Finn zene
A finn kortárs zene
A világtérképen Finnország egészen kicsi,de a kortárs zenének, Finnországban van a világtérképen a legnagyobb hatalma. A zene elfoglal egy központi helyet a finn társadalomban. Több éve már a finn zene egy igazi élvezet,egy egyedülálló fellendűlés.
Az 1990-es években a finn kortárs zene már nemzetközileg is ismert volt a zene iparban. Az előadók munkáit felveszik és kiadják műveiket, és a munkáikat előadják rendszeresen a világnak jelentősebb színpadain. Az elfogadott zeneszerzőkön felül Finnország jó minőségű zenei oktatás rendszere állandóan új neveket hoz a színhelynek.
A képen Jean Sibelius.
A finn Opera:
Az opera már a 70-es években elkezdődött. Azóta, minden évben lehetett látni operát Finnországban, jobbnál jobb zeneszerzőktől. A legjobban szerzett operákat,Európán kivűlre is eljuttatták.
2000-ben az Savonlinnában és a finn nemzeti színházban kisérleti elő adást adtak,ami elő lépést is jelentett a Finnországon kívüli előadásoknak. Szintén 2000-ben 14 finn operát mutattak be a tengerentúlon is.
A kórusok és a kar nagy jelentőséget tesz Finnországban. Számtalan kórusuk van, akik a tagjai kortárs zenét adnak elő, gyerek és ifjúsági kórusok. A zene oktatás szintén erős Finnországban, e mellett a rendszeres hangversenyek műkiadások és felvételek, és persze a fesztiválok.
A Finn népzene:
Nagyon él és virul Finnországban, és gyorsan fejlődik. Felhasználják a népzenei hagyományukat, sok művészük nagyon ismert a világban. És állandóan jönnek újabb tehetségek hozzájuk. Ugródeszka a Sibelius Academy, és a Folk Music Department. A Sibelyust 20 éve alapították és zeneszerzői osztályából kikerült hírességek tovább népszerűsítették szinvonalát.
Mai zene és a himnusz története:
Váratlan esemény történt 2006-ban Finnország nyerte az Eurovision dalfesztivált, a Lordi nevű banda.
Már a 80-as években megalakult banda, a Hard Rock Halleluja cimű dallal érte el a legnagyobb sikert.
A legújabb albumuk a Arockalypse 27 európai országban jelent meg, és eladtak belőle 4 milliót.
Love Metal képviselője a Him 2006-ban lett igazán sikeres a világban. A legújab albumuk a Dark Lightból több mint 500 000 db-ot adtak el Amerikában. Ami az arany lemezt is elérte. Eredetileg 1996-ban lett sikeres Finnországban, majd európában is.
A pop-rock banda The Rasmus Finnországban az első albumuk a Peep 1996-ban vált ismerté. De igazi át törést 2003-ban a Dead Letters-el érték el. Erről az albumról az első dal az In The Shadows , az a dal ami európán belűl és kívűl is sikeres lett. Mostani album a Hide From The Sun a legütősebbre sikeredett.
A Night Wish felejthetetlen sikert ért el a Once albummal 2004-ben. Bejárták vele még Dél-Amerikát is,de mikor az vége volt a banda kirúgta énekesnőjüket Tarja Turunent.
Finnország egyik legfigyelemre méltóbb az Apocalypica. Ők csellóval igazi egyéni zenét adnak elő.
Finn nyelvű zene:
A belföldi piacot nagyon is uralják a finn előadóművészek,akik finnül énekelnek. Mostanában igen nagyon népszerű a PMMP egy női duó, és már nálunk is. Jó dalszövegeik vannak, ügyes és tehetséges színpadi showal kápráztatják el a finn rajongóikat.
A helyi kedvencek közül néhány banda a Zen Cafe,CMX és a szólóénekesnő Maija Vilkkumma, olyan dalaik vannak amik nagyon sok oldalú és fülbe mászóan dallamos zene amit poppal,rockal és punkkal kevernek.
Gondolatok a finn zenéről még:
A finn zene azért olyan népszerű,mert eredeti. A 60-as évektől az állam különféle támogatásokkal biztosítja a zeneszerzők és előadóművészek megélhetését. Mai naptól is léteznek olyan elő adók akik a Sibelius Akadémián végeztek és igen ismertek köreinkben. A finn zenei nevelés különleges vonása, az hogy az általános iskolákban is zene osztályok működnek,ezzel keltik fel az érdeklődést a muzsika iránt, ahol a gyerekekből nyitott és aktiv fesztivál,vagy koncert látogató közönségé válnak.
A finn himnusz: Maamme (Földünk)
A finn nyelvü címe Finnország himnuszának Maamme. Svéd nyelven, Vart Land. A finn nemzeti himnuszt Johan Ludwig Runeberg írta 1848 Május 13-án. Fedrik Pacius zenéjével a finn Flóra ünnepen adták elő az ünnepet tartó diákok. A mű a 1808-1809-es háborút és Stal kadét történetét dolgozza fel. Valószinűleg Magyar vonatkozása is van,mert Runeberg azt mondta hogy Vörösmarty Mihály Szózatja ihlette meg.
Runeberg svéd nyelvű himnuszát, finn nyelvre fordította Paavo Cajander a XIX.sz. végén.
Írta: 8a5d74d8da, 2007. szeptember 4. 06:03
Fórumozz a témáról: Finn zene fórum (eddig 33 hozzászólás)