Idegennyelvtanulás - Taxus Learning módszer tapasztalatok (beszélgetés)
Látom, már régi a topik, de engem most érint a dolog, mert most kezdem el. Sok dologban nem értek egyet a nyelvtanár hozzászólókkal és a nyelvtan magolással. Addig amíg pl. az angolban a legtöbb nyelvtani szabályra nincs magyarázat, csak úgy van és kész, mit erőlködünk vele, hogy beseggeljük? Meg kell érezni. És valóban a gondolkodás a lényeg.
A férjem anyanyelvi szinte beszéli az angolt. Jó nyelvérzéke van, érzi a nyelveket, ragadnak rá. Angolul is gondolkodik. Legtöbbször, ha kérdeztem tőle, nem tudta megmondani mit miért kell úgy mondani? Úgy van és kész. Ez a nyelvtudás és nem az, hogy le tudom vezetni, hogy adott nyelvtani szerkezetet miért úgy kell összepakolni.
A nyelvvizsga meg még nem garancia a tudásra. Vért izzad pl. a sok nyelvvizsgával rendelkező emberkével az interjúkon, mert papírjuk ugyan van, csak tudásuk nincs. Én tudást szeretnék, nem papírt.
Egyébként at első leckét majdnem átvettem. És az első pillanatokban zavar, hogy magyarul kell olvasnom. Valószínűleg, mert valamennyit beszélek angolul, és sokkal nehezebb számomra követni a nyakatekert magyar leírást, mint megérteni az angol szöveget. Gondolom ez változni fog, amint olyan dolgok kerülnek elő, amiket nem tudok készség szinten.
Ha van valaki, aki szintén így tanul szívesen venném a tapasztalatokat. Mert pl. abban is tanácstalan vagyok, hogy először vegyem végig a teljes 1. leckét és azt ismételgessem, vagy bontsam track-ekre?
Nem tudom, hogy már hol tartasz, de 2 féle módon is hatásos lehet a dolog. A haverom annak idején úgy csinálta, hogy átvett x db leckét, amit már, ha tudott (csak ezeket), elkezdte hallgatni passzívan a piros cd-ről is. Én inkább viszont azt ajánlanám, ahogy én csináltam anno. Mégpedig úgy, hogy, amikor már mindent értesz, amikor visszahallgatod az összes leckét, amit tanultál, csak akkor térj át a piros cd háttérben való hallgatására. Személy szerint, amikor elértem ezt a szintet már könnyű volt. Persze a piros cd hallgatása mellett még vissza - vissza tértem gyakorlásképp az aktív tanulásra is, de hamar megrögzült bennem. Tehát az a fontos, hogy csak azokat a leckéket hallgasd passzívan, amelyeket már aktív tanulás következtében értesz.
Sok sikert, és remélem azóta már magadtól is túl vagy ezen.
Sziasztok!
A kollégám mesélt róla és most Én is nagyon belelkesedtem.
Már meghallgattam egy pár anyagot. Szerintem ragadni fog rám valami a koszon kívül is!
makonya
Én nem láttam az akkori csevegést, viszont megvettem a csomagot tavaly.
Az az igazság, hogy bár nagy lelkesedéssel kezdtem neki, nem igazán éreztem rá az ízére. De lehet, hogy valamit rosszul csináltam...
Sziasztok, leírnátok a véleményeteket a taxus angolról?
én még csak most halottam róla és még nem döntöttem el hogy ki-e próbáljam.
előre is köszi a véleményeket.
Sziasztok!
Mi a kulonbseg a Taxus Learning es a Villam Relaxa kozott?
Van itt valaki, aki valamelyikkel megtanult angolul es hasznalja is? Nekem a mindennapi beszedhez kellene, mert eleg erosen kuzdok a nyelvvel. Hiaba jarok iskolaba, kellene egy kis rasegites.
Láttátok a FORMA1-et? Ott TAXUS CSOMAGOT lehet nyerni. Elég népszerű.
Szerintem mindenkinek igaza van!!!
Nem lehet úgy tanulni nyelvet, hogy csak a nyelvtan, csak tesztek, vagy csak fordítás.... stb.
Minden félét kell gyakorolni, ezért jó a TAXUS és a VILLÁM RELAXA. Ez a beszéd megértésére jó.
De mellette kell más dolgokat is gyakorolni párhuzamosan. Ez teljesen egyértelmű.
Ezzel maximálisan egyetértek!
Nyáron Horváto.-ban voltunk a kisfiammal és a barátnőjével, mindketten pár hónapja tették le a középfokút. Szerintetek ki beszélgetett angolul? Naná, hogy anyuka, akinek nincs vizsgája, csak sok-sok beszélgetés, levelezés, gyakorlás a háta mögött :)
Bizonyára vanak jó magyar nyelvtanárok (én még csak eggyel találkoztam, pedig jártam már néhány tanfolyamra), és a nyelvvizsgához kell is, hogy a diákok nyelvtant tanuljanak, de a beszélgetés akkor élvezetes, ha nem kell, lefordítanod, szórendbe raknod, ragoznod, amit hallasz, mondasz, hanem csípőből jön.
Érdekes, hogy van néhány nem angol ismerősöm, akik folyékonyan szépen beszélnek, pontosan tudják az igeidőket, a ragozást, mindről úgy érzem, hogy sokkal jobban tudnak nálam, aztán amikor elkezdünk e-mailezni, sms-ezni, kiderül, hogy abszolút helytelenül írnak. Valószínüleg más módszerrel tanultak, mint én, és szerintem előrébb járnak :)
A nyelvtudás és a nyelvvizsga két külön dolog.
A nyelvvizsgára olyan témákból is fel kell készülnöd, amire talán soha az életedben nem lesz szükséged.
Ugyanakkor az angol nyelv olyan változásokon megy keresztül, hogy mire kiadnak egy legújabb nyelvkönyvet, addigra archivnak tűnnek a benne leírt társalgási formák.
Jó ha van angol nyelvtanból alapismereted, főleg ha született (native speaker) angolokkal kell majd beszélned, mivel ők az igeidőkkel más üzeneteket is közvetítenek feléd. Nem olyan nehéz ez a része. De segíthetsz magadon, ha sokat nézed a tv-t, még ha nem is értesz belőle mindent. Először 1-1 szót, majd 1-1 egyszerűbb mondatot, végül megérted mit akarnak közölni veled. Érdemes a kiejtésükre is figyelni, s nagyon hasznos egy olyan nyelvtanfolyam, amit USA-ban az egyetemeken is szoktak szervezni a külföldről érkezett embereknek. Ők a saját nyelvükön fogják nagyon egyszerűen elmagyarázni a nyelvtant, a kiejtést, a hasonló jelentésű szavak árnyalatkülönbségeit, s a közmondásokat, szólásokat is.
De van ilyen szótár is, szerintem nem vagy reménytelen eset. Természetesen az ember minél jobban belelát egy tanult nyelvbe, annál jobban azt érzi, hogy soha nem fogja tudni megtanulni.
Én úgy vagyok a Villám Relaxával, és a Taxussal, hogy az iskolai/tanfolyami tanulás mellett, 1-1 anyagot érdemes meghallgatni naponta. Ezek azt fejlesztik, hogyha az ember elmegy nyelvvizsgára, ott esetleg van listening, magnóhallgatás, az majd jobban megy.
VILLÁM RELAXÁT PRÓBÁLJÁTOK KI!!! Tényleg nagyon jó. De mellette persze kell nyelvtant tanulni és fordításokat készíteni.
