Alternatív energiaforrások (beszélgetés)
Elvileg be kell jelenteni, valóban, hogy aztán jól megadóztathassanak.
Ha be akarod jelenteni, kérdezd meg a helyi önkormányzatot, ők biztosan tudnak segíteni.
Nem tudom, mert jelenleg is van kút a telken. Maximum tisztíttatnunk kell, mert rég volt használva.
Viszont bejelenteni sehová sem kell. :o)
Építkezés előtt állunk.
A kút vizét az ANTSZ-hez viszem bevizsgáltatni, és majd ők megmondják a frankót, hogy mire lehet felhasználni.
Az esővizet öntözésre fogjuk használni.
milyen modon szuritek meg a vizet, hogy furdesre mosasra hasznalhato legyen?
masreszt. esoviz, amit a teto felfog, es osszegyujtheto az ereszekkel. hasznalhato masra mint a wc oblitesere?
Nagyon érdekes a téma, remélem, még sok ötlet jön.
A Sterling-motorról pont a napokban hallottam egy tévéműsorban, egy német cég fogja piacra dobni, meg is néztem a honlapjukon, 2011-re tervezik a forgalmazást.
Már kapható külföldön az új holland találmány, az Energialabdának elkeresztelt házi szélerőmű, amellyel jelentősen csökkenthető a rezsi.
Ismeretes, hogy Hollandia a szélmalmok hazája, így nem meglepő, hogy a habverőhöz vagy ha úgy jobban tetszik, a teatojáshoz hasonló formájú házi szélturbinát hollandok találták fel, és már sokan fel is szerelték házukon vagy kertjükben.
Az Energialabda működése a Venturi-effektuson alapszik, ezért rendkívül hatékony. Ennek lényege, hogy összeszűkült tér hatására alacsony nyomás alakul ki, amely a szél- vagy vízáramlatot felgyorsítja. Egyes parfümök spray-je ezen az elven működik.
Az Energialabdában a szél összenyomódik, emiatt alacsony lesz a nyomás, a szél beszívódik, és nagy sebességgel pörgeti a szerkezet rotorjait. Ez azt jelenti, hogy az Energialabda 40 százalékkal hatékonyabban termel energiát, mint egy ugyanilyen méretű propelleres szélturbina.
Munka közben
További előny, hogy gyenge szél esetén is jól működik, sőt feleakkora erősségű szél is elegendő neki, mint amekkora egy átlagos szélturbinának.
Az sem elhanyagolható, hogy mivel az Energialabda rotorjai a szél irányában forognak, jóval kevesebb zaj keletkezik. Valójában a szerkezet szinte hangtalan, de legalábbis halkabb, mint maga a szélfúvás.
A viszonylag szeles vidékeken optimális körülmények között az egyméteres átmérőjű Energialabda évente 500 kilowattóra energiát termel, míg a kétméteres átmérőjű változat 1750 kilowattórát. Egy átlagos háztartásban évente 11 ezer kilowattóra energia szükséges évente.
Gyakorlatilag bárhol telepíthető
A találmányra máris nagy a kereslet, sokaknak már csak azért is tetszik, mert olyan, mint egy műalkotás. Ára 3500 és 7000 dollár (hatszázezer és egymillió-kétszázezer forint), szerelési költség nélkül.
***
Nem német, de holland :) Majdnem eltaláltam :) De ez sem olcsó, és csak olyan helyre érdemes venni, amit nem árnyékolnak házak, fák...
Persze, ezek csak lehetőségek, aztán mindenki "saját magára" szabja az ötleteket.
Egy teljesen "passzív ház" megépítése azon kívül, hogy nagyon drága, nagyon jó helyen kell, hogy legyen. Ez meg így nagyon nehéz.
Igen, viszont nyáron nagyon meleg lesz ott...
Nem tudjuk még, hogy hova fogunk építkezni, csak tipp van, hogy Lehet...
Viszont ott északra az utca lesz, oda pedig majd kell ablak :)
Hát, ahogy látom, itthon még sok minden nem kapható, bár itt is egyre inkább előtérbe kerülnek az alternatív, gazdaságos energiakihasználások.
Elméletileg még egy lehetőség, az úgy nevezett "hőcsapdák" létrehozása...ennek az a lényege, hogy a házat délre kell tervezni. Dél felé legyenek nagy üvegportálok, északnak pedig lehetőleg egy ablak se legyen. Tetőtérbe meg lehet tetőablakot tenni. Minél több fényt beengedni, ezáltal hőt is.
Igen, tudom, google a barátom :) Csak kiváncsi voltam elfogulatlan véleményekre is :) Árak meg sajnos sok helyre nincsenek kiírva, mondván, majd személyesen...
Párom látott egy cikket tavaly olyan szélerőműről, ami gömb alakú volt, hatékonyabb és talán olcsóbb is, mint a hagyományos, ma ismert és használt. De már nem emlékszik a nevére, és azt sem tudjuk, hol találták ki... Németország, vagy Ausztria rémlik, de majd ha meglesz, szólunk :D
Itthon még sajnos nem kapható...
Mi amúgy jövőre építkezünk, addig én is meg akarom találni a legjobb megoldásokat, szóval hajrá. :-)
Azt tudom, hogy a vastag falakkal lehet spórolni, mert nyáron hidegen, télen melegen tartja a házat.
Meg az ablakokkal sem szabad spórolni, legalább olyan üveg kell, aminek a hőátbocsátási tényezője legalább 1,4-es, de inkább 1,1-es, vagy még kisebb.
:-)
A geotermikus fűtés nagyon jó dolog, csak "helyfüggő", illetve drága a kiépítése.
Napenergiából is többféle megoldás létezik, jelenleg a legkedvezőbb, ha a napenergiát a víz melegítésére használod fel - így nyáron megvan a melegvíz.
A vízteres kandalló egy olyan megoldás, ami tulképpen egy kandalló, de az egész házban ki van építve a fűtés - normál fűtőtestekkel, vagy padlófűtéssel. A kandallónak van egy víztartálya, amiben melegszik a víz, és van egy szivattyú, ami átforgatja a rendszeren a vizet. Így fűti az egész házat. Hasonlatos a normál cirkó rendszerhez, csak itt fával fűtesz. Plusz a mosakodós vizet is felmelegíti, így télen az sem kerül plusz pénzbe.
Különböző méretű rendszerek vannak, ára 2-300 000.-tól felfelé, persze ezt még el kell burkolni, stb.
Írd be a googleba, hogy "vízteres kandalló". Senkit sem szeretnék reklámozni, de ott hasznos infókat találsz. :-)
Mi vákumcsövekkel akarjuk megoldani a fűtést és a melegvizet. A fűtés 70%-át fedezi, a melegvíz 90%-át, és 5 év alatt visszajön az ára. A fűtés rásegítést pedig kandalló + csövek a kandallóban és az rákötve a tartályra amit a vákumcsövek is használnak, így lehet együtt használni a két fűtés módot.
Mi tavasszal kezdünk majd el építkezni.
Sajnos az elektromos áram-ellátásra még nem találtunk semmi használhatót, amik vannak, azok nagyon drágák vagy annyi az élettartamuk mint amire behozzák az árukat... :( Apukám gondolkodik szélerő műben, mert két család (lehet, hogy három) fog együtt élni abban az udvarban (külön házban) és így már valószínűleg megérné, de ennek még nagyon utána kell járni, mert csak ötlet szintjén merült fel. Mi már hónapok óta "kutatunk" normális megoldás után, találtunk egy ígéretes megoldást, de még nincs forgalomban, úgy hívják, sterling motor.
A vizet mi úgy oldjuk meg, hogy lesz kút szűrő berendezéssel, és minden vizet, ami nem ivásra kell, onnan nyerünk ki (mosógép, mosogató gép, öntözés stb.)
Ha bárkinek bármilyen konkrét ötlete van, azt nagyon szívesen vesszük.
A párom volt az ötletadó és én is beláttam, hogy igaza van :)
Napenergián, geotermikus fűtésen gondolkozunk, ill. a párom még a szélerőművön is, amivel nem lenne baj, mert az ország egyik legszelesebb helyén fogunk élni, de lehet, hogy nagyon árnyékba lesz, és nem lesz kihasználva eléggé. Majd meg kell nézetni. Időnk még van, most csak tájékozódunk :)
Megkérdezhetem, mi az a vízteres kandalló? Arról még nem hallottam :) Kb. mennyibe kerül, van-e valamilyen pluszköltség, mekkora házat tud fűteni és társai :)
Persze, ha intim, akkor hagyjuk :)
És nagyon szépen köszönöm a választ, őszintén szólva nem gondoltam volna, hogy lesz hozzászólás :)
Lehet, de egyre többen fogják használni és ezért lejjebb fog menni az ár. Az energiaárak meg csak nőnek, így még kevesebbnek fog tűnni. A házat úgyis min. 100 év ottlakásra tervezzük, szóval hosszútávon megéri majd :)
És nem kell félni, ha nem jön a gáz a szomszéd országból, vagy ha a viharos szél miatt nincs áram a fél megyében (mint a múlt héten :( ).
Nagyon sokféle alternatív energiaforrás létezik. Van megfizethető meg megfizethetetlen kategória is. Lehet a napenergiát felhasználni, a föld hőjét (geotermikus fűtés), lehet avval variálni, hogy nagyon vastag falakból (50cm), jó hőszigeteléssel építitek fel a házat, stb.
Meg kell találni a reális megoldásokat, ami még megfizethető, de spórolni is lehet vele.
Számomra ilyen pl. a vízteres kandalló, amiről egy egész ház fűtése el tud menni, plusz a melegvíz is. Ez még megfizethető, de függetlenné tesz a gáztól, és olcsóbb is.
További ajánlott fórumok:
- Mate tea, az egészségünk alternatívája!
- Ezo-gyermeknevelés, a problémák alternatív megközelítése
- Hova tegyem a gyerekem nyáron? Nyári táborok és egyéb alternatívák
- Mik a tapasztalatok, vélemények az alternatív óvodákról, iskolákról (Waldorf, Montessori) ?
- Tudtok depresszióra alternatív gyógymódot?
- Tudtok alternatív/otthon kivitelezhető megoldást betét helyett?