Főoldal » Írások » Szépség & Egészség témák » Ismerjük meg a B-vitamin családot! IV. rész

Ismerjük meg a B-vitamin családot! IV. rész


benzoesav, angolul: PABA), a B12- vitaminnal (cianokobalamin), a B13-vitaminnal (Orotsav), a B15-vitaminnal (pangasav) és a B17-vitaminnal (laetril).

Igaz ezek a vitaminok ugyan nem életfontosságú tápanyagok, mint a közismert B1, B2, B3 , B6 és a B12 vitaminok, de ezek is jelentős mértékben hozzájárulnak az egészséges szervezet kialakulásához, mivel bizonyos mikroorganizmusok (bélbaktériumok) számára nélkülözhetetlenek.

B10-vitamin (PABS: para-amino-benzoesav, angolul: PABA): segít az emésztőrendszer mikroorganizmusainak tökéletes működéséhez, csökkentheti az érelmeszesedés és a szívinfarktus veszélyét.


Megtalálható: a gabonafélékben.


A napi beviteli szintjére vonatkozóan nincsenek pontos ajánlások.


Emberi szervezetben még nem mutatták ki hiányállapotát, viszont kozmetikai szerekben alkalmazva az arra érzékenyeknél bőrkiütéseket okozhat.



B12- vitamin (kobalamin): a molekulájának közepére beépülő kobaltatom miatt másik gyakran használt elnevezése a kobalamin, vagy a ciano-kobalamin. Többféle létezik belőle, ezeket összefoglaló néven kobalaminoknak nevezzük.

Növényi eredetű élelmiszereinkben nem, csak állati eredetűekben található meg.

A gyomor-bélrendszerből történő felszívódásához egy belső, úgynevezett intrinzik faktorra is szükség van.

Szerepe van az idegi ingerületek gyors átvitelét biztosító velőhüvely előállításában, megelőzi a vérszegénységet, serkenti a testnövekedést, védi az idegrendszert.


Megtalálható: a májban, a sertéshúsban, a tőkehalban, a kacsahúsban, a tojásban, a gabonapehelyben.

De a szervezetben a vastagbélben élő baktériumok is képesek előállítani, de mivel a vastagbélből már nem szívódik fel tápanyag, sajnos ezt a mennyiséget nem tudjuk hasznosítani.

Felszívódását segíti a B vitamin csoport többi tagja, a kalcium az A, E, és a C vitamin, viszont a felszívódást gátolja a magas koleszterinszintet csökkentő kolesztiramin, az alkohol, az altatók és a fogamzásgátló tabletták fogyasztása.

A napi adag: fél évesnél fiatalabbaknak 0.3 mg, 7-12 hónap között 0.5 mg, 1-3 év között 0.7 mg, 4-6 év között 1 mg, 7-10 év között 1.4 mg, 11 év felett, stressz , dohányzás és alkoholfogyasztás esetén 2 mg, várandósság és szoptatás alatt 2.6 mg.


Hiányában vészes vérszegénység lép fel (a vörösvértestek képzése szinte teljesen leáll), gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri panaszok és tünetek jelentkeznek.


Vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni.



B13-vitamin (orotsav): elősegíti a sclerosis multiplex kezelését, közreműködik a folsav és a B12 vitamin anyagcseréjében, esetlegesen megvéd bizonyos májműködési zavaroktól és a korai öregedéstől, segíti a magnézium felszívódását, bejutását a sejtekbe, kedvezően befolyásolja a vérzsírok összetételét, fokozza az erek rugalmasságát.


Megtalálható: a gyökérzöldségekben (petrezselyem, sárgarépa, zeller), a tejsavóban.


Felnőttek ajánlott napi adagja 0,003 mg. Terhes és szoptató nőknek többet javasolnak.


Hiány- ill. túladagolásával járó tünetek nem ismertek.



B15-vitamin (pangamsav): ugyan nem vitamin, de nélkülözhetetlen a szervezet számára. Az E-vitaminhoz hasonlóan antioxidáns hatása van, így meghosszabbíthatja a sejtek élettartamát. Csökkenti az alkohol- és gyógyszerfüggőség kialakulásának a kockázatát, fáradság ellen is hatásos, a mirigy- és idegműködési zavarokra is alkalmazható, véd a levegőszennyeződések ellen, védi a májat a zsugorodás ellen, enyhíti az asztmás tüneteket, elősegíti a fehérjeszintézist.


Megtalálható: a gabonában, a rizsben, a tökmagban és a szezámmagban.


Hiányállapotok:

Kevés a kutatási eredmény, de a meglévők mirigy, és idegrendszeri zavarokra, szívbántalmakra, valamint az élő szövetek csökkent oxigénellátására utalnak.


Mérgezési esetet eddig nem írtak le. Szedése kezdetén néha hányingert okoz, ami idővel elmúlik.



B17-vitamin (laetril, az alternatív rákgyógyszer): a barackmagból állítják elő. Az állítások szerint rákellenes hatása van, megelőzésre is hatásos.

Megtalálható még: az alma, a cseresznye, az őszibarack és szilva magjában is.



Remélem ezzel a cikksorozattal bővebb ismereteket szereztetek a B vitamin család tagjairól, s e cikkek segítséget nyújtanak abban, hogy mi a teendő a hiány, illetve túladagolás tünetei okozta panaszok esetében.




Írta: tinendo, 2009. május 24. 10:03
Fórumozz a témáról: Ismerjük meg a B-vitamin családot! IV. rész fórum (eddig 3 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook