Jogi kérdés: résztulajdonosok, ill. haszonélvező kifizetése, hogyan? (tudásbázis)
Édesanyámé a haszonélvezeti jog az enyém a tulajdonjog arra lennék kíváncsi kirakhat-e a házamból.külön lakrészben élünk
Hát ha lenne annyi pénzem, hogy veszek lakást anyukámnak és kifizetem a többieket nem mennék bele az egész ügyletbe, inkább vennék egy "tiszta" lakást. Nem ez biztos nem megy így, már látjuk, hogy ehhez mindenképp ügyvédi segítség kell.
hogyne lenne. Anyukád haszonélvezeti jogát meg lehet váltani, ha ezt ő is akarja.
Szerintem a másik 3 tulajt nem kötelezheted arra, hogy szálljanak be anyukád új lakásának megvásárlásába! Ők mindössze a tulajdonukat adják el Neked. Ez a Te bizniszed, hogy Anyukád elköltözteted, mert Te akarod használni a lakását.
Értem...
Szerintem ilyenkor a különbözetet kell szétosztani, ami a jelenlegi és az új lakás értékéből (akár ingatlanbecsléssel) származik.
Igen azt persze megtennénk....de ha megvesszük a lakást és még kifizetjük a másik 3 testvért is az már úgy nem igazságos, akkor a többieknek is kéne bele pénzt adni nem?
Vagyis ha anyukád lemond a haszonélvezeti jogáról, ezt térítésmentesen is megteheti. De mindenképpen jogi úton tegyétek.
Biztosítani kell egy ingatlant, ahová költözhet.
A Az özvegyi haszonélvezeti jogról bármikor le lehet mondani akár egyoldalúan, akár az özvegy és az örökösök között létrejött szerződéssel. Utóbbi esetben az özvegy döntheti el, hogy ingyen vagy visszterhesen mond le a haszonélvezeti jogáról.
Nálunk nincs probléma, az anyukám simán lemond erről a jogról, de már eltelt 7 év, tehát őt így nem kell kifizetni?
A haszonélvezeti jog a használat és a hasznok szedése tekintetében erősebb, mint a tulajdonjog. Ha a jogosult nem akar változtatni a jelenleg fennálló helyzeten, akkor csak bírósági út lehetséges, ahol kérni kell a haszonélvezeti jog megváltásának lehetőségét. Ahhoz azonban, hogy ezt a bíróság meg is ítélje, egyrészt teljesítőképesség szükséges (tehát legyen anyagi fedezete a haszonélvezeti jog ellenértékének kifizetésére), másrészt az, hogy a haszonélvezőnek legyen máshol olyan ingatlana, amelybe át tud költözni. Ha ugyanis ilyen nincsen, a bíróság nem fogja arra kötelezni a haszonélvezőt, hogy kiköltözzön az általa használt ingatlanból.
Ez az első lépés.
Tulajdonképpen a kérdésem arra irányul, hogy csak a többi tulajdonost kell kifizetni, vagy mellettük a haszonélvezőt is, így ugyebár a tulajdonosok kevesebbet kapnának...Tehát a válaszod alapján csak a tulajdonosokat, mert már sok év eltelt azóta. Tehát az anyukámnak tulajdonképp nincs semmije?
úgy értelmezem, Neked elsősorban a sorrenddel van problémád: mit kell előbb csinálni?
Nyilván a haszonélvezet kiváltását, mert az a tulajdonjog felett áll
"Amennyiben a felek bármelyike igényt tart a teljes tulajdonjogra (azaz a haszonélvezet megszűntetésére és egyben a tulajdonjog megszerzésére), úgy lehetősége van az özvegyi jog megváltására. Özvegyi haszonélvezeti jog megváltása kizárólag a hagyatéki eljárás során, illetve az öröklés megkezdésétől számított egy éven belül az illetékes közjegyzőnél lehetséges."
[link]
olvasd el ezt, elég jól összefoglalja
Négyen vagyunk egy családi ház tulajdonosai, az anyukámnak özvegyi haszonélvezeti joga van rajta. A kérdésem, ha ki szeretném fizetni a többi tulajt, akkor ugye az anyukám haszonélvezeti részét kell először megváltani és utána a ház értékének maradék részét a többieknek megfizetni?
Jogi kérdés: résztulajdonosok, ill. haszonélvező kifizetése...
További ajánlott fórumok: