Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Karácsony szelleme fórum

Karácsony szelleme (beszélgetés)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Karácsony szelleme

2008. dec. 24. 14:18

"Karácsony, avagy a nagy téli napfordulós festivus


Bár hivatalosan a karácsony Názáreti Jézus születésének ünnepe, a téli napfordulót a keresztény világ előtt is számos kultúra megünnepelte, és a nagy ajándékozó december végi fesztivál pedig napjainkban, az egyre inkább elvallástalanodó Európában is tovább él.


Az északi félteke téli napfordulója az az időpont, amikor a nap legmagasabban jár a megfigyelőhöz képest ellenkező féltekén. Ekkor fordulnak át az egyre rövidülő nappalok egyre hosszabb nappalokba – mai naptárunk szerint valamikor december 20-a és 23-a között –, tehát a téli napforduló előtti és utáni nappal a legrövidebb az évben. A napforduló környéke mindig népszerű időpontnak bizonyult az ünneplésre az emberi történelem folyamán: ebben valószínűleg szerepet játszik, hogy télen kevesebb a földművesmunka, illetve maga a napforduló, amikor az újra hosszabbodó nappalok feletti örömüket ünnepléssel fejezték ki az emberek.


Már az ókori Babilonban is a fesztiválok ideje volt a téli napforduló: a 12 napos Zagmuk az ujjászületés ünnepe, melyhez Marduk isten sötétség feletti győzelmét kapcsolták. A Sacaea nevű babiloni-perzsa fesztiválon rövid időre megfordult a világ rendje, és a szolgákból urak, az urakból szolgák lettek.


A rómaiak szintén ünnepet ültek a téli napforduló környékén, eleinte az ún. szaturnáliákat, Szaturnusz isten tiszteletére, a római naptár szerint december 17-én. Ilyenkor a (téli) sötétség ellenpontjaként lakomákat, táncos mulatságokat tartottak, a házakat borostyánnal díszítették, a szolgákat pedig megajándékozták. Később a Dies Natalis Solis Invicti, a nap újjászületésének ünnepe terjedt el, és lett az i.sz. 3. században Aurelianus császár uralkodása alatt hivatalos birodalmi ünnep. Ezt más keleti téli napfordulós ünnepek nyomán már december 25-én tartották, az első hosszabbodó nappal örömére.


A germán törzsek Yule nevű fesztiválja december végétől január elejéig tartott, és még ma is használják a karácsony szinonimájaként. A pogány vallásos ceremóniák középpontjában egyrészt a termékenység, másrészt Odin istenség állt, a szokások közé tartozott a rönkégetés, a kecskeáldozat (később faragott kecskefigurák), a sonka fogyasztása, és az éneklés.


A korai keresztények a téli napforduló ünnepéhez Jézus születését kötötték, és a vallás elterjedésével először a római birodalomban, majd később szerte Európában egyre inkább ez került a december végi ünnep középpontjába, lassan magába olvasztva a korábbi téli napfordulós ünnepeket, és azok helyi szokásait.


Napjaink globális világában a karácsony népszerűbb mint valaha, és töretlen lendülettel hódít még alapvetően nem keresztény országokban is. Az egyre vallástalanodó Európában is töretlen a népszerűsége, amit azzal magyarázhatunk, hogy az év végi nagy szabadság, ajándékozás és családi együttlét megállja a helyét vallásos tartalom nélkül is. Érdekesség, hogy a magyar „karácsony” szavunk még őrzi az ünnep eredeti tartalmát: ezt a szláv „korcsun” formára vezetik vissza a nyelvészek, amely „átlépőt” jelent, vagyis a téli napfordulóra utal.


BOLDOG KARÁCSONYT!


:-)

2008. nov. 7. 03:51
Amit leírtál-IGAZ. ÁLDOTT ÜNNEP
2008. nov. 7. 03:28
A legszebb családi ünnep annak, aki nem maradt egyedül. Nagy fájdalom viszont, ha szeretteid, barátaid nélkül kell megtartani a karácsonyt.
2007. dec. 5. 07:00
A karácsony talán az emberiség egyik legnagyobb ünnepe, az emberi érzelem legnagyobb kifejezésének az ünnepe, a szeretet ünnepe. A karácsony, mint bizonyság, mindig megmutatja, hogy az ember valójában miért van a földön, miért él itt, mi a célja ezen belül a létnek. Ez a cél valójában a szeretet megtanulása, a szeretet megtapasztalása, de ami a legfontosabb, a szeretet felismerése. Nagyon sokszor egy karácsony estén évtizedes feszültségek múlnak el.

Ugrás a teljes írásra: Karácsony szelleme

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook