Hány éves korig fér bele a "Csókolommal" való köszönés? (beszélgetés)
60-85 évesen nem is "gáz".
16-20-22 évesen viszont csókolomozni egy 30-35 éves férfit (vagy nőt), több mint gáz.
És itt van szerintem a probléma. Hogy nem tanítjuk meg a gyerekeinket illendően köszönni (a csókolomon kívül vagy inkább helyett), aztán kamasz korban csak kínlódnak.
Elmúltam 60 éves.
Szerencsére még mindig vannak olyan ismerőseim, akiknek úgy köszönhetek, hogy: "csókolom Irénke néni, csókolom Laci bácsi"
Igen, a férfinek is így köszönök, nekem egyáltalán nem "gáz"!
Mindketten kb. 80-85 év körül vannak, mint a szüleim voltak.
Sem ők, sem én nem érzem, hogy valami gond lenne ezzel a köszönési móddal.
Oké, rosszul fogalmaztam, inkább általánosan elfogadott, széleskörűen használt, mindennapi, illendö, íratlan és írott szabályok szerinti.stb. Ki lehet választani a megfelelőt.
Te írtad, hogy egy férfi nem köszönhet nönek jò napottal. Holott az illem szerint igen.
Mi az, hogy "hivatalosan elfogadott"? Milyen hivatal fogadta el? És annak, hogy elfogadott vagy sem, mi köze van ahhoz, hogy illik -e valakinek így köszönni vagy sem?
És ne kelljen már minden esetre külön kitérni, nyilván egy munkahelyi vagy egyéb hivatalos viszony egész más protokollt kíván, mint egy hétköznapi, ismerősök közötti, amiről itt szó volt.
Egyetértek, a csókolom régi szokás. És persze akinek így köszöntünk már régóta, azt megtartjuk, főleg ha idősebb.
De a mostani kisgyerekeket szerintem sokkal praktikusabb lenne nem a csókolomra tanítani. Hiszen lehet kedvesen kiejtve, hangsúlyozva köszönni "Jó reggelt/napot/estét/éjt kívánok"-kal is, csak még nem vagyunk hozzászokva. Főleg az idősebbek.
Pedig ha már kicsi kortól ehhez szoknánk, nem lenne sem furcsa, sem feszengő 16-20-24 éves korban, hogy hogyan is köszönjünk. Mert természetes lenne már.
Sok kamasz tapasztalatom szerint nem azért nem köszön, mert bunkó, hanem mert zavarban/kínban van. A csókolom már ciki, egyéb meg nem jön a szájára, mert erre tanították...
Ezt lehetne megelőzni. És a csókolom helyett elfogadotabb lenne a többi köszönés. Szerintem.
Azt hiszem, erre a kérdésre nincs megfelelő válasz. A "csókolom" köszönés a tisztelet jele volt az idősebb korosztály felé, és abból a korból maradt vissza, amikor a családban a gyerekekek még magázták a szüleiket.
Változtak az idők, változtak a szokások is.
A mai kornak megfelelően a fórumozóknál is bevett szokás, hogy ismeretlenül is tegező viszonyban írogatnak egymásnak, legyen az illető tini lány, vagy nyugdíjas nagymama.
Én úgy gondolom, neveltetés kérdése, hogy ki hogy köszön valakinek személyes találkozáskor. Ez attól is függ, hogy milyen viszonyban állunk egymással. A munkahelyen kortól függetlenül tegezik egymást a munkatársak.
Elmúltam már 60 éves, és él még az Anyukám testvérének a felesége, akit a mai napig is magázok, és csókolomot köszönök, ha találkozunk. És igaz ez azokra is, akiket gyerekkorom óta ismerek. Miért kéne a csókolom helyett Jónapot kívánok köszönéssel üdvözölni őket?
A Jó reggelt kívánok,Jó napot kívánok, Jó estét kívánok szerintem az ismeretlenek hivatalos üdvözlése.
Miért nem illik? Nem hivatalos, elfogadott köszönési forma a "Jó napot kívánok!"?
Kérnék valami indoklást.
"Férfiaknak meg egyáltalán nem illik nőnek jónapotozni."
Ja, mert pl. az igazgatósági tanács tagja v. elnöke majd csókolommal fog köszönni a nőnemű munkatársaknak... vicc...
Ez függ attól kinek köszönünk így. Van akinek már nem köszönök így vagy 20 éve és van akinek mindig is így fogok kösszönni.
Személyfüggő.
Ez az "Üdvözlöm" is teljesen megfelelő.
És most tudatosult, hogy még használni is szoktam:)
Ahogy érzed. Nekem van kb. 5-7 ember, akiknek továbbra is csókolommal köszönök, de őket kislány korom óta ismerem, és 70 körül vannak. Mindenki másnak jó napot kívánok.
Ja, még a párom szüleinek is csókolommal köszönök.
Igen igen ezt én is kínosnak tartom!
Mondom, boltban dolgozom és beesnek ilyen 18-19 éves korúak, és úgy köszönnek a 24 évesnek (nekem) hogy "jónapot, viszlát" jajj mondom ne mááár...
Akkor én is böffentek egy viszlátot, de olyan kellemetlen. Mondjuk van olyan aki hiába hogy lemagáz, én sziával köszönök neki. Nem szívesen magázok egy 18 évest.
De van az a típus is aki olyasmi helyzetben van mint én, és hiába hogy bankban dolgozik, sokukkal tegeződöm. Vagy úgy lépek oda hogy "Jónapot, szia" és akkor válasszon. De látom rajtuk hogy tetszik nekik hogy tegeződünk, mert rögtön tegezésbe fordul át a dolog.
Jaj ez az előre engedés.
Már 2. napja volt ilyen hogy állunk 3-an a buszmegállóban.
- én, 24 éves lány
- egy 25 év körüli srác
- meg egy 50 körüli nő
Na most tudod mi a felszállási sorrend: a srác előre ugrik, aztán a nő előre akart engedni maga előtt, de mondtam neki hogy menjen inkább ő, aztán jöttem én.
De hogy a srác ugrik fel elsőnek ez is milyen már?
Azért köszönünk, mert úgy illik.
Mint ahogyan illik a nőket előreengedni az ajtóban, (kivéve szórakozóhely) ezt is elvárjuk, pedig nem biztos, hogy van mögötte tisztelet meg ugye egyenjogsúság van, de mégsem :-))
Én is szoktam így...:))
Sokszor van olyan is,hogy az eladó hölgy 50-60 között van bemegyek rám köszön,hogy szia,én erre vissza köszönök,hogy szia.Fordítva is köszöntem, már úgy eladó nőcinek,nagyon fiatalos volt:szia,utána kiderült,hogy 60 éves.))Örültem,hogy nem sértődött meg..
Ettől függetlenül egy idős néninek,azt mondom,hogy csókolom,a szomszéd kovács bácsinak meg üdvözlöm kovács bácsit
:)
Én nem szeretek magázódni.Azt kifejezetten kínosnak érzem, mikor cirka velem egykorúak magáznak, csak mert a helyzet úgy hozza..pl bankban, hivatalokban.Tudom, hogy a munkája miatt kötelező, csak sz.arul hangzik:)
Ja, mert illik!:)
Én pl., ha bemegyek valahová, akkor az éterbe köszönök "Jó napot!"-ot. Aztán körülnézek, és ha meglátok valakit, akkor eldöntöm, hogy hogyan köszönök neki - neme, kora alapján. 45 éves korig a nőknek is, és a férfiaknak is, szia-t köszönök, mert csak azon múlik, hogy nem homokoztunk együtt, hogy nem egy helyen nőttünk fel. Érted? Mert egykorúak vagyunk, ezért. :)
Ééééérteem.....most ha bemegyek valahová,ne is köszönjek?hát,csak illik vakkantani valamit.annak a részeges zöldségesnek is:)
Szerinted,Kis Géza,amikor azt mondja nekem,hogy szép napot,azt komolyan gondolja?Ez ma egy nagyon divatos köszönés,vagy valami ilyesmi...
Az tény, hogy talán egyre kevesebb a jól nevelt gyerek, hogy miért? Nem tudom, de szerintem is.
De a köszönés nem fejezi ki a tiszteletadást, ezt vaúúúzom már egy órája:)
Akkor meg mi a kakkancsnak köszönjön egyáltalán? Mert úgy illik. Igen, de minek, ha nincs mögötte semmi? Minek???? Tecccik érteni? Minek?:)
További ajánlott fórumok:
- Harmincas férfiak nektek már köszöntek csókolommal? Nem fura ez?
- Hazaérkezni, köszönés nélkül?
- Félelem a köszönéstől
- Mi a különbség a szia és a szia-szia köszönések között?
- Milyen plusz dolgot viszel bele a baba(szépség)ápolásba? (0-3 éves korig)
- Csóközön köszönésről hallott/ használta e már ezt a köszönést?