Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után (beszélgetés)
De ugye az összegyűlt fél óráitok nem vesznek el most azzal, hogy tovább vagytok bent karácsony előtt? Azt kifizetik vagy kivehetitek?
Ha emeltezik angolból, akkor a BME-n 36 pontot kap érte az intézményi pontok részben, mert B2 szintnek felel meg. Kivétel, hogy ha van C1-es komplex nyelvvizsgája, mert akkor arra 50 pontot kap és nem veszik figyelembe az angol emeltet az intézményi pontoknál. Ez utóbbi esetben csak az angol emelt érettségi %-os eredménye számít majd bele az érettségi pontokba, amennyiben nem duplázással ér el több felvételi pontot.
Szia. BME a cél, most éppen energetikai mérnök szak.
Az angol emelt érettségi mindenképpen emelt érettségi, de intézményi pont emelt érettségiként csak ott jár érte, ahol elfogadják. Ahol emelt érettségiként nem kap intézményi pontot, ott viszont B2 nyelvvizsga pontot kap érte (annyit, amennyit az adott intézmény, adott szakon ad egy angol B2-ért).
Hová terveztek jelentkezni?
Mi is úgy gondoljuk, hogy kell a fizika emelt is. Fakton is az egész csoport arra készül, arra készíti fel őket a tanár. A pontok csak összejönnek… bár minden alkalommal amikor beszélünk róla felmerül meg további kérdés:) Az angol emelt érettségi pl. Emelt érettséginek vagy nyelvvizsgának számít az intézményi pontoknál? A bizonyítvány végig max pont, az intézményi gondolom meglesz, tulajdonképpen az érettségire kell majd figyelni hogy pl a töri magyar is jól sikerüljön. Matek emelt tuti jó lesz. Fizika emeltre meg annyira sokat fognak készülni, biztos az is jól sikerül majd. Majd csak bele tanulunk ebbe is, aztán a kövi gyerekek majd már rutinosabbak lesznek.
Jó sok program valóban, de majd ténykeg kitapasztalja hogy bírja.
Köszi :) Szerintem max. a jövő őszi emelt jöhet szóba, ha egyáltalán foglalkozik vele. Most indult el a három fakultáció, plusz benevezett az Óbudai előkészítőjébe, de onnan még semmi visszajelzés nem érkezett. Nem lehet tudni, hogy befért-e a keretbe. Még ki kell tapasztalni, hogy milyenek ezek együtt. Ráadásul még kellene a jogsival is foglalkozni valamikor.
Itt a környéken a Károlyival nagyon jó tapasztalatunk volt mind az őszi középszintűn, mind az emelten májusban.
12-ben azt hiszem csak az emeltnek van értelme, ha már előrehozottat akar csinálni. Ha egyáltalán akar, majd kiderül :)
Még annyit, hogy az őszi középszintű érettségik nem biztos, hogy a saját suliban vannak, mert kerületenként 1-2 sulit jelölnek ki. Májusban ugye mindenhol van érettségi, ezért középre mi mindig ezt az időszakot választottuk, hogy a saját tanáránál vizsgázhasson. Ha egyből emeltre megy, akkor ez nyilván mindegy, mert az úgysem a saját suliban lesz.
Majd óvatosan kiderítjük, hogy most mi a helyzet. Korábban hallottam, hogy az az álláspont, hogy nem örülnek neki. Ugyanakkor nem egyformán áll hozzá a tantestület. Az meg ugye változott az utóbbi két évben.
Nekem mindhárom gyerekem előrehozott érettségit csinált angolból. Az osztályozó vizsga iskolafüggő. Nálunk 5 csoport van angolból, természetesen az osztályozó sem egyforma, de B2-nél többet a legjobb csoportnál sem kértek, pedig már C1-es könyvük volt. Lányom most májusban csinálta, egy írásbeli és szóbeli volt, meg asszem valami fogalmazást kellett beadni. Idén már nem kell bejárni a 4 angolra, van első óra is, ha nem, akkor pihen egy kicsit, leckét csinál, ebédel. Szerintem ennyi óra mellett kifejezetten jól jön.
De tudom, vannak sulik, ahol nagyon nem támogatják az előrehozott érettségit, mindenképpen érdeklődjetek utána!
Ok. Tavasszal már van egy előrehozott érettségi betervezve, logikusabb lenne a augusztusi osztályozóra menni és októberben érettségizni. Így csak a 12. évfolyam anyagát kérik számon.
Mi a szivatós az írásbeliben? Elvileg csak B2 körüli az emelt szintje. Van valami különleges szószedet vagy téma, amire jobban rá kell készülni.
Ha olyan szerencsés, hogy az első vagy az utolsó az angol, akkor az tényleg szuper, mert érezhetően csökkentik a napok hosszát.
Lányom az őszi előrehozottat választotta, így csak 1 osztályozó kellett augusztusban.
Közös osztályozó vizsga volt az egész évfolyamnak. Az írásbeli részt az angol munkacsoport állítja össze, az tényleg szivatós szokott lenni. Van szóbeli rész is, ott beosztják őket bizottságokhoz. Lányomnak a saját tanára ott sem volt egyáltalán a vizsgán. Ha tavasszal akar előrehozottazni, akkor az egész szorozva 2-vel. 2 külön írásbeli egy nap, egymás után. A szóbelin meg egy időpontban kellett külön 11-es és 12-es tételt húzni. 12-ben az angolok egy része 1. óra volt, az meg személyiségfüggő, hogy a lyukakat ki hogy használja ki. De a kisebb óraszám mindenképp előnyösebb volt nekik.
Sose kérdeztük meg, nem jártunk utána. Valahogy úgy képzeltem el, hogy a saját tanára osztályozza és kb. mint egy szóbeli érettségi, tételt húznak és lefelelnek.
Hogy néz ez ki igazából a gyakorlatban? Van írásbeli része is és szóbeli is? Csak a saját tanár osztályoz vagy többen vannak?
Ki tudja használni a lányod azt, hogy nem kell bemennie a nyelvórára? A fiaméknál szét vannak szórva a nyelvórák. Gyakorlatilag lyukas órái lennének napközben, amit nem tudom, hogy mennyire tudna kihasználni. Ennek ellenére mégis lehet, hogy jobb lenne túl lenni rajta mondjuk 12 elején, mert akkor csak három érettségi tárgya maradna, esetleg négy, ha mégis akarna egy plusz tárgyból érettségizni.
Tényleg jó az angolt megcsinálni. Ha a tanár nem preferálja attól még lehet előrehozottat tenni, az osztályozót az iskola és nem a saját tanár állítja össze. Valóban irreális követelmény szokott lenni, de az így szerzett 4-es jeggyel csak 1 pontot veszített a lányom, bőven megérte, hogy 12-ben már nem kellett járni.
Ki lesz az info faktos tanár? Igen, jól tudod, szeptember végéig leadható a fakt.
Én arra gondoltam, hogy 12 elején eldönti, hogy miből akar emeltezni. Addigra már a 11-ben történtek alapján látni fogja, hogy melyik mennyire megy és van-e kedve emeltezni vagy éppen kockázatos stb.
Most éppen azon töprengenek, hogy hová tegyék az ötödik fizikát, mert csak négy került az órarendbe. Gondolom az óraszám korlát miatt. Valószínűleg az ötödik "szakkör" lesz.
Rengeteg órájuk van (37 az öt tesivel). Jó lenne megszabadulni az angoltól legalább tizenkettedikben, de ahhoz osztályozózni kellene és előrehozott érettségizni, azt meg nem szereti a tanáruk. :(
Nálunk szeptember végéig (ha jól tudom) le lehet adni faktot ha valakinek nem tetszik vagy nem bírja. A fiam szerintem a fizikát azért nem fogja leadni, mert akkor 11.-ben term.tud.-ra kellene járni, de ő már nem szeretne bioszt és föcit tanulni. :)
A faktos infótanárnak nem örül, bár még nem tanította őket.:) Ettől függetlenül lehet, hogy azt is inkább csinálja majd, "mert miért ne" alapon. :)
De az úgy ok. Ha megvan a pontja anélkül, hogy két emeltet csináljon, akkor teljesen logikus, hogy választ. Azért nem olyan könnyű fizikailag sem végigtolni annyi vizsgát zsinórban.
A fiam is jár matek és fizika fakultációra, meg földrajzra. Utóbbival az a terv, hogy 11 végén érettségizik belőle. Aztán attól függően, hogy hogyan alakulnak a dolgok majd választ, hogy miből emeltezik, milyen fakultációt tart meg.
Ezt mondogatom 11.-es fiamnak. BME építészkar a célja.
Ő matekból mindenképpen emeltezik, mert tagozatos. Most megy fizika és infó faktra. Azt mondja, majd meglátja, hogy melyikből fogja bevállalni az emeltet.
Abszolút! Pont ez benne a csapda az olyanok számára, akik nem veszik ezt komolyan és annyira megörülnek a pontjaiknak, hogy még csak meg sem nézik a tantervet, ami könnyedén elérhető az egyetem honlapján. Abból azért látszik, hogy nem egy könnyű menet az első három félév és még utána is találhatók rázós vizsgák, csak addigra megedződnek, akik talpon maradnak. :)
Azért azt hozzá kell tennem, hogy érettségi szinttől függetlenül, ha a bejutáshoz nem is, de ahhoz, hogy sikeresen vegye az akadályokat a BME-n, kell az emelt matek és fizika tudás, mérnök infon az emelt info is.
Szerintem egyértelmű a táblázat az emelt nyelvi érettségivel kapcsolatban, mert az az állami nyelvvizsgával egyenértékű dokumentumnak számít, B2 vagyis 36 pont jár érte.
A fizika emelt is tud húzós lenni, az már biztos!
Szerintem is jobb közepet írni, ha az intézményi pontok megvannak az emelt fizika nélkül is. Kivétel, ha valaki annyira jó fizikából, hogy biztosan tud emelten 60 pontot írni.
Abszolút egyetértek. Szerintem a fiúk között ez azért ritkább, mint a lányok között. A költséget meg ugye nagyon nem lehet megúszni, ha valakinek lakást kell bérelni. Adott esetben náluk nem volt alternatíva. A kollégium nyilván nem annyira drága, mint önálló lakást bérelni, de szerintem a kollégiumi elhelyezéssel se lehet olcsón megúszni egy külföldi alapképzést, ha valaki nem tud mellette dolgozni. Úgyhogy igen, ha nincs rá keret, akkor ez szóba se jöhet.
Én úgy tudom, hogy a 60% feletti emelt nyelvi érettségi középfokú nyelvvizsgának számít. Ebben a kérdésben nekem sem egyértelmű a táblázat, máshol oda szokták írni, hogy ezt is elfogadják. A matek-fizika emeltért egyenként jár 60 pont, ha 40% feletti. Ez a 2 tantárgy ugyanaz, amelyik a 200 pontot adja egyetemi pontként, ha emelt akkor 100%-ban számít, ha közép akkor 67%-ban.
Ha megvan 1 emelttel is a 100 intézményi pont, azt érdemes mérlegelni, inkább csinál egy szuper közepet és veszít az egyetemi pontoknál min.33-at, vagy nekimegy az emeltnek, ami ugye mindig rizikósabb. Idén az új rendszerben lehet többen 1 emelttel mentek csak, ill. elég rossz pontok születtek a fizika emelten, ezért is csökkentek nagyon a ponthatárok.
Nagyon köszönöm. A pontszámításokat már bogarásztuk. A 100 intézményi pontszámítást én nem teljesen értem. Imeri esetleg valaki a rendszert? Jól látom, hogy ha két emelt (fizika, matek) érettségi is jól sikerül akkor kapásból túl is lépi az ember a 100 pontot. Ez ugyanaz a 2 emelt tantárgy mint amit az érettségi pontokba számítunk vagy azon kívüli emelt érettségi? Illetve 99%-os emelt angol érettségi B2 nyelvvizsgának számít e? Bocsánat, valószínűleg ezeket mindenki tudja már közületek, de nekem tök új. Középiskolai felvételiben profi vagyok:)
[link]
Minden gyerek más, szomszéd kisfiú biztosan olyan típus +szülőknek biztosan van erre pénze. A lányomnak lett volna lehetősége hasonlóra, de momentán erre nem volt 15-20 millió forintunk, ezért maradt itthon, bár ő nagyon ment volna.
További ajánlott fórumok: