Iskoláskor előtt ki tanult meg írni és olvasni, vélemények erről... (beszélgetés)
Én magamtól tanultam meg olvasni és sohasem szótagoltam, sőt sokáig nehezen ment az elválasztás. Én a szavakat olvastam, jó még ma is :D
Szerintem az én lányom is hamar megtanul majd olvasni, még az oviban, mert itthon azt látja hogy olvasunk. És neki is sokat olvasunk.
Nálunk otthon az volt a tapasztalat, hogy nekem aki már úgy mentem iskolába, hogy tudtam írni-olvasni, sokkal könnyebb dolgom volt. A hugom nem akarta hogy Anyukám megtanítsa, ráadásul balkezes is. A tanítónéni szerint persze ez nem volt gond. Náluk is szókéspes olvasástanítás volt, januárban szóltak hogy nem tud olvasni a gyerek és ha ez így megy tovább ismételnie kell az elsöt, és a szülök csináljanak valamit!!! Így mégiscsak Anyulám tanította meg a hagyományos módszerrel pár hét alatt. Az egyik legnagyobb gond az volt, hogy szeptembertöl januárig nem tünt fel senkinek az iskolában, hogy a bal kezes gyerek jobbról balra próbál olvasni... erre kellett többször figyelmeztetni és attól fogva ment minden. Jobban járt volna, ha nem bízzák a szüleim az iskolára...
Amit én tapasztaltam: gyorsabban olvastam egész iskoláskoromban a többieknél, nem volt gond sem a szövegértéssel sem a helyesírással.
Persze azt nem tudom, van-e különbség abban ha egy gyerek magától tanul meg iskolás kora elött olvasni ill. ha megtanítják.
Sziasztok!
Én 5 éves lehettem,amikor megtanultam írni olvasni a testvérem után.Bár sosem tanított rá senki,csak én mindig ott játszottam,ahol a testvérem tanult.A játéknak az volt a címe:Mit csinál a testvéred?
Érdekelt,és akarva akaratlanul belém ment.
Nem kötekedésként!
77 magyar népmese, vagy Minden napra egy mese (ami 365):))))
A bátyám és köztem 1 év kor különbség van, igy ő amikor elsős volt én mindent megtanultam vele.
Igen, kicsit unatkoztam elsőbe, de jól esett, hogy a csodámra járnak:)
Nem értek egyet a pedagógusokkal abban, hogy nem szabad. ha a gyerek érdeklődik ez irányba, akkor miért ne? Más módszer? Evvel sem értek egyet. A módszer mindegy, az a lényeg, hogy a gyerek megtanulja. Semmi hátrányom nem volt ebből.
Nem tudom, hogy ebből ered e, de nekem nagyon jó a memóriám:) Főleg a számokkal, adatokkal kapcsolatban. Igy a törit is akadályok nélkül vettem. Ha évszám volt az anyagban, akkor mindent tudtam:)
Nagyon szeretek olvasni, ez gondolom nem csak ebből adódik, hanem az akkori szórakozási lehetőségek korlátaiból is, bár én még ma is többre becsülök egy jó könyvet, mint a TV bámulását. Nyelveket is könnyen tanulok, bár hamar el is felejtem gyakorlás nélkül.
Viszont nem tartom bajnak, ha egy gyerek nehezen tanul meg olvasni, irni. Minden embernél más a fejlődés, igy nem hiszem, hogy bármelyiknek lenne előnye vagy hátránya.
Szia :)
Jó a kérdés...
Én 4 évesen fél évre kikerültem külföldre nagymamámmal, ahol csak a legszükebb környezet tudott magyarul. Nagymamám, aki 6 elemit végzett, már nem gyözte a 365 magyar népmesét felolvasni :) Leírta a betüket (kicsi, nagy) és mindegyik mellé rajzolt valamit, ami azzal a betüvel kezdödött: alma, bárány stb. Odaadta, ezek a betük, ezeket kell összeolvasni. Ennyi volt, mire hazajöttünk, folyékonyan olvastam és az utolsó levélre én írtam rá: "Anya nemsokára jövök haza!"
Iskolában nem volt gon, idös rutinos tanítónénim volt, aki mindig adott plusz feladatot. Szerencse volt hogy tudtam olvasni, mert akkoriban a szóképes olvasástanítás volt a divat és a legtöbb osztálytársamnak problémája volt a szüvegértéssel és a helyesírással még évekig.
3 éves kislányom egy éve ismeri a betüket, mostanában rajzolgat néhányat és épp a napokban vettem észre hogy pl. a wc-n az apja könyvének a címét betüzgeti hibátlanul. Nem trenírozom erre, de nincs elzárva elöle, érdekli és úgy néz ki nem sok választja el attól, hogy megtanuljon olvasni. Nem tudom és nem is akarom visszafogni. Évvesztes, 7 évesen megy elvileg iskolába, majd meglátjuk... próbálok nézelödni hogy hol találok olyan iskolát ahol elfogadják az Ö gyorsabb haladási igényét (másban is sokkal többet tud, mint a 3 évesek általában). Mást nem tehetek...
(bocs a sok rövid ö-ért, nem jó a billentyüzetem... ) ;)
Én is még ovisan tanultam meg olvasni, nem kényszerből, hanem mert érdekelt. Anya vitt hátul a bicikli csomagtartóját, én pedig kérdezgettem a betűket útközben, amiket a házakon láttam.
Ennek hatására kitűnő voltam a suliban, nyelvtanból helyesírási versenyeket nyertem és a mai napig szeretek olvasni.
Szerintem ha nem kényszerből tanul a gyerek, akkor semmi hátránya nem válik abból, hogy már első osztályos kora előtt megtanul írni és olvasni.
Nem én találtam ki ezt egy cikkben volt:S Pl. az én lányom is két évesen folyékonyan számolt már. Mondjuk rengeteget köszönhetünk néhány úgy mondd fejlesztő mesének is:)
Mondjuk én nem erőltetem,ha érdekli mindenképp meg kell mutatni/mondani a gyereknek,ha pedig nem akkor hagyni kell, hátránya nem lesz belőle:)
Kit érdekel milyen módszerrel tanítanak ma olvasni??? Pfff A lényeg, hogy olvas! Én magam pl szavakat olvasok és mindig nehezen ment a szótagolt olvasmány. Elsőben nekünk ilyen könyvünk volt :(
Ha egyszer érdekli a gyereket az abc, meg a számok, miért ne válaszolhatnék a kérdéseire???
Engem apukám akart megtanítani olvasni. Odaültetett az asztalhoz, hogy akkor most megtanít.Én meg sírtam, ellenkeztem, mert nem akartam. Végül feladta, többet nem erősködött. Az iskolában azután hamar megtanultam, és azóta is imádok olvasni.
Szóval, ha egy gyerek igényli, kéri, magától szeretné, játéknak fogja fel, akkor minden rendben. Ha viszont nem akarja, erőltetni nem szabad.
Szia!
Nagyfiam most másodikos, kitűnő tanuló :)
Középsős volt az oviban, mikor felbosszantotta, hogy a "nagyok" le tudják írni a nevüket. Kérdezte, hogy ő miért nem tudja? Hétvégén megmutattam neki a nevét, megbeszéltük a betűket. Megtanulta még: apa, anya, mama, papa. Nagyon boldog volt, örömmel mutatta az óvónéninek a tudományát. Aztán játék közben néhe megkérdezett 1-1 betűt, ez mi-az mi? Mi megmondtuk neki. Nem tanítottuk írni-olvasni, csak válaszoltunk a kérdéseire. 2 hét múlva vasárnapi reggelinél elolvasta, hogy rama margarint reggelizünk! Döbbenten ültünk az apjával...... Rövid idő leforgása alatt szinte folyékonyan olvasott és a legtöbb betűt hibátlanul leírta.
Suliban semmi gond nem volt, a tanító néni könnyen kezelte a helyzetet, mindig adott neki külön feladatot, hogy ne unatkozzon. Ő pedig büszke volt, hogy a feladatot ő olvasta fel a többieknek :)
Szóval, nekünk nem lett belőle hátrányunk, de hansúlyozoi, nem tanítottuk olvasni, csak terelgettük, segítettünk neki....... Nagyon érdekelte!
Ugyanígy voltunk a számolással...... Már ovis korában is az volt neki a játék, ha leültünk és írtunk egymásnak egyszerű feladatokat......
Én is nagycsoportban tanultam meg magamtól olvasni(anyuék sem tudták,hogy tudok,a szomszéd vigyázott rám,jött egy levele,de nem volt meg a szemüveg,én meg odamentem és felolvastam neki..jól meg is sértődött anyuékra amiért ilyesmit titkolnak előle,hiszen közel állunk egymáshoz)
Elsőben nem igazán volt mit tanulni,a tanár velem olvastatta fel a feladatokat.Az óra többi részében megpróbáltam elfoglani magam.Előre kitöltöttem az összes feladatot,meg ilyesmi.A többi gyerek utált emiatt,legszívesebben letagadtam volna,hogy többet tudok náluk...
Másodikra minden különbség eltűnt.(végre)
én számolni tudtam iskola előtt és nagyon élveztem, hogy szinte munka nélkül ment a matek. nálam egy életre megalapozta a matek szeretetét, amit később csak megerősített egy szigorú, tekintetre méltó, de kedves matek tanár is felsőben.
írás-olvasás? mi hátránya van annak, ha előre tudja a gyerek?
Szia!
Pont mostanában olvastam erről egy cikket, ha megtalálom az oldalt belinkelem neked, amiben azt nyilatkozzák a tanítónők,h ellenzik azt,h a gyerek úgy kezdje az elsőt,h olvas meg ír. Főleg azért,mert ők már más módszerrel tanulnak olvasni is,mint például mi:)
Szia!
Én nagy csoportos ovis voltam mikor magamtól megtanultam olvasni. Még abban az évben számolni is, de azt már nem magamtól. Első osztályt úgy kezdtem, hogy nyomtatott betűkkel le tudtam írni pár szót, olvastam, a hosszú szavakkal akadtak gondjaim. A számolásból sosem volt hátrányom, elsőben már szoroztam és osztottam.
Remélem a lányom is ilyen érdeklődő lesz.
hát ez is megosztó téma...vagy nem..
annyi az előnye mint a hátránya vagy?
További ajánlott fórumok:
- Imádok olvasni
- Melyik az a könyv, ami nélkül nem gyermekkor a gyermekkor? Mi az, amit szerinted mindenképpen el kell olvasnia gyermekednek?
- Miért nem szeretnek már az emberek olvasni?
- Ti hány évig tanultátok a nyelvet mielőtt közép- illetve felsőfokú nyelvvizsgát tettetek? Szerintetek létezik olyan, hogy nyelvérzék?
- Ti mennyit tanultok az iskoláskorú gyermeketekkel a szünetben?
- Óvodáskorban vagy iskoláskorban milyen népi énekes gyerekjátékokat játszanak?