Főoldal » Írások » Diéta & Fitness témák » A nagy tésztakérdés – egyem vagy ne egyem?

A nagy tésztakérdés – egyem vagy ne egyem?


Napjainkban egyre-másra jelennek meg a legújabb diétás módszerek, divatos fogyókúrák. Atkins-diéta, zóna diéta, GI diéta, South Beach-diéta, vércsoport diéta, tejmentes étkezés, és még hosszan sorolhatnánk.
A nagy tésztakérdés – egyem vagy ne egyem?

Naomi Campbell, Jennifer Aniston, vagy épp Cameron Diaz hatására a legkülönbözőbb ételeteket tesszük feketelistára: nem eszünk tejterméket, szénhidrátokat, húst, se sót, se cukrot, se zsiradékot. Ezek a „sztárdiéták” azonban a sok hangzatos ígéret mellett számtalan tévhitet ültetnek el a köztudatban, melyek amellett, hogy nem eredményeznek hosszú távú testsúlycsökkenést, számtalan életfunkciót veszélyeztetnek.

„Helyesen a címben feltett kérdés inkább így hangozna: mennyit ehetek?” – hívta fel figyelmünket Fekete Krisztina dietetikus. „Az egészséges étrendbe minden belefér, így a tészta is. Nincsenek tiltott ételek, csak kerülendő mennyiségek. Nincsenek egészségtelen ételek, csak helytelenül összeállított étrend. Ez azt jelenti, hogy vannak olyan élelmiszerek, élelmiszercsoportok, pl. zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek és gabonafélék amelyeket naponta többször is ajánlott fogyasztani, míg mások ritkábban kerüljenek az asztalra.”

A kiegyensúlyozott táplálkozásban a napi kalória-bevitel 55-60%-át a szénhidrátok adják, melyek a leggyorsabban mozgósítható energiát biztosítják a szervezet számára. A szénhidrátokon belül azonban megkülönböztetünk egyszerű és összetett szénhidrátokat. Míg a komplex szénhidrátok tartósan megemelik a vércukor szintjét, ezáltal hosszú távon energiaforrást biztosítanak a fizikai és szellemi munkához egyaránt, addig az egyszerű cukrok hirtelen emelik meg a vércukorszintet, de ha ezt nem követi újabb szénhidrátpótlás újra leesik, ezért csak rövid távú energiaforrásként használható, de akkor is csak mértékkel.

„A súlyproblémákkal küszködőknek elsősorban az egyszerű szénhidrátokra azaz a cukorra, valamint a zsiradékra és a sóra - kell odafigyelniük. És persze a megfelelő kalóriabevitel mellett a rendszeres testedzésre” – fűzte még hozzá szakértőnk.

Na de mi a helyzet a tésztával? A tészták az összetett szénhidrátok közé tartoznak, melyek táplálkozástanilag is rendkívül értékes ételnek számítanak. A hazánkban népszerű tojásos tészták, a tojásnak köszönhetően azonban még több vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak. Emellett a szénhidrátok bizonyítottan fontos szerepet töltenek be a betegségek és a fertőzések elleni védekezésben, illetve jó hatással vannak a kedélyállapotra is.

A kevesebb több, mondhatnánk a tésztákról. Mivel tészták elkészítésük során megkötik a folyadékot, megduzzadnak, így kevesebb is elég belőlük, s hosszú távon elveszik éhségérzetünket. Fontos azonban hogy szánjuk időt az evésre, hiszen a jóllakottság érzése csak 20 perccel az étel elfogyasztása után jelentkezik.

Érdemes több figyelmet szentelni a tésztadúsító anyagoknak is. Napjainkban már rengetegféle öntet, szósz recept létezik tésztára. Azonban a kalória-bevitel szempontjából nem mindegy, hogy mákos tésztát, zöldséges tésztát vagy esetleg egy könnyebb tészta salátát eszünk.

A rendszeres mozgás szintén szerves része az egészséges életmódnak, mely ha egyensúlyban van a kalória-bevitellel nem alakul ki sem fogyás, sem hízás. Ne feledjük a mozgást soha nem késő elkezdeni, s megfelelő rendszeres fizikai aktivitás mellett ínycsiklandózó tésztákat is gyakrabban fogyaszthatunk.

ZÖLDSÉGES RAKOTT METÉLT (4 személyre)
Hozzávalók:
25 dkg (4 tojásos) metélt tészta, 20 dkg zöldborsó, 20 dkg sárgarépa, 20 dkg morzsolt kukorica, 2 db közepes paradicsom, 1 db közepes zöldpaprika, 1 fej hagyma, 10 dkg sovány (Köményes) sajt, 3 evőkanál (30 g) olaj, 1 teáskanál só, majoránna, pirospaprika, törött bors, zöldpetrezselyem

Elkészítés:
Az apróra vágott hagymát az olajon üvegesre pirítjuk. Rátesszük a gusztusosan apróra feldarabolt zöldségeket, paradicsomot, paprikát és az ízesítők hozzáadása után kevés vizet aláöntve puhára pároljuk. A tésztát kifőzzük, leszűrjük. Tűzálló tálat kikenünk olajjal és rétegesen lerakjuk felváltva a tésztát és a zöldségragut. Tetejét reszelt sajttal megszórjuk, majd előmelegített sütőben pirosra sütjük. Friss fejes salátát kínálunk hozzá.

1 adag energia-tartalma: 505 kcal


BROKKOLIS TONHALAS TÉSZTA (4 személyre):

Hozzávalók:
20 dkg tojásos tészta, 30 dkg mirelit brokkoli, 30 dkg paradicsom, ¼ db póréhagyma, 2 evőkanál (20 g) olívaolaj, 30 dkg tonhal filé, 15 g mustár, 2-3 tk ecet 20%-os, zöldpetrezselyem, só, feketebors
A penne tésztát forrásban lévő vízben feltesszük főni, enyhén sózzuk, majd pár perccel a főzési idő vége előtt a rózsáira szedett brokkolit is beletesszük a vízbe, és együtt készre főzzük. Egy tálban összekeverjük az olívaolajat, balzsamecetet, mustárt és borsot. Hozzátesszük a konzerv tonhal darabokat, az apróra vágott póréhagymát, a kockákra vagy cikkekre vágott paradicsomot és a felaprított zöldpetrezselymet. A brokkolis tésztát leszűrjük, és végül beleforgatjuk a tonhaldarabokkal összekevert öntetbe.

1 adag energia-tartalma: 364 kcal

ZABPELYHES-KAPROS-TÚRÓS GALUSKA (4 személyre):

Hozzávalók:
25 dkg sovány tehéntúró, 10 dkg finomliszt, 5 dkg zabpehely, 2 db tojás 1 dl 1,5%-os tej, 1-2 dl víz, 2 evőkanál (20 g) napraforgóolaj, 2 csokor kapor, ízlés szerint csipetnyi só, 3 dkg margarin, 2 dl 12%-os tejföl (esetleg külön 10 dkg juhtúró és 5 dkg rokfort)

Elkészítése:
A zabpehelyre ráöntjük a tejet, és 15 percre félretesszük. A tojást habosra verjük az 1 dl vízzel, és hozzáadjuk az áttört tehéntúrót, valamint a finomlisztet. Belecsorgatjuk az olajat, hozzátesszük a megmosott és finomra vágott egyik csokor kaprot, majd a tejes zabpehellyel együtt az egészet alaposan összekeverjük. Szükség szerint annyi vizet töltünk még hozzá, hogy a szokásos sűrűségű galuskamassza legyen belőle. Forrásban lévő, bő sós vízbe a szokásos módon kiszaggatjuk, és felolvasztott margarinra szűrve összekeverjük. A tejföllel összedolgozzuk a megmosott és lecsurgatott, finomra metélt másik csokor kaprot, majd ráöntöm a tetejére. (Ha valaki gazdagabban szeretné tálalni, akkor a tejfölben keverjen el 10 dkg-nyi csípős juhtúrót, vagy 5 dkg reszelt rokfortot, és azzal a sütőben forrósítsa át.)

1 adag energia-tartalma: 396 kcal (juhtúró és rokfort sajt nélkül)

Megjelent partnerportálunk a CsaládiNet hozzájárulásával.



Írta: Hoxa, 2007. október 7. 13:03
Fórumozz a témáról: A nagy tésztakérdés – egyem vagy ne egyem? fórum (eddig 6 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook