Hogyan fogyjunk le hatékonyan? 1. Az étkezés
Szerintem először is el kell döntenünk magunkban, hogy tényleg le akarunk-e fogyni, hiszen ez az első igazi, és legnehezebb lépés. A második nehéz lépés, a fogyás elkezdése, hiszen valljuk be őszintén, nem a második nap fog a mérleg 5 kiló mínuszt mutatni. Azt is tudomásul kell venni, hogy az első 2-3 hétben a szervezetünk csak méregtelenít. Ez az jelenti, hogy a gyomrunkból, vesénkből, májunkból, és a bélrendszerünkből küldi ki a lerakódott felesleges anyagokat, vagyis zsírtól még nem szabadulunk meg. Ez a lerakódás volt, hogy nálam elérte a 4-5 kilót. Örültem én is, és bele is estem abba a csapdába, hogy akkor most már nem is kell a fogyókúra, aztán meg lestem, hogy a nehezen lekoplalt 3 hét után, az a 4-5 kiló visszaugrott kevesebb, mint egy héten belül.
Következő, amit mindenképp el kell döntenünk, hogy nem követünk egyetlenegy hiper-szuper diétát sem (kivéve, ha tele vagyunk zsetonnal, és a dietetikusunk készít számunkra személyre szabott diétát…), magunk állítjuk össze, hogy mikor mit együnk, hiszen csak mi tudjuk, hogy mit szeretünk enni. Egy fontos fő szabályt kell csak betartani, ami örök érvényű, mégpedig délután 13 óra 00 percig a napi szükségletünknek megfelelő szénhidrátokat be kell pumpálnunk a szervezetünkbe. Utána jöhetnek a fehérje tartalmú élelmiszerek. Ez a legfontosabb, amit meg kell jegyeznünk. Egy másik alapszabály: naponta legyen meg az öt étkezés: reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora. Mivel ennyiszer nem szoktam enni, ha nem fogyókúrázom, általában mindig azon kuncogok magamban: „Nem hiszem el, hogy már megint enni kell!!!” Olyan gyorsan telnek el az étkezések közti órák.
A napi öt étkezéssel kapcsolatban javaslom, amit már én is kipróbáltam, az ebéd mind a két ételcsoportot tartalmazza: szénhidrátot és fehérjét egyaránt.
Nekem amúgy az étkezések következő ütemterve vált be, de mindenki kikísérletezheti a saját szervezetének legmegfelelőbb időbeosztást. Reggeli: 7:30, Tízórai: 9:45, Ebéd: 12:00, Uzsonna: 15:30, Vacsora 17:30.
Én az időbeosztásnál figyelembe vettem, hogy délután 15:00-ig meg kell inni a napi 2 liter folyadékmennyiséget, ami diétázóknál szigorúan csak szénsavmentes ásványvíz lehet; valamint azt a máshonnan kölcsönzött szabály, hogy este 18:00 után nem eszünk egy falatot sem. Az ütemtervet módosítja a beiktatott edzés is. Ugye nem gondolták hölgyeim, hogy csupán fogyókúrával fogják leadni a súlyfelesleget?
Az edzés egy külön fogalom, ami szerves részét képezi a zsírégetésünknek. Erről a témáról egy külön cikkben elmélkedem.
Nos, lássuk, hogy miket ehetünk. Aki eddig abban reménykedett, hogy néha beugorhat egy kis csoki, vagy fagyika, az nagyot tévedett. Most le akarunk fogyni, és ennek ára van. Számomra mindig is a péksüteményekről, illetve a fehér kenyérről történő lemondás a legnagyobb kín. De tudomásul kell venni, hogy ezeket hanyagolni kell. Helyettük választhatunk teljes kiőrlésű magvas kenyeret, vagy puffasztott rizst, búzát. Az ételeinkből hanyagolnunk kell a sót.
Aki ezt nem bírja, az picit sózhat, de ne vigye azért túlzásba. A szénhidrátok csoportjából sem mindegy, hogy mit veszünk magunkhoz. Inkább együnk meg egy almát tízóraira, mint egy banánt. Ebédre, ha egy mód van rá, ne együnk már kenyérféleséget; az én nagy halálom az, hogy készíthetünk magunknak egy jó kis virslis lecsót ebédre, vagy pörköltet – kevés olíva olajjal készítve persze – de nem ehetünk hozzá kenyeret, tésztát, nokedlit. Ezek szintén a „felejtős” kategóriába tartoznak. Ez is benne van a pakliban; az ilyen dolgokat el kell fogadnunk.
Nem fogyaszthatunk alkoholt, nem ihatunk kávét, nem dohányozhatunk, mert így lenne egészséges. Persze ezek közül nem lehet mindenkinek mindent betartani, én mindig azt mondom, csinálják, de mértékkel. Vagy megfogadják a tanácsom, vagy nem, mindenkire rá van bízva a döntés, viszont azt tudni kell, hogy csakis a saját fogyásuk hatékonyságát csökkentik, valamint a saját egészségükkel játszanak. Milyen szép is lesz, a futógépen legyalogolni hegymenetben 15 percet, aztán meg kirohanni a terem elé, elfüstölni egy cigit… A legrosszabb, amit tehettek magatokkal…
Mit ehetünk akkor? Délelőtt: zöldséget, gyümölcsöt, tejtermékeket [tudjátok: zsírszegény túró, mozzarella, zsírszegény sajtok, kefir, zsírszegény tejföl, 1,5 % tej, joghurt (csak natúr – abba mi rakjuk a gyümölcsöket házilag!)], teljes kiőrlésű kenyeret, sovány felvágottakat, müzlit (házi készítésűt). Délután: húst, halat, tojást, illetve fehérje tartalmú ételeket. Persze nem ennyire drasztikus a helyzet, hiszen ezek csak étel főcsoportok, mindenki maga választja ki, hogy mit szeret belőle, és azt eszi. Én pl. szeretem a grillezett csirkemellet, és ezt eszem pl. natúr rizzsel, vagy salátával, vagy paradicsommal, egyéb zöldségekkel. Diéta idején, meg amúgy is, kitűnő zöldség a brokkoli.
Na, olyan ember még nem járt a földön, aki velem brokkolit etetett volna!
Kerülni kell még a boltban kapható készételeket. Rengeteg tartósítószer, és felesleges anyag van benne, ilyen pl. az egészségesként reklámozott bármi is. Nem jó, higgyétek el nekem! Az a jó, amit ti készítetek otthon, mert tudjátok, hogy abban mi van.
Azt fel sem merem sorolni, hogy miket nem lehet enni, mert a büdös életben nem érnénk a cikk végére. Én sokszor próbáltam már lefogyni, már kitapasztaltam, hogyan is lehet ezt megvalósítani, sikerült is, aztán férjhez mentem, lett egy család, akire főzni kellett. Aki jól főz, és átlagemberként él, és az átlag magyar ételeket készíti a családja számára; az soha nem tud lefogyni anélkül, hogy erőt venne magán, és egy bazi nagy elhatározással és akaraterővel állna neki fogyókúrázni.
Szót kell még ejtenem az étrend-kiegészítőkről. Ezeket csak akkor javaslom, ha edzünk is, és nem csak a kaját vonjuk meg magunktól. Vitaminkészítmény persze ez utóbbi esetben is szedhető, de semmiképp nem szedjünk zsírégetőt, ha nem tornázunk legalább hetente háromszor. A vitaminoknál is inkább bújjuk az Internetet keményen, és nézzük meg melyik vitamin, ásványi anyag milyen ételben lelhető fel, és inkább ezt építsük a diétánkba. A zsírégetőkről, és egyéb étrend-kiegészítőkről az edzés című 2. cikkben részletesen beszámolok.
Jó egészséget, és egészséges fogyást kívánok mindenkinek, kérdéseket szívesen várom.
Judit
Írta: mrsa4, 2009. június 29. 10:03
Fórumozz a témáról: Hogyan fogyjunk le hatékonyan? 1. Az étkezés fórum (eddig 120 hozzászólás)