz bele a tükörbe és gondold végig, mikor ültél utoljára fogorvosi székben!
Betegségek, amik a rossz fogak számlájára írhatók:
- szívizomgyulladás
- arcüreggyulladás
- különböző gócok a szervezetben
- torokgyulladás
- hajhullás
- nemzőképesség csökkenése
- vetélések gyakorisága
- rágási problémákból adódóan emésztési gondok
és még sorolhatnám.
A másik dolog: nagyon fontos az éves szájrákszűrés!
A lényeg, hogy sosem késő elkezdeni a helyes fogápolást, mert az ép fog nagy kincs.
Minden olvasónak üzenem, hogy vigyázzon mosolyára!
Az ember legszebb erénye a mosolya! Tessék mosolyogni! :)
Írta: Bugs02, 2012. október 20. 09:08
Fórumozz a témáról: Kicsit a fogak ápolásáról, gondolataim erről a témáról... fórum (eddig 36 hozzászólás)