Szerintem meg a nyelvvizsga nem egyenlo a tudassal. Nekem van nyelvvizsgam, meg MO-n csinaltam, mert kellett a diplomahoz. Aztan mar lassan egy eve itt vagyok amerikaban, de beszelni meg mindig nem tudok. Nekem nem vizsga kellene, hanem az, hogy meg tudjam magam ertetni. Meg ha konyhanyelven is.
Es jartam nyelviskolaba is, magantanarhoz is. Egyik sem jott be. Ugy latszik en vagyok az, aki soha nem fogok megtanulni angolul. :(
A T.L. módszert nem ismerem, így nem igazán tudok róla véleményt mondani, csak az alapján, amit itt olvastam róla. Az iskolában sem úgy tanítjuk ám az angolt, hogy rögtön nyelvtan, az csak később jön, úgyhogy ebben nincs semmi új.:) A német már más, ott ugye muszáj már nagyon az elején valamennyi nyelvtant is tanítani, mert anélkül nem lehet beszélni sem.
Tudom, hogy van sok rossz nyelvtanár, de ugyanannyi jó is. Én sose jártam magántanárhoz, az iskolában tanultam meg angolul és németül, és simán felvettek az egyetemre angol-német szakra. (És simán el is végeztem 5 év alatt.:) Ha pedig anyanyelvűekkel beszélgetek, mindenki azt kérdezi, hol tanultam meg ilyen jól angolul/németül, és elcsodálkoznak, mikor azt mondom, hogy az iskolában. Nem is voltam hosszabb ideig se angol, se német nyelvterületen.
Nem dicsekedni akarok, de tavaly tanítottam egy kéttannyelvű osztályban, heti 20 angolórájuk volt, és még 2 kollléganőmmel osztoztunk az órákon. Év végén mind a 18-an elsőre letették a rigós C középfokú nyelvizsgát. Szerintem ez azt mutatja hogy az iskolai tanítás is lehet hatékony. Persze nem elavult módszerekkel tanítunk, de nem is relaxálunk tanulás helyett.:)
De ha valaki csak meg akarja magát értetni, biztos jók ezek a módszerek is, csak iszonyú drágák.
Hát igen, sajnos minden az üzletről szól ma már, és biztos igazad is van, de a T. L. módszer nem azt mondja, hogy nincs szüks. nyelvtanra, csak arra kér, hogy addig ne nézz bele a nyelvtanba, amíg el nem jutsz egy bizonyos szintre. A szomszédasszonyom, barátosném szintén angol nyelvtanár, s megmutattam neki, ő azt mondta, szerinte sokkal jobb először így "gyakorlatban" magadévá tenni valamennyire a nyelvet, és aztán nézni a nyelvtant, elemezgetni azt, mi hogyan, mi miért volt. Neki tetszenek ezek a módszerek.
Hát egy vizsgához nyilván nem elég, de megértetni magad..?
Tényleg olyan jó, csak csinálni kell, az az egy baj vele, hogy senki sem kötelez arra (pl. egy befizetett tanfo.-ra elmész) hogy elővedd.
Képzeld, amikor intenzíven elővettem úgy, ahogy kellene, felkaptam a fejem egy l. caprioval készült riportra, mert olyan volt, mintha az anyanyelvemen beszéltek volna (nem tudom érthető -e, mit akarok leírni, a lényeg, hogy nem gondolkodni, meg fordítani kell, hanem megérted a nyelvet), rögtön megértettem, de furcsa érzés volt, amit nem tudok leírni.
Ez a módszer megtanít az adott nyelven gondolkodni, én ezt szeretem benne a legjobban.
További ajánlott fórumok:
- Milyen idegennyelvet érdemes választanom?
- Melyik az az idegennyelv amit a legkönnyebb elsajátítani rövid időn belül?
- Mennyi idő alatt lehet elsajátítani jól egy idegennyelvet?
- Milyen idegennyelvet (akár ritkát is) érdemes tanulni önerőből?
- Speed learning módszer
- Rexamo (Mátrix) módszerrel tanult valaki idegennyelvet